Svoboda čekal konec, místo toho přišlo povýšení

Svoboda čekal konec, místo toho přišlo povýšení

Jedna z ikon pražské Sparty Zdeněk Svoboda zažívá zvláštní časy. Jako trénér letenského béčka nedokázal kádr udržet ve druhé lize a připravoval se na personální změny. K těm opravdu došlo, ale opačným směrem než předpokládal. Místo konce ho čekalo povýšení, když se stal asistentem trenéra Vítězslava Lavičky u prvního mužstva a po jedenácti letech opět zažije velké zápasy na pražské Letné.

Překvapení. Toto slovo nejlépe vystihuje dojmy, které se zhostily Zdeňka Svobody v poslední době. "I přes zajímavý závěr soutěže jsme s béčkem sestoupili do ČFL a očekávali jsme realizační změny," řekl Svoboda v rozhovoru pro web pražského klubu. Změny opravdu přišly, ale né takové, jaké Svoboda očekával. "Koncem druhé ligy jsem byl na obědě s Víťou Lavičkou, Rudou Baťou a Václavem Čermákem. Pak se začaly rojit spekulace o tom, že půjdu do A-Týmu a já jen odpovídal: "Vy jste se zbláznili" no a pět dní po zmiňovaném obědě mi Víťa zavolal, že by se mnou chtěl mluvit a nabídl mi spolupráci," vzpomíná.

Pro Svobodu je důležitý fakt, že se nejedná pouze o rozhodnutí hlavního kouče, ale celého kolektivu, který o složení realizačního týmu rozhodoval. "To je ohromě potěšující," poznamenal a všiml si několika podobností s koučem Lavičkou. "Oba jsme profíci a perfekcionalisté. Máme rádi, když všechno funguje jak má," dodal.

S Lavičkou i dalším asistentem Václavem Jílkem si již stihli vyměnit i názory na chod týmu. "Když jsme měli první společnou schůzku, tak hlavní trenér prohlásil, že je za prvé demokrat a za druhé, že má rád týmovou práci. To znamená, že o všem debatujeme, hlavní slovo však má samozřejmě Víťa. Z naší spulupráce mám zatím jen velmi příjemné pocity," pochvaluje si novou práci a především setrvání na Spartě Svoboda.

Navíc se nemůže dočkat, až opět zažije atsmoféru velkých zápasů přímo u hrací plochy. "Strašně se na to těším. Diváci, derby, evropské pohár," říká s úsměvem a zavzpománal na své trenérské začátky na Letné: "Před zhruba pěti lety jsem ukončil hráčskou kariéru a rozhodl se pro studium profilicence. Pár dní po skončení mé hráčské životní etapy se mi Sparta ozvala, zda bych nestál o spolupráci. Samozřejmě, že stál! Nebylo vůbec o čem přemýšlet… A tak jsem se stal asistentem u B dorostu."

Jeho kariéra však začala rychle stoupat, když po půl roce přešel k Janu Kmochovi do B-Týmu, se kterým postoupil z ČFL do druhé ligy a po Kmochově odchodu se stal hlavným trenérem sparťasnké rezervy. "Po necelých pěti letech trenérské práce jsem dostal možnost pracovat u A-mužstva Sparty, navíc ještě s Víťou Lavičkou. To je pro mě to nejcennější ocenění. Věřím, že nám to bude klapat i nadále," uzavřel.