Gól Blažka z poslední minuty prodloužení poslal Liberec na Kluž

[tag]LIGA MISTRŮ[/tag] Hráči Liberce vydřeli v úterní odvetě 2. předkola Ligy mistrů na hřišti kazašského Šachťoru Karaganda remízu 1:1 a postupují do další fáze soutěže, kde je čeká rumunská Kluž. Slovan prohrával od 40. minuty po gólu Kukejeva, ve 120. minutě nastavení ale vstřelil postupový gól střídající Blažek.

Severočeši absolvovali dlouhou cestu do dalekého Kazachstánu a věřili, že hubený jednobrankový náskok z domácího zápasu přispěje k postupu do další fáze. Už úvodní poločas ale ukázal, že Liberec má do optimální formy z minulého ročníku daleko.

V Karagandě se hrál vyrovnaný zápas, plný nepřesností v rozehrávce. Český mistr si nedokázal vypracovat výraznější šanci, několikrát přitom musel čelit nátlaku vysokých domácích hráčů, kteří hrozili především ze standardních situací. Pět minut před koncem první půle však přišel zkrat obránce Fleišmana, který ve vápně fauloval Gridina a domácí Šachťor nabídnutý pokutový kop využil, Kukejev nedal Bičíkovi šanci.

Liberec ani po změně stran nenavázal na kvalitu z minulé sezony a v přechodové fázi působil hodně těžkopádně. Největší šanci měl v 54. minutě po rohu hlavičkující Nezmar, jenže mířil těsně vedle. Hosté málo stříleli, naopak domácí hráli jednoduše a častými nákopy se dostávali za libereckou obranu. Ta několikrát pod tlakem chybovala a musela se spolehnout na zákroky jistého brankáře Bičíka. Ten pět minut před koncem druhé půle výtečně zasáhl proti sólu Finončenka a udržel naděje českého týmu.

Zápas dospěl až do prodloužení. Také v něm měli nebezpečnější příležitosti hráči Karagandy. V 94. minutě znovu zahrozil Finončenko, ale Bičík byl opět na správném místě. O šest minut později se v obrovské šanci ocitl střídající Bajžanov, ale sám před Bičíkem nastřelil libereckého gólmana. Oběma týmům v závěru docházely síly, Liberec se zmohl na krátký nápor, z nějž mohl vytěžit postupový gól. Šural si zpracoval míč ve vápně a pohotově vypálil, jenže brankář Mokin na poslední chvíli zasáhl.

Když už se zdálo, že se o postupujícím rozhodne v penaltové loterii, Liberec nečekaně udeřil v poslední minutě prodloužení. Centr Breznaníka tečoval ve vápně Šural, míč se dokutálel až k nohám střídajícího Jana Blažka a ten jej pár kroků před brankovou čarou doklepl do sítě. Severočeši tak splnili misi a se štěstím postupují do 3. předkola Ligy mistrů. V něm se utkají s rumunskou Kluží.

2. předkolo Ligy mistrů, odvetný zápas:

FC Šachťor Karaganda - FC Slovan Liberec 1:1 (1:0), po prodloužení
Branky: 40. z pen. Kukejev - 120. Blažek. Rozhodčí: Hansen - Rix, Andersen (všichni Dánsko). ŽK: Kukejev, Vasiljevič - Fleišman, Janů. První zápas 0:1, postupuje Liberec.

FC Šachťor Karaganda: Mokin - Poryvajev, Džidič, Vasiljevič, Kirov - Arsenijevič (120. Višňakovs), Vičius, Caňas, Kukejev - Finončenko (113. Tarasov), Gridin (76. Bajžanov). Trenér: Viktor Kumijkov.

FC Slovan Liberec: Bičík - Kušnír, Nezmar, Kelič, Fleišman - Šural, Vácha, Janů, Breznaník - Štajner (85. Blažek) - Hadaščok (63. Bosančič). Trenér: Jaroslav Šilhavý.