Wilczek: Plné Wembley? Něco takového už nás asi v kariéře nepotká

Trojice Královec, Wilczek a Kordula řídila semifinále olympijského turnaje Brazílie - Korea.

Wilczek: Plné Wembley? Něco takového už nás asi v kariéře nepotká
Týden po skončení olympijských her v Londýně pozval předseda FAČR Miroslav Pelta trojici českých fotbalových rozhodčích, kteří jako jediní reprezentovali náš fotbal na tomto sportovním svátku, na oběd. Za přítomnosti předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damkové poděkoval Miroslav Pelta Pavlu Královcovi, Martinu Wilczekovi a Antonínu Kordulovi za vynikající práci na olympijském fotbalovém turnaji mužů.

Česká trojice byla jednou z patnácti nominovaných pro 32 utkání turnaje. Dostala příležitost ve třech utkáních, což samo o sobě ukazuje, že s jejich prací byla spokojenost. „Měli jsme možnost řídit zápasy v Glasgowě, v Manchesteru a také ve Wembley. Všude bylo plno, ve Wembley to bylo osmdesát tisíc diváků. Něco takového nás už asi v kariéře nepotká,“ zavzpomínal jeden z asistentů Martin Wilczek.

Všichni rozhodčí bydleli v centru Londýna, odkud létali na jednotlivé zápasy, a také jezdili, ve dnech, kdy nebyli v akci, na pravidelné tréninky. „To byla záležitost na půl dne. V husté dopravě jsme jeli autobusem dvě hodiny na tréninkový stadion, tam tak dvě hodinky probíhala příprava a zase stejnou dobu zpět,“ vyjmenovává tradiční náplň všedního dne druhý asistent Antonín Kordula.

Olympijské hry nejsou jen fotbal, ale množství dalších sportů. Viděli vůbec něco? „Bohužel vůbec nic, jen fotbalové zápasy. Do olympijské vesnice jsme se ani nedostali, protože jsme měli speciální akreditaci jen pro fotbalové soutěže. Ani nebyla šance získat nějaké vstupenky, protože jsme program měli upřesňovaný vždy jen na další den. Jen do Českého domu jsme stihli nahlédnout…,“ komentoval pětadvacetidenní pobyt v Londýně Martin Wilczek a dodává: „To, že jsme na olympiádě jsme si vlastně uvědomili hned v úvodu, kdy nás vzali na slavnostní zahájení. Byl to zážitek.“ A pak také při denním pohybu po městě. „Všude jsme naráželi na dobrovolníky, byli to nesmírně ochotní a obětaví lidé, snažící se vždy pomoci,“ připomíná Antonín Kordula.

Byli sice spolu vloni na MS dvacetiletých v Mexiku, hlavní sudí Pavel Královec byl nominován jako čtvrtý na zápasy EURO 2012, ale poprvé odjížděli na velký seniorský turnaj. A byli zvědavi, co je čeká. „Organizace se nijak neliší třeba od těch sedmnáctek. Věděli jsme, že záleží na každé maličkosti. Vše je sledováno a hodnoceno a podle toho přicházejí další nasazení. To, že to je dobré, naznačilo, když došlo k dělení. Po čtvrtfinále odjelo devět trojic domů a my jsme zůstali mezi šesti, na které čekala semifinále, finále a boj o třetí místo. Ale na dvě trojice také nic…,“ upřesňuje Pavel Královec. Konkurence byla velká, vždyť závěrečné zápasy nezbyly na rozhodčího z Uzbekistánu, který na posledním mistrovství světa řídil semifinále, byli tam Japonci, kteří už měli na kontě působení na dvou posledních mistrovstvích světa. „O to více si ceníme toho, že hned při první naší účasti jsme se dostali tak daleko,“ připomíná Pavel Královec.

Češi si vedli dobře při dvou utkáních ve skupinách. Řídili souboj Honduras – Maroko (2:2) a potom Korea – Gabun (0:0). A pak přišla velká pocta – byli nominováni k semifinále olympijského turnaje Brazílie – Korea. „Oba týmy hráli na turnaji výborně technicky, plný stadion a významný zápas, který rozhodoval o medailích, co víc bychom si mohli přát. Je to zatím vrchol naší společné kariéry na mezinárodním poli,“ připomíná Pavel Královec, který je s kolegy nasazován i k zápasům Ligy mistrů. Už vědí, že budou řídit jednu z odvet play-off v posledním srpnovém týdnu. „Ale konkrétní nominace přijde až později, tak je to při nominacích nastavené,“ doplňuje Pavel Královec.

Na vynikající vystoupení rozhodčí Dagmar Damkové na nejvýznamnějších soutěžích jsme si v minulosti zvykli, ale teď se začínají – evidentně i díky účinné aktivitě Dagmar Damkové v nové pozici – prosazovat i rozhodčí muži. Pavel Královec oslavil 16. srpna pětatřicáté narozeniny a má tedy velkou šanci dokázat, že jeho kariéra semifinále olympiády ještě nedosáhla vrcholu.