Vaniak: Hodně snaživý je mladý Hňup

Vaniak: Hodně snaživý je mladý Hňup

Náročný program má asistent trenéra Slavie Praha Martin Vaniak. Krátce po skončení ligového ročníku absolvoval nábor žáčků, následně si užije týdenní dovolenou na Rhodosu a pak zpět do práce. Přesněji řečeno bude bývalý velezkušený gólman přednášet na trenérských kurzech. Do budoucna plánuje i dodělání trenérské A-licence. V rozhovoru pro klubové stránky se vyjádřil i k brankářské dvojici „Sešívaných“.

„Musím říct, že jsem byl chvíli nervózní, když začal chytat Martin Berkovec, ale svými výkony mě uklidnil. Spíš jsem byl nervózní z naší hry, z našeho projevu. Výsledky taky nebyly,“ posteskl si Vaniak.

Ve Slavii podzim odchytal Kamil Čontofalský, jaro zase mladý Martin Berkovec. „Kamilovi vyšel podzim opravdu dobře. Když jsem viděl jeho hodnocení, a hodnotit můžu i sám, protože jsem v těchto směrech hodně kritický, vyšlo mu to opravdu výborně. Podržel nás, hlavně v zápase s Plzní. Výborné utkání odehrál i na Spartě, i když jsme prohráli. S jarem už spokojený nejsem, ale to je i vinnou jeho zranění. To byla zase možnost vidět Berkovce, který svoji šanci chytil za pačesy. Já nemůžu říct jediný zápas, ve kterém by mě vysloveně zklamal,“ zhodnotil své nástupce.

Velký potenciál vidí i v nadějných gólmanech juniorských týmů. „Snaživý je Filip Hňup, který teď byl ovšem dlouho zraněný, takže jsem ho delší dobu neviděl. Pak je tam syn Pavla Řeháka, Josef, který už nastoupil za A-dorost a prokazuje, že by mohl být přínosem. Ale jak říkám, tohle jsou běhy na dlouhou trať. Přeci jen jsou to ještě minimálně dva tři roky, nebo i pět let, než tito kluci budou moct okusit prvoligové prostředí,“ poznamenal.

Své bohaté zkušenosti se snaží zúročit i v tréninku, které se snaží zpestřit, jak jen to jde. „Každý trénink by měl být jiný. Znám to ze svých vlastních zkušeností, zažil jsem spoustu stereotypních tréninků a přeci jen jsou to kluci, kteří by se měli ještě někam dál posouvat. Trénink by měl být pestrý, neměl by se opakovat. Takže pokud já dostávám prostor pro gólmany, řekněme dvacet minut, nebo i celý trénink, tak pro nás každý trénink musí být úplně nový. Aby ti kluci nepřišli na trénink s tím, že už vědí, co se bude dělat, a aby nebyli znudění. Aby byli natěšení a abych je, i když jsou třeba unavení, dostal v tréninku do takové fáze, že na tu únavu, bolest a omlácenost zapomenou a začnou pracovat. A toho docílím buď samotným tréninkem, že vymyslím nějakou novou věc, nebo těma mýma fantastickýma kecama, blbejma někdy, že je dokážu tak vyhecovat, že zapomenou na všechno,“ uvedl.