Rajtoral: Už v žácích říkali, že jste fotbalista, až když jste v nároďáku

Obránce Viktorie Plzeň František Rajtoral se chystá na svůj první evropský šampionát a na nedělním srazu národního týmu před odjezdem na soustředění do Rakouska se svěřil, že je pod velkou kontrolou své přítelkyně, která je velkou fotbalovou odbornicí.

Rajtoral: Už v žácích říkali, že jste fotbalista, až když jste v nároďáku
"Jsme spolu už přes tři roky, zná dobře pravidla, chodí na každý zápas, přijede i do Polska. U ní není možné, aby nevěděla, co je to ofsajd. Takže doma mě vždycky rozebere, ona je velkou fotbalovou odbornicí, má přehled. Musím jí moc poděkovat, že mě tak podporuje a dělá mi takzvaně servis, má můj obdiv," svěřil se šestadvacetiletý pravý bek. "Svatba? No uvidíme, co přijde časem," dodal blonďatý obránce, který je zapsaný v poznámkových blocích mnoha zahraničních skautů.

Rajtoral, příbramský rodák, hraje nejvyšší soutěž od svých 18 let a první sezonu odehrál v dresu 1. FK Příbram, v letech 2005 až 2009 oblékal dres Baníku Ostrava, tři roky je nyní ve Viktorii Plzeň. Letos se mu splnil sen - oblékl tým reprezentačního A mužstva. Sice jenom na 24 minut v Irsku, přesto trenér Michal Bílek o jeho nominaci nepochyboval.

"Samozřejmě, že jako každý fotbalista jsem o tom snil. Už trenér žáků nám říkával, že hráč se stane fotbalistou až když hraje za nároďák. Ten sen se samozřejmě vyvíjí. Od touhy, že chcete hrát ligu, dostat se do základní sestavy, potom hrát v týmu, jenž hraje evropské poháry, potom jít ještě výš. Přiznám se, že vzhledem k tomu, jakou jsem měl v poslední době formu a jak hrála celá Plzeň, tak pro mě nominace až takovým překvapením nebyla. Udělal jsem dobře, že jsem přestoupil z Baníku Ostrava, kde to všechno upadalo. Jsem tři roky v Plzni a vyhrál jsem s ní skoro všechno, co vyhrát lze. Jsem ve Viktorce moc spokojený, všechno tady funguje. Nechci teď myslet na to, že by třeba po EURO mělo přijít něco dalšího, teď se soustředím na národní mužstvo a uvidí se," zamyslel se František Rajtoral.

Zahraničnímu angažmá by se nebránil, ale nepřivolává ho. "Nechci to nějak rozebírat. Já mám pocit, že mám přepnuto na vyšší rychlost už delší dobu. Také patřím k těm, kteří se snaží trénovat víc než ostatní. Jenže je to o tom, jak vás lidé hodnotí. Já myslím, že hraju pořád stejně, ale hráče si nikdo nevšimne, když hraje o desátý flek. O hráčích se začne hovořit spíš až když hrajete nahoře. To se mi v Plzni podařilo. Když by se m i něco povedlo na šampionátu, tak to zase někdo zhodnotí," poznamenal Rajtoral, který má na kontě už 199 ligových zápasů, v nichž dal 21 branek, což je na obránce velmi slušné číslo. Na evropské scéně se proslavil gólem do sítě Schalke, jímž Plzni vynutil prodloužení a udržel šanci na postup.
"Nominace je pro mne povzbuzením, mám delší dobu stabilní formu a jsem rád, že teď je v týmu hodně Plzeňáků. Ale v národním mužstvu se to tak nebere, tady jsou všichni se všemi. Před třemi lety jsem měl po vážném zranění touhu zase jenom hrát a po krůčcích za postupnými cíli jsem dospěl k tomu, že sedím tady. Teď je rozhodující jenom zdraví a hlava a nesejít z cesty," dodal František Rajtoral.