Liberec ubránil Plzeň a slaví titul! A jak se hrálo na dalších stadiónech?

Hráči Slovanu Liberec remizovali v sobotním utkání 30. kola nejvyšší soutěže doma s Plzní 0:0 a stali se novým mistrem ligy. Severočeši navázali na roky 2002 i 2006 a získali svůj třetí titul v historii.

Přímý souboj o mistrovský titul přinesl od prvních minut atraktivní fotbal. Hra se přelévala ze strany na stranu a brankové příležitosti na sebe nenechaly dlouho čekat. Tu první spálil ve 12. minutě Bakoš, který se z ostrého úhlu objevil sám před Bičíkem, liberecký gólman ale stihl jeho střelu vyrazit na roh.

Domácí tým dobře kombinoval a záhy odpověděl velkou šancí Rabušice. Toho vyslal do úniku přihrávkou mezi stopery Vácha, ale bránící Limberský čistým skluzem zmařil šanci libereckého střelce. Rabušic se zanedlouho ocitl po rohovém kopu zcela sám před poloprázdnou brankou, míč ale ani napodruhé ideálně nezasáhl. Ve zbytku poločasu už brankových příležitostí ubylo, Plzeň se i přes mírnou územní převahu přes obranu domácích dostat nedokázala.

Krátce po změně stran hosté vrhli více sil do útočné fáze, vytvořili si obrovský tlak, jenže ani dvě velké šance k vedoucí brance Plzně nevedly. V 55. minutě zahrál míč Nezmar k zcela osamocenému Bakošovi a slovenský kanonýr si mohl vybrat, kam uklidí balon, místo toho nechal vyniknout brankáře Liberce Bičíka. O další dvě minuty později domácím příznivcům opět zatrnulo, když Daridova přízemní střela orazítkovala tyč.

Liberec se ve druhém poločase bránil plzeňské převaze a na své šance čekal spíše z rychlých protiútoků. Jednu z mála měl v 77. minutě po dlouhém pasu Bičíka a špatném odkopu Rajtorala Slovák Breznaník, jenže brankář Čech mu včasných výběhem zmenšil střelecký úhel. Plzeňská snaha postrádala v závěrečných minutách více klidu a přesnosti ve finální fázi. Přesto mohl tři minuty před koncem rozhodnout Wágner, jenže ani střídající plzeňský útočník neměl štěstí a trefil tyč. Liberec tak v druhém poločse ubránil potřebnou remízu a získal svůj třetí titul v historii.

STATISTIKY Z UTKÁNÍ LIBEREC - PLZEŇ

Sparta prolomila Řepkovu obranu hned třikrát

Fotbalisté Sparty Praha zvítězili na domácí půdě na Letné nad Dynamem Č. Budějovice 3:0. Dva góly domácích vstřelil ve 4. a 40. minutě obránce Vlastimil Vidlička, v 68. minutě zvýšil z penalty na 3:0 Josef Hušbauer.

Tým Sparty nastoupil do zápasu posledního kola ligového ročníku pod vedením Václava Jílka, jenž na sebe vzal roli hlavního kouče po pátečním odchodu Martina Haška, ve stejné sestavě jako na Dukle. Nad citelně oslabenými Jihočechy v prvním poločase jasně dominoval. Trenér hostí František Cipro postrádal Lengyela, Riegela, Brezinského, Machovce, Stráského a Bakalu, ale zcela fit a v dobré náladě byl stoper a kapitán týmu Tomáš Řepka, jenž musel v zimě za poněkud vzrušených okolností z Letné odejít.

Celý zápas byl orámován střídaným skandováním kotle sparťanských fanoušků "Hřebík ven!" a "Tomáš Řepka!".

Sparta měla převahu, hrála ve velkém pohybu, často střílela, Matějovský trefil břevno, do přestávky si tým vypracoval čtyři gólové šance. Dvě z nich proměnil ve 4. a 40. minutě pravý obránce Vlastimil Vidlička. Nejprve si naběhl na Pamičův centr na vzdálenější tyč, prosadil se v souboji se Sandrem a skóroval hlavou. Podruhé správně odhadl centr Krejčího a z plného běhu volejem zblízka napálil míč pod břevno. Do druhého poločasu však nenastoupil.

Po přestávce byli hosté aktivnější, ale k ohrožení Vaclíkovy branky se prakticky nedostávali. Sparta pokračovala v tlaku a stejně jako v prvním poločase byl nejlepším hráčem Jihočechů brankář Michal Daněk. Kryl řadu tvrdých střel, vyřešil spoustu ošemetných situací a kapituloval jen v 68. minutě, když musel čelit penaltě, kterou nařídil rozhodčí za faul Klesy na Pamiče. Josef Hušbauer ji proměnil prudkou ranou do horního rohu branky a zvýšil na 3:0.

Zhruba v 69. minutě musel rozhodčí Tomáš Kocourek utkání přerušit, protože se rozpoutalo pyrotechnické peklo. Z kotle fanoušků Sparty a z jednoho sektoru na tribuně protilehlé proti hlavní začaly létat světlice a dělobuchy a dopadaly na hrací plochu. Jedna ze světlic téměř zasáhla obránce Sparty Ondřeje Kušníra. Po varování, že sudí zápas předčasně ukončí, se situace poněkud uklidnila a pokračovalo se ve hře. Světlice však ojediněle dopadaly na trávník stále. Část publika nedbala varování hlasatele, že Sparta je v podmínce a hrozí jí trest uzavření stadionu. Diváci neustále skandovali "Hřebík ven!" a "Za to může Hřebík!"

Utkání se nakonec bez nějakých výrazných momentů dohrálo, ale Sparta je po těchto událostech ve vážném ohrožení, že situací se bude zabývat disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky. Zvláště když po ukončení střetnutí diváci vnikli na hrací plochu a zamířili se skandováním "Hřebík ven!" před hlavní tribunu. Vchod do kabin hájí několik desítek pořadatelů.

STATISTIKY Z UTKÁNÍ SPARTA - ČESKÉ BUDĚJOVICE

Boleslav si pojistila čtvrté místo

Fotbalisté Mladé Boleslavi zvítězili v sobotním utkání 30. kola Gambrinus ligy na domácím trávníku nad Jabloncem 3:0. Svěřenci trenéra Miroslava Koubka si díky plnému bodovému zisku pojistili konečnou čtvrtou příčku v tabulce.

Domácí byli jednoznačně lepší a v prvním poločase přetavili svou převahu ve dvě branky. Nejprve se trefil Chramosta, který svůj únik zakončil přesně k tyči. O pět minut později na něj navázal Kúdela, který si po centru Šírla počkal na zadní tyčce a zvýšil na 2:0.

Ani po změně stran Středočeši nepolevili, ale dlouho nedokázali svůj náskok ještě zvýraznit. Až 14 minut před koncem se prosadil Fillo a uzavřel skóre zápasu, v němž Jablonec naposledy vedl trenér František Komňacký.

STATISTIKY Z UTKÁNÍ ML. BOLESLAV - JABLONEC

Slovácko vyprášilo kožich Příbrami

Fotbalisté Slovácka zvítězili v sobotním utkání 30. kola Gambrinus ligy na trávníku Příbrami 4:0. Hattrickem se blýskl Libor Došek, který navíc neproměnil pokutový kop, za bezbrankového stavu selhal při penaltě také domácí Tomáš Pilík.

Domácí tým měl první šanci i příležitost otevřít skóre z pokutového kopu, ovšem Pilík napálil pouze tyčku. Naopak Došek minutu před koncem první půle poslal Slovácko do vedení. Hostující útočník byl ústřední postavou a měl šancí na několik zápasů.

Podruhé se ale prosadil až za stavu 2:0, kdy navázal na zásah Volešáka. O chvíli později Došek neproměnil pokutový kop, ovšem vytouženého hattricku se přece jen dočkal. Deset minut před koncem utkání potřetí překonal gólmana Hrušku a ještě zvýraznil náskok hostů, kteří se díky vítězství posunuli v konečné tabulce na sedmé místo.

STATISTIKY Z UTKÁNÍ PŘÍBRAM - SLOVÁCKO

Slavia doma nadělovala

Hráči Slavie Praha vyhráli sobotní vršovické derby v utkání 30. kola Gambrinus ligy s Bohemians 1905 poměrem 3:1. Dva góly zaznamenal Zbyněk Pospěch a Klokani se definitivně loučí s nejvyšší soutěží.

Bohemians sice měli matematickou naději na záchranu, ale dát více než 14 branek v derby na Slavii byla v realitě naprostá utopie. Po slabém prvním poločase týmy odcházely do kabin za bezbrankového stavu. Největší šance měli Vlček a Jarolím, oba však branku zblízka přestřelili.

Pět tisíc diváků se ta fotbalem začalo bavit až po přestávce. Skóre otevřel Zbyněk Pospěch, který si udělal prostor a z otočky prostřelil gólmana Sňozíka. Brzy však bylo vyrovnáno, nepovedený centr Budínského totiž nečekaně zaplachtil až za zaskočeného slávistického brankáře Berkovce.

O zisku tří bodů pro domácí rozhodlo š´tastné střídání kouče Martina Poustky. Ten na hřiště poslal mladíčka Daniela Veselého, který si naběhl na velkém vápně na sraženou přihrávku a umístěnou střelou dal svému týmu vedení.

Vítězství Slavie ještě před koncem zápasu stihl pečetit svým druhým gólem Zbyněk Pospěch, když využil nabídky Stanislava Vlčka. Slávisté se tak rozloučili po nepříliš povedené sezoně vítězstvím, naopak Bohemians museli definitivně přijmout verdikt sestupu.

STATISTIKY Z UTKÁNÍ SLAVIA - BOHEMIANS 1905

Viktorka se s ligou rozloučila bodem

Hráči Viktorie Žižkov se rozloučili s první ligou v sobotním duelu 30. kola Gambrinus ligy na domácí půdě remízou s Hradcem Králové 1:1. Skóre zápasu otevřel domácí Matej Sivrič a defenitivu výsledku dal Vojtěch Štěpán, Žižkov se po sezoně strávené v nejvyšší soutěži opět vrací do druhé ligy.

Žižkov se loučil se sezonou před necelou tisícovkou diváků a v prvním poločase rozhodně nebyl ve své kůži. Dvě akce aktivního Malinského ale v síti domácích neskončily, po gólu volala zejména Šislerova dorážka.

I ve druhém poločase začal aktivněji Hradec, ale první rozvlnili síť domácí. Střídající Milosavljev v jedné ze svých prvních akcí zakombinoval se Sivričem a ten nečekaným zakončením z téměř nulového úhlu překvapil gólmana Koubka.

Hosté ale odpověděli vzápětí a opět díky střídajícímu hráči. Ihned po inkasované brance totiž trenér Kotal poslal na hřiště Štěpána, od kterého se za Boháčova záda dostal míč po Holešově centru. Blíže k vítězství měl nakonec Hradec, jenže Dvořák ve dvou slibných příležitostech selhal.

STATISTIKY Z UTKÁNÍ ŽIŽKOV - HRADEC KRÁLOVÉ

Baník v Teplicích uhrál remízu

Fotbalisté Teplic remizovali v sobotním utkání posledního 30. kola Gambrinus ligy doma s Baníkem Ostrava 1:1. Na začátku druhého poločasu dostal domácí do vedení Štěpán Vachoušek, brzy ale srovnal na konečných 1:1 z penalty Chorvat Davor Kukec.

Baník Ostrava byl před utkáním v Teplicích téměř jistě zachráněn a do posledního utkání tak mohl trenér Látal poslat sestavu bez opor Baránka, Marka či Magery. Skóre remízového zápasu otevřel krátce po přestávce domácí Štěpán Vachoušek, když byl v šestnáctce hostů trestuhodně osamocen. Jenže po Ježdíkově ruce se hosté dostali k možnosti z penalty vyrovnat, a to se Kukecovi podařilo.

STATISTIKY Z UTKÁNÍ TEPLICE - OSTRAVA

Sigma se rozloučila vítězstvím

Sigma Olomouc vyhrála v sobotním utkání posledního 30. kola Gambrinus ligy doma nad Duklou Praha 2:1. Po nerozhodném prvním poločase rozhodl o výhře Hanáků ve druhé půli Jan Schulmeister.

Olomouc se před utkáním rozloučila s odcházejícím trenérem Petrem Uličným, který nejen, že zachránil Hanáky v nejvyšší soutěži, ale také se Sigmou vyhrál tuzemský pohár. Rozlučku klub připravil také kapitánovi Radimu Kučerovi, který po sezoně končí profesionální kariéru.

Domácí se dostali do vedení už po dvou minutách, když Varadi přehodil vybíhajícího brankáře Kučeru. Jenže hosté se brzy dočkali vyrovnání. V 11. minutě po zmatcích v domácí obraně pohodlně doklepl míč do sítě Svatonský. Vítěznou trefu zařídil domácím v 56. minutě Jan Schulmeister, když vnikl do šestnáctky a zamířil přesně k pravé tyči.