Baroš není jako Nasri aneb O rozdílných přístupech

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] V posledních dnech jsem četl v několika médiích o tom, co mají francouzský reprezentant Samir Nasri společného s ukrajinským trenérem Olegem Blochinem a českým útočníkem Milanem Barošem. Všichni na EURO 2012 napadli novináře. Jenže jsou v tom dosti značné rozdíly. Zatímco legenda Dynama Kyjev i hráč Manchesteru City vyzvali žurnalistu pouze na souboj (a Francouz k tomu přidal několik vulgarit), Baroš mu rovnou vyhrožoval vraždou. Zatímco první dva byli střízliví, útočník Galatasaraye Istanbul se opil, že sotva drmolil slova. Zatímco první dva dělali s novináři interview, Baroše se nikdo na nic neptal, zaútočil sám. A hlavně: zatímco francouzský trenér i svazový předseda začali případ řešit a hráčovo chování odsuzují, v Česku reprezentační kouč na tiskovce reaguje na nevinnou otázku ohledně Barošovy hry velice vznětlivě a hráče se zastává.

Baroš není jako Nasri aneb O rozdílných přístupech
Jak známo, Nasri rozhořčeně zareagoval na žádost jednoho z novinářů o pozápasové zhodnocení zápasu. „Hledáte blbosti, hledáte jen problémy,“ obořil se na žurnalistu a vzápětí ho zasypal sprškou nadávek. Francouzský novinář z portálu 20minutes.fr si vyslechl asi tohle: „Se.u na tebe, jdi si šu.at svoji matku, ty zku.vysyne….“ Na závěr ho vyzval, aby si to s ním šel vyřídit jako chlap s chlapem.

Skandál už řeší i francouzská fotbalová federace. Není vyloučeno, že Nasri dostane za vulgarity trest či pěkně mastnou pokutu.

Nasriho chování totiž vzápětí odsoudili reprezentační kouč i vedení fotbalového svazu. „Neměl vůči novináři dostatečný respekt. Řekl jsem mu, co si o tom myslím a co bych udělal na jeho místě. Je to velmi nešťastné,“ řekl francouzský trenér Laurent Blanc v televizním pořadu Telefoot.

Podle prezidenta Francouzské fotbalové federace Noela Le Graeta překročil Nasri všechny hranici. „Je vůči francouzským novinářům dlouhodobě přecitlivělý. Probereme to a podíváme se na jeho problém,“ prohlásil Le Graet.

[img id="38309"]

V Česku ticho po pěšině


A v Česku? Žádný takový omluvný projev nikdo nezaznamenal. Přestože Baroš dle svého prohlášení v národním týmu končí, incident se stal ještě během reprezentační akce. Český žurnalista na letišti v Praze - Kbelích, kde hráči nastupovali do autobusu, mluvil s obráncem Tomášem Sivokem. Baroš si ho všiml a začal na něj opilecky křičet: „Jděte do p.dele, jděte regulérně do p.dele. Až skončím s fotbalem, tak vás zabiju. Poprvé půjdu do vězení kvůli vraždě,“ útočil Milan Baroš, zatímco se ho svazový tiskový mluvčí snažil co nejrychleji dostat do útrob autobusu.

V pátek odpoledne na jiném místě hlavního města, v dejvickém hotelu Praha, si zase „dovolil“ jiný novinář položit trenéru Bílkovi v podstatě nevinnou otázku: „Co říkáte tomu, že Milan Baroš, ač útočník, nejvíce z českého týmu fauloval?“ Ani svou myšlenku nemohl dokončit.

Bílek, zřejmě po nočním přesunu z Varšavy do Vratislavi a pak do Prahy rovněž unavený, reagoval nečekaně agresivně: „Neřešte teď nějaké nesmysly. Tady končí v reprezentaci hráč, před kterým bychom všichni měli smeknout.“

Ano, jistě, za výborné zápasy a góly, za EURO 2004. Těžko však za poslední kvalifikační cyklus a už vůbec ne za vyhrožování vraždou novináři.

Možná v tom bude i jádro problému, v rozdílném přístupu. Blanc má sice podobné jméno jako Bílek, ve francouzštině to znamená „Bílý“, ovšem přístup k chování reprezentantů (nejen k médiím) je ve Francii zásadně rozdílný.

Jsem přesvědčen o tom, že kdyby se tato záležitost řešila razantně a zásadně už v prvopočátcích (jako to teď dělají Francouzi s Nasrim), k Barošově kauze by vůbec nedošlo. A možná by na hráče fanoušci ani tolik nepískali, protože je tento hráče dráždil i svými mimofotbalovými projevy.

Omluvil se snad někdo ze zodpovědných lidí za daný incident, bude ho někdo řešit? Nebo se to zase nechá po česku vyhnít? A pak se to opět nepříjemně projeví v budoucnu nějakou „akcičkou“ v podobě hloupých vulgárních popěvků nebo ničením drahých obleků?

[img id="34830"]

Do image je třeba investovat


Zajímavé je, že se vše tak trochu bagatelizuje a jako by omlouvá slovy, že onen napadený novinář pracuje v tzv. „bulváru“ (který byl na Milana Baroše zlý). Jako by naprostá většina českých deníků, rozhlasových a televizních stanic až na skromné výjimky nebyla bulvárních, resp. nepoužívala typicky bulvární prvky? Jako by sport a fotbal zvlášť nebyl sám o sobě typicky bulvárním tématem? Kde jindy hrají tak velkou role emoce? Jako by Baroš a další fotbalové celebrity bulvár existenčně nepotřebovali?

Sportovně na tom český fotbal, jak ukázalo i EURO 2012, není vůbec špatně. Neumí však svůj úspěch mediálně prodat. V den, kdy si měl užívat umístění na pátém až osmém místě v Evropě, křičí trenér místo nadhledu a klidné věcné odpovědi na novináře, že se ptají na nepřípustné nesmysly. Odcházející útočník místo důstojné rozlučky vyhrožuje jinému žurnalistovi, že ho zabije. Tyhle kauzy, bohužel, u velké části české veřejnosti v celkovém vyznění přebíjejí i skvělý postup do čtvrtfinále z první příčky.

Teď vydělala FAČR na EURO tři sta milionů korun, má tedy na to, aby vhodně investovala do lepší celospolečenské „image“ fotbalu.

Už jste četli?

Bude Klaus komentovat ligu s Příbramí? aneb Moravan Nečas se zastal krajana Baroše