Olomouc vyloupila Liberec a zaslouženě ovládla Superpohár

Mužstvo Sigmy Olomouc zvítězilo v pátečním utkání Synot Tip Superpoháru na půdě mistrovského Liberce 2:0 a kromě trofeje získalo také finanční prémii ve výši jeden milion korun. Poražený Liberec získal od Fotbalové asociace (FA ČR) 500 tisíc.

Souboj o vítěze třetího ročníku fotbalového Superpoháru nabídl pohledný fotbal pouze v úvodním poločase. Oba týmy totiž nastoupily do utkání s cílem vstřelit branku. Blízko k ní měli už ve druhé minutě Liberečtí, nicméně před dotírajícím Delargem, který tentokrát nastoupil v základní sestavě, včas zasáhl olomoucký stoper Golban. Podobná šance se rýsovala také na druhé straně, tam se ovšem k zakončení pro změnu nedostal Doležal.

Zajímavé momenty tak nabídla až třetí desetiminutovka úvodního poločasu. Po krkolomné akci domácích se míč šťastně dostal od Štajnera k Breznaníkovi, který stanul z ostrého úhlu tváří v tvář Zlámalovi, svůj oblouček ale nasměroval pouze nad branku. Udeřilo pak na druhé straně. Na levé straně liberecké obrany se dokázal prosadit Schulmeister, posadil přesný centr přímo na hlavu Doležala, který zcela sám před Bičíkem otevřel skóre utkání.

Zanedlouho přišel pro ležérní Liberec druhý trest. Navrátil ukázkově zabalil míč, pronikl s ním do vápna, kde ho fauloval Fleišman. Nařízenou penaltu pak proměnil Michal Ordoš a Hanáci vedli na severu Čech dvoubrankovým rozdílem. Slovan se sice poté z herní letargie probudil, šance Štajnera a zejména sólový únik aktivního Delargeho po pasu od Butěnina kontaktní brankou neskončily.

Druhý poločas přinesl méně zajímavých momentů. Za zmínku tak stála zejména individuální akce aktivního Navrátila, který na levé straně hřiště posadil Kušníra a jeho střelu s gólovými parametry musel zastavit až břichem slovenský stoper Liberce Tóth. Od té doby se však Sigma zabetonovala na vlastní polovině a pečlivě strážila svůj náskok.

Liberečtí se přes pevnou obranu hostujícího celku prakticky nemohli prosadit. Nepomohl ani přesun Breznaníka na pravou stranu, rychlonohého záložníka se Sigmě povedlo celý zápas velmi dobře bránit. Ve druhém poločase se tak domácí dostali pouze do jediné nebezpečné situace. Centrovaný míč se Štajner pokusil hlavou prodloužit na nabíhajícího Musiola, ten ale na vysoký balon nedosáhl. Olomouc se tak po pražské Spartě a Viktorii Plzeň stala třetím držitelem českého Superpoháru.

"Chtěli jsem uspět, hráli jsme doma, ale Olomouc potrestala naše hrubé chyby a doplatili jsme na to. Nebyli jsme na tom o tolik lépe než v poháru, nějaké kombinace nám ale vycházeli a šance jsme také měli. Bohužel jsme ale nedali žádný gól. Olomouc si pak výsledek hlídala a my dobývali její bránu marně. Naše nekompletní sestava by žádná komplikace být neměla, všichni v Liberci by měli podat stoprocentní výkon, ale zatím svou formu hledáme. Snad ji najdete v úterý a suverénně postoupíme," zmínil příští utkání v pohárově Evropě liberecký obránce Jiří Fleišman.

Synot Tip Superpohár:

FC Slovan Liberec - SK Sigma Olomouc 0:2 (0:2)
Branky: 24. Doležal, 27. Ordoš. Rozhodčí: Trutz - Chládek, Vorel (všichni Slovensko). ŽK: Fleišman, Butenin, Kušnír - Škerle, Hořava. Diváci: 2877.

FC Slovan Liberec: Bičík - Kušnír, Tóth, Kelič, Fleišman - Šural, Vácha, Butenin (46. Bosančič), Breznaník - Štajner (81. Morozenko) - Delarge (66. Musiol). Trenér: Jaroslav Šilhavý.

SK Sigma Olomouc: Zlámal - Janotka, Škerle, Golban, Vepřek - Rossi, Ordoš, Hořava - Schulmeister (86. Šindelář), Doležal (71. Pospíšil), Navrátil (69. Hubník). Trenér: Roman Pivarník.