Gebre Selassie a Nezmar omlouvali Štajnerovo zklamání

Nejzaměstnanějším mužem při galavečeru věnovanému vyhlašování 16. ročníku ankety Zlatý míč České republiky pro nejlepšího českého hráče sezony 2011/12 v pražském hotelu Praha byl Jan Nezmar ze Slovanu Libere, jenž se na pódiu ocitl celkem pětkrát.

Gebre Selassie a Nezmar omlouvali Štajnerovo zklamání
Kromě hlavní ankety, kterou posedmé ovládl Petr Čech, se vyhlašovaly i další dílčí kategorie a v těch byl králem šestatřicetiletý Jiří Štajner. Získal tituly Král ligových trávníků, Bavič tribun, dostal se do Jedenáctky sezony, v hlavní kategorii Zlatý míč skončil na 7. místě. Jan Nezmar si šel pro cenu Sympaťáka ligy a ještě asistoval při předání ceny pro nejlepší fanoušky, kterou získali právě příznivci Slovanu Liberec.

Jiří Štajner zůstal doma v Liberci, plný hořkosti z toho, že nebyl v pondělí nominovaný na tréninkový kemp národního mužstva, který je závěrečnou přípravou na evropský šampionát v Polsku a na Ukrajině. Ještě před pondělním oficiálním vyhlášením nominace, která má být identická s kádrem pro EURO 2012, mu zavolal trenér týmu Michal Bílek a sdělil mu, že na seznamu není.

Jiří Štajner pak v návalu zklamání napsal několik poznámek na sociální síti Twitter a v médiích nařkl Michala Bílka, že byl při nominaci pod vlivem hráčských agentů.

"Osobně jsem zatelefonoval Štajnerovi, Pospěchovi a Rajnochovi, že v nominaci nebudou. Chtěl jsem, aby to slyšeli nejdřív ode mě. Pochopitelně první reakcí bylo zklamání. Pokud jde o Jirku Štajnera, tak pochopitelně respektuji jeho výkonnost během celého jara, povolal jsem ho také kvůli tomu k mezistátnímu zápasu do Irska jako náhradu za zraněného Tomáše Rosického. Přesvědčil mě, že na to má, ale první variantou za Rosického byl pro mne vždy Dan Kolář, jenž má mou naprostou důvěru. U Jirka Štajnera bylo zklamání obrovské. Jestli však někdo řekne, že na nominaci se podílí nějaká manažerská skupina a byl jsem pod jejím tlakem, tak je to hloupost. Jirka Štajner mě z toho nepřímo obvinil, jeho prohlášení bylo nešťastné a zbytečné. U něj zvítězily emoce nad zdravým rozumem. Vzhledem k tomu však už o něm nebudu uvažovat ani jako o náhradníkovi, mezi lidmi na telefonu nebude," vysvětlil trenér Michal Bílek.

Proto Štajner nepřijel do Prahy na vyhlašováni ankety. Podle jeho spoluhráčů ze Slovanu po zápase v Irsku velmi věřil v nominaci na Euro 2012. "Jirka se tím dlouho zaobíral, že by si mohl zahrát na šampionátu. Všichni jsme mu to moc přáli. A když se dověděl, že není nominován, tak to bylo pro něj hrozné zklamání. Měli jsme v neděli týmovou oslavu titulu a když se Jirka tu zprávu dověděl, tak to v něm tu radost přebilo. Kdyby nominovaný byl, tak by také byl tady s námi," konstatoval Jan Nezmar, který přišel na galavečer s obarveným plnovousem, což byl pozůstatek klubového "folklóru" v souvislosti s bojem o titul a jeho oslavami.

"Všichni jsme mu hrozně fandili, věřil v tu nominaci. Teď je toho zklamání plný," dodal Theodor Gebre Selassie, vyhlášený nejlepším obráncem ligy.

Tato událost bude zřejmě doznívat ještě několik dnů, protože Jiří Štajner měl vynikající sezonu, dal 15 branek, měl 16 asistencí, měl lepší statistiky než Daniel Kolář, jenž dostal přednost. Navíc byl Štajner velmi nápadným tvůrcem hry Slovanu, své výkony dokázal okořenit pohlednými kousky. Má velkou zásluhu na vítězství Liberce v lize.

Galavečer přinesl na rozdíl od řady předchozích nečekaně výbornou zábavu především díky moderátorce Ester Kočičkové, známé zejména z pořadů s feministickým laděním v rádiích . Sekundoval jí Leoš Noha, populární figurka veterináře ze seriálu TV Nova a celovečerního filmu Okresní přebor. Její zvláštní humor, postavený na zdánlivě zcela absolutní neznalosti fotbalu a na "slepičích" ženských poznámkách, byl kořením večera.

Po vyhlášení ankety byly vydraženy cenné dresy, karikatury Petra Čecha, Karla Poborského, Pavla Nedvěda a Davida Lafaty a další předměty. Výtěžek šel na charitativní účely. Večera se zúčastnila celá generalita českého fotbalu s téměř všemi jeho celebritami.