Takhle jste fandili aneb "Svět fanoušků" souhrnem I.

Takhle jste fandili aneb "Svět fanoušků" souhrnem I.

[hot]SVĚT FANOUŠKŮ[/hot] V prvním díle souhrnu jarního fanouškovského dění se podíváme na prvních 8 týmů prvoligové tabulky. Z pravidelných hodnocení (1-5*) jsme také vytvořili průměr, podle kterého naleznete na konci tabulku pořadí jednotlivých klubů.

V následujícím týdnu se pak můžete těšit na druhý díl tohoto souhrnu a v týdnu poté pak na výběr těch nejlepších jarních produkcí podle různých kritérií a také na anketu, která skupina fanoušků byla v tom či onom ohledu nejlepší podle vás, čtenářů.

Slovan Liberec


Doma: Liberečtí Supras předváděli v jarní části sezóny stabilní výkony. Na domácích zápasech se prezentovali kvalitními choreografiemi i hlasitým, nápaditým fanděním. Návštěvy se na stadionu U Nisy zvedaly zápas od zápasu, přesto se jen dvakrát (se Spartou a Plzní) dostaly k číslu odpovídajícímu bojům o titul. V sektoru aktivně fandících libereckých se průměrný počet fandících pohyboval kolem 350 osob. Velká škoda je poslední domácí zápas s Plzní, ve kterém slavili liberečtí titul, ale na který si nepřipravili žádnou choreografii a to i přesto, že byl stadion vyprodaný.
Venku: Na venkovní zápasy cestovali liberečtí v počtech v průměru kolem 100 - 150 osob, což není mnoho na klub usilující o ligové prvenství. Na druhou stranu je potřeba říci, že se liberečtí snažili i při venkovních duelech předvádět nějaké ty choreografie, i když se rozhodně nedá říci, že s takovou pravidelností, jako při domácích utkáních.

Průměrné hodnocení: 2,79

[img id="37636"][img id="37986"][img id="37776"]

Sparta PrahaDoma: Jaro z fanouškovského pohledu nezačalo na Letné špatně. Solidní návštěvy nejen na stadionu, ale v kotli však utnuly represe, které přišli po vhození petardy z kotle nedaleko svého hráče Krejčího. Od té doby šel domácí kotel od desíti k pěti. Největší klub v České Republice podporovalo z kotle průměrně 250 fanoušků, což opravdu není mnoho. Na druhou stranu se kvalitně k fandění přidávaly (a místy i iniciovaly) ostatní tribuny. Největší choreografie na jaře byla k vidění při zápase s Plzní, dobře se sparťané předvedli i v utkání s Baníkem. Špatné výsledky klubu pak zapříčinily, že se stále více na letenských tribunách objevovaly transparenty a pokřiky proti GSM Hřebíkovi. Hojně sparťané také využívali pyrotechniku a to nejen při utkáních domácích, ale i venkovních.
Venku: Na zápasech venku byli sparťané velmi aktivní. Nejen, že byly párkrát k vidění i choreografie (nejčastěji balónky nebo pláštěnky), ale sparťané byli také velmi slyšet. Kvalitní počet sparťanů doprovázel svůj klub téměř na všechny zápasy. Pod 300 osob klesla návštěva v sektoru hostů jen málokdy.

Průměrné hodnocení: 3, 07

[img id="37374"][img id="37862"][img id="37098"][img id="37785"]

Viktoria PlzeňDoma: Euforie ze zisku titulu i účast v Lize Mistrů udělala z Plzně jednu z fanouškovských bašt v naší zemi. Hra Plzně stále lákala do ochozů nově zrekonstruovaného stadionu velké množství diváků a k vidění bylo množství kvalitních choreografií i pyrotechniky. K největším vrcholům jara patřily zápasy s pražskou Slávií a poslední domácí kolo s Příbramí. Obě utkání byla vyprodána. Plzeň ze sektoru domácích vlajkonošů pravidelně podporovalo asi 400 viktoriánů.
Venku: Jako kolísavé, tak se dá hodnotit vystupování plzeňských při venkovních zápasech. Ač se jejich podpora nedá rovnat předchozím létům, kdy se jejich počet měřil v řádu desítek, nebylo to vždy úplně ono. Na některých výjezdech byly plzeňských stovky a mohli se rovnat i s evropskou scénou, na druhou stranu se našly i zápasy, kde bylo červeno-modrých poskrovnu (např. v Ostravě, či v Hradci Králové). Choreografie však byly povětšinou k vidění i v sektorech hostů vyhrazených viktoriánům a k vidění byla často také pyrotechnika.

[img id="37856"][img id="37639"][img id="37637"][img id="37713"]
Průměrné hodnocení: 3

Mladá BoleslavDoma: Přesto, že boleslavský tým předváděl místy kvalitní výkony, nedokázal si do hlediště najít cestu odpovídající počet fanoušků. Domácí kotel čítal průměrně kolem 50 osob, což je na prvoligový klub hrající v horních patrech tabulky velmi málo. Byly zápasy, kdy se na boleslavských tribunách objevila choreografie, ale bylo to spíše sporadicky. Fandění také nebylo příliš kvalitní a velmi často se jako doma mohli cítit hosté.
Venku: Ani na venkovní zápasy nejezdil oslnivý počet fanoušků a jen málokdy jejich počet překonal padesátku. Choreografie ani jiná prezentace nebyla na jaře u boleslavských fanoušků příliš k vidění.

Průměrné hodnocení: 1,57

[img id="37772"][img id="37850"]

TepliceDoma: Krásný, velký stadion v Teplicích stále nenalezl v tomto městě 100% uplatnění, jelikož návštěvy se jen málokdy přehoupnuly přes 3000 diváků. Atmosféra panovala Na Stínadlech povětšinou vlažná, a o podporu se staraly zejména dva kotlíky – jeden na tribuně protilehlé a jeden v rohu stadionu, kde se fanoušci schází v sektoru 15.
Venku: Žluto-modrých k venkovním utkáním necestovalo příliš velké množství a ani nijak velká aktivita v sektorech vidět nebyla. Nejlepší výjezd tak zaznamenali tepličtí do Boleslavi, kde se sešel na jejich poměry kvalitní počet fanoušků, kteří dobře podporovali svůj tým.

Průměrné hodnocení: 1,36

[img id="38033"][img id="37974"]

Sigma OlomoucDoma: Domácí prostředí Sigmě svědčilo a to nejen po stránce herní, ale také po stránce fanouškovské. Několikrát hanáci předvedli pěkné choreografie i kvalitní podporu svého týmu, ke které se přidávaly i ostatní tribuny na Andrově stadionu. I pyrotechnika byla několikrát k vidění v rukách olomouckých a tak se Sigma jen o chlup nevešla do vrchní poloviny fanouškovské tabulky. Nejkvalitněji se sigmáci prezentovali při utkání se Slávií, kde bylo k vidění hned několik optických prezentací.
Venku: Ven už olomouckých cestovalo o poznání méně, většinou se jejich počet pohyboval od 15 – 80 osob. Kvalitní představení předvedli zejména při finále domácího poháru, to se však do ligového dění bohužel nezapočítává. Při ligových výjezdech však příliš prezentací neměli, kvalitně se dá ohodnotit vystoupení v Uherském Hradišti. Místy se v olomouckých sektorech objevovala i pyrotechnika.

Průměrné hodnocení: 2,36

[img id="38016"][img id="38017"][img id="37383"][img id="37097"]

Dukla Praha


Doma: Fanoušků Dukly je bohužel poskrovnu, proto tolik, co hodnotit. Na domácích zápasech se na velké hlavní tribuně na Julisce scházela každý zápas podprůměrná ligová návštěva a výjimkami byly pouze pražské derby, když dorazili fanoušci rivalů. Kotel Dukly se zápas co zápas scházel vedle velkého klubového dresu v počtu 15 – 40 fanoušků. Ničím dalším však fanoušci bývalého armádního klubu nezaujali.
Venku: Na venkovní zápasy cestoval za Duklou většinou ne zcela zaplněný autobus fanoušků – tedy přibližně 25 osob. Ti se snažili místy fandit, ale spíše než slyšet byly vidět a to hlavně díky jejich velkému dresu, který vozí všude s sebou.

Průměrné hodnocení: 1,21

[img id="37985"]

SlováckoDoma: Slovácko sice nezažívá žádný fotbalový boom, přesto se v malém Uherském Hradišti scházela na stadionu slušná návštěva a co víc – domácí „Fanaticos“, jak si místní skupina říká si většinou připravila i nějakou tu optickou prezentaci, čímž se fanoušci Slovácka dostali do horní poloviny tabulky nejen fotbalové ligy, ale také ligy fanoušků. K vidění bylo množství choreografií, ale také pyrotechniky. Nápaditá podpora a fandění dělá ze Slovácka jeden ze nejlepších domácích táborů u nás.
Venku: Po loňské sezóně přišel lehký úpadek v počtech fanoušků Slovácka na výjezdech. Těch v současnosti jezdí průměrně asi 50, ale i v tomto počtu se snaží kvalitně fandit a občas si připraví i nějakou tu optickou prezentaci. Kvalitně se „Fanaticos“ prezentovali třeba ve vzdálené Plzni nebo v Edenu při zápase se Slávií.

Průměrné hodnocení: 2,57

[img id="37982"][img id="37784"][img id="37981"]
Tabulka podle průměru hvězdiček

1.Baník Ostrava 3,29
2.Slavia Praha 3,07
3. Sparta Praha 3,07
4. Viktoria Plzeň 3
5. Bohemians 1905 3
6. Slovan Liberec 2,79
7. Hradec Králové 2,71
8. Slovácko 2,57
9. Sigma Olomouc 2,36
10. Viktoria Žižkov 1,64
11. Mladá Boleslav 1,57
12. Jablonec 1,36
13. Teplice 1,36
14. Dukla Praha 1,21
15. České Budějovice 0,86
16. Příbram 0,86


Zdroj fotografií: slaviaultras.cz, chachari.cz, supras-unisono.info, spartaforever.cz, podlizatky.cz, fc-bohemians.cz, pfans.cz, ultraside.cz, fanaticos.cz, ultrasbadgers.cz, fkvz.cz, ffmb.cz, fkdukla.cz, fkpribram.cz,