Klaus zjistil, že "Rosu" zná i číšník na Borneu, proč ale Češi raději sledují hokej?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Tak nám prezident Václav Klaus při své asijské cestě zjistil, že číšník na Borneu zná Rosického, Čecha i Baroše. Zaujalo ho to natolik, že se to objevilo i v titulku na pondělní první straně deníku Práva, pro nějž své zážitky ze svých cest pravidelně píše. To je ale známá věc, že nejznámějšími Čechy ve světě nejsou politici, zpěváci, herci, ale ani hokejisté s Jágrem v čele, ovšem fotbalisté. Pavel Nedvěd byl zcela určitě nejznámějším Čechem všech dob. I v době Václava Havla. Takový už je svět. Proč se ale u nás dívá více lidí na hokejové šampionáty druhé či třetí kategorie než na fotbalové EURO či MS?

Klaus zjistil, že "Rosu" zná i číšník na Borneu, proč ale Češi raději sledují hokej?
Související: Šíp promluvil podruhé a opět trefně aneb „Limberský se plete a Pelta mě asi nepozdraví“

„Chvilka u hotelového bazénu přináší jeden zážitek,“ píše prezident Václav Klaus v Právu. „Místní číšník – mluvím o severozápadě ostrova Borneo – suverénně říká Rosický, Čech a Baroš a přesně zná výsledky letošního Eura,“ dodává s mírným údivem Klaus.

Fotbalového novináře to ovšem nepřekvapí. Při svých cestách po světě si už mnohokrát ověřil, že jedinými Čechy, kteří znají Afričané, Asijci i Jihoameričané, jsou fotbalisté. Jaromír Jágr si i ve Španělsku, Itálii či Francii může klidně lehnout na lidovou pláž, aniž by ho tam kdokoli poznal. Tedy kromě českých, slovenských, ruských nebo skandinávských cizinců.

V Česku, kde především ženy mají raději lední hokej, je to jinak. Nejsledovanějším českým utkáním na EURO 2012 byl poslední zápas základní skupiny s Polskem. Ten vidělo 1 009 000 diváků starších 15 let.

[img id="38389"]
Ovšem v duelu s hokejem fotbal zřetelně prohrál. Čtvrtfinálovou výhru nad Švédskem z květnového mistrovství světa si nenechalo ujít v průměru 1,5 milionu diváků starších 15 let. Tedy o třetinu víc. Přitom na ME ve fotbale hráli nejlepší evropští fotbalisté, zatímco na hokejovém MS v době zámořského Stanley Cupu jakési B či dokonce C týmy, nahodile splácené těsně před nebo dokonce při šampionátu, na nějž v samotném Švédsku téměř nikdo nechodil…

A další čísla. Proti mistrovství Evropy v roce 2004, kde český tým došel až do semifinále, byla sledovanost letošních rozhodujících zápasů Bílkova mužstva nižší. Před osmi lety vidělo zápasy Česka o polovinu diváků více než na červnovém EURO 2012.

Zatímco čtvrtfinále s Dánskem si v roce 2004 sledovalo 1, 983.000 fanoušků, letošní duel s Portugalskem v čele s Christianem Ronaldem vidělo 988.000 lidí. A neúspěšné semifinálové utkání s Řeckem vidělo ve čtvrtek 1. července 2004 celkem 2,271.000 diváků!

Brücknerův tým byl oblíbenější


„Důvody poklesu sledovanosti jsou celkem logické - digitalizací se zásadně rozšířila nabídka TV trhu, situace v roce 2004 a 2012 je neporovnatelná,“ vysvětlil ředitel ČT Jiří Ponikelský. Ovšem jsou i jiné důvody. „Dá se obecně říci, že v roce 2004 lidé prožívali českou cestu v rámci EURO intenzivněji než letos. Tehdejší reprezentační tým byl u veřejnosti oblíbenější, nebyl tolik provázen různými aférami a co se týče výsledku hry, tak byl i úspěšnější. Ve srovnání s letošním mistrovstvím se v roce 2004 také dívalo mnohem více žen,“ dodal Ponikelský.

To bude ono. Brïcknerův celek byl v roce 2004 mnohem oblíbenější než ten Bílkův v roce 2012. A sledovalo jej mnohem více žen, které se teď raději koukají na hokej. A znají tak české fotbalisté hůře než ten Klausův číšník na Borneu…

Když se ovšem podíváme, jak umí s médii pracovat lední hokej a jak fotbal, není divu. Účast na finálovém turnaji ME 2012 korunovaná dalším postupem do čtvrtfinále, dokonce z prvního místa, neoficiální šesté místo v Evropě, to jsou velké úspěchy českého fotbalu. Jenže okamžitě po postupu na ME následuje vulgární urážení internacionála Radka Druláka a zničení společenských obleků. Po čtvrtfinálovém úspěchu přijde vznětlivá reakce trenéra na nevinnou novinářskou otázku a Milan Baroš na letišti vyhrožuje jinému žurnalistovi, že ho zabije.

Tohle „nerozhodnuté a váhající“ diváky, řečeno politickou předvolební mluvou, rozhodně nepřiláká k tomu, aby volili fotbal. To se raději podívají na „béčkový“ hokejový šampionát, tam mají jistotu, že na ně nikdo z Čechů nevystrčí zadek.

Pokud to chce fotbal rychle změnit, nechť se konečně, ale rychle a účinně zaměří i na svou mediální politiku. Jinak si bude muset vystačit s obdivem číšníků z Bornea. A to je škoda.

[img id="36184"]