U otevření pražské sezóny byli i Bílek s Lavičkou

Pražská sezóna 2012/13 se naplno rozjela. V pátek večer byl proveden její „Slavnostní výkop“. Na hřišti SK Hostivař proběhl 2. ročník bierfestu – netradičního a neformálního setkání zástupců všech pražských klubů, které pořádal Pražský fotbalový svaz, jehož předseda Dušan Svoboda s touto myšlenkou přišel.

U otevření pražské sezóny byli i Bílek s Lavičkou
Načerpat energii před zahájením nové sezony, využít možnost popovídat si se svými kolegy ze všech pražských klubů, ale i propojit amatérský fotbal s tím profesionálním. To jsou hlavní motivy akce, kterou už podruhé pořádal Pražský fotbalový svaz. Po úspěšné premiéře v minulém roce na Tempu se setkání konalo v Hostivaři.

„Kdyby před rokem nikdo nepřišel, tuhle akci bychom podruhé nedělali. Ale zájem byl velký, před rokem i teď, což znamená, že se lidem tahle myšlenka líbí. Věřím, že se podobné zahájení sezony stane pevnou součástí fotbalového kalendáře v Praze a uděláme z něj pěknou tradici,“ říká Dušan Svoboda, předseda Pražského fotbalového svazu. „Smyslem této akce je, aby se na jednom místě potkali zástupci všech pražských fotbalových oddílů. Od těch největších a nejtradičnějších jako Sparta, Slavia či Bohemians, až po ty nejmenší. Fotbal v Praze tvoří jeden celek, bez úzké spolupráce mezi malými a velkými kluby by se fotbal nerozvíjel,“ myslí si Svoboda.

Jeho pozvání přijaly i významné osobnosti českého fotbalu. Do Hostivaře přijel reprezentační trenér Michal Bílek s asistentem Josefem Pešicem, sparťanský kouč Vítězslav Lavička, jeho předchůdce Martin Hašek či záložník Ladislav Krejčí. Slavii zastupoval trenér Petr Rada, bývalý kanonýr Ivo Knoflíček, za Bohemians 1905 byl přítomný trenér Jozef Weber či Dalibor Slezák. Z FAČR dorazil technický ředitel Dušan Fitzel, nebo ředitel neprofesionálního a mládežnického fotbalu Otakar Mestek. Mezi hosty se ukázali i exligoví hráči: Václav Drobný a Miroslav Baranek hájí barvy Třeboradic, Tomáš Kuchař zase Libuše.

Se všemi si mohli zástupci amatérského fotbalu popovídat na neformální úrovni. „Myšlenka téhle akce je výborná: ukázat, že fotbal není jen o velkých profesionálních klubech, ale i o těch ostatních malých, které vychovávají hráče pro velký fotbal. Provázat tyhle dvě složky, to se mi moc líbí,“ říkal Vítězslav Lavička, trenér Sparty. „Rád jsem přijal takové pozvání. Pár let jsem byl mimo český fotbal, tady jsem potkal lidi, které jsem neměl možnost delší čas vidět. Celkově to byla báječná akce v báječném prostředí,“ chválil Lavička.

Součástí večera byla i velká fotbalová tombola, jejíž výtěžek bude použit na mládežnický fotbal. Před rokem se vybralo 8 000 korun – částka byla věnována jako odměna pro vítěze nejvyšší pražské soutěže starších žáků z Braníku. Ti sumu využili na soustředění.

Praze se předvedli i její nejlepší střelci. Na pódiu postupně přebrali cenu a poukázku na fotbalové vybavení nejúspěšnější kanonýři pražských přeborů ve všech věkových kategoriích. Králové jednotlivých soutěží se stali: Michal Beneš (Braník, mladší žáci) 43gólů, Jiří Hynek (Horní Měcholupy, starší žáci) 27 gólů, David Petržílka (Union Vršovice, mladší dorost) 30 gólů, David Blažek (Admira, starší dorost) 31 gólů, Petr Nykl (Uhříněves, muži) 33 gólů.

V nejprestižnější mužské kategorii předával cenu reprezentační kouč Michal Bílek, který stále aktivně hraje za Újezd Praha 4. „Jsem rád, že taková akce vůbec existuje. Můžu se potkat a popovídat si s lidmi, kteří nedělají vrcholový fotbal, ale i s kamarády, které jsem delší dobu neviděl, třeba Víťu Lavičku. Takové zahájení sezony se mi moc líbí, je to velmi příjemná akce, na které se cítím dobře,“ uvedl Michal Bílek.

„Povedlo se nám na jedno místo dostat zástupce všech výkonnostních složek a ukázalo se, že si ti lidé mají co říct. Drtivá většina fotbalistů, kteří hrají v reprezentaci, dělali své první krůčky v malém lokálním klubu. Pouze díky jejich dobré práci mohli vyrůst ve velké fotbalisty,“ pokračoval Svoboda. „Tyto základní myšlenky, snažit se propojovat svět amatérského a profesionálního fotbalu, by se měly uplatňovat všude. Za Pražský fotbalový svaz můžu říct, že v tom rozhodně budeme pokračovat.“