Je to pro nás dvojzápas roku, přiznává Jarošík

Hráči Sparty vstoupí tento čtvrtek do čtvrtého předkola Evropské ligy, kde se střetnou s nizozemským Feyenoordem. Na rotterdamské peklo se připravuje také zadák Jiří Jarošík, jenž má na holandský klub dobré vzpomínky.

Je to pro nás dvojzápas roku, přiznává Jarošík
Jarošík se v dresu Sparty s Feyenoordem utkal už v sezoně 2001/2002 v základní skupině Ligy mistrů. V obou případech vyhrál tým z Letné (doma 4:0, venku 2:0) a právě vytáhlý rodák z Ústí nad Labem byl ústřední postavou tohoto dvojzápasu. Na Letné padly po jeho nahrávkách dvě branky, v Nizozemsku skóroval sám z přímého volného kopu.

Kdyby se mu tentokrát povedlo něco podobného, mohlo by jít o jakési vykoupení za mizerné výkony, které předváděl na jaře a drží se ho i na podzim. “Je to pro nás dvojzápas roku. Od té poslední konfrontace už uplynula nějaká doba. Myslím ale, že mám s Holanďany dobrou bilanci a doufám, že ji i teď vylepším,“ citují Jarošíka webové stránky pražského klubu.

Dobře ovšem ví, že současná Sparta není tak silná jako kdysi. Podle sázkových kanceláří je mírným favoritem na postup do základní skupiny Evropské ligy Feyenoord. “Náš tým byl tenkrát především hladový. Všichni ti kluci chtěli něco dokázat a prosadit se. Po úspěšných výsledcích nás znala celá Evropa a možná i kvůli tomu se ti kluci pak rozutekli. Skoro všichni si vyzkoušeli zahraniční angažmá. Někteří se prosadili víc, někteří míň,“ rekapituluje důrazný obránce.

V hlavě mu utkvěl i tehdejší nadupaný kádr Feyenoordu. Především pak svéhlavý forvard Pierre van Hooijdonk. “Hodně nepříjemný hráč. Zaprvé byl vyčůraný, protože to byl útočník. Uměl střílet trestné kopy. Byl dravý, ale i zákeřný. Mám na něj ale špatné vzpomínky proto, že mne tenkrát přejel na půlce a dostal červenou kartu. Šlo o hodně nevybíravý zákrok,“ postěžoval si stoper s tím, že si s Hooijdonkem vše vyříkal, když se po letech potkali ve skotském Celtiku.

Nyní už ale myslí hlavně na nadcházející duely, které napoví, jak moc bude tato sezona pro Spartu úspěšná. “Těžko říct, jak dopadneme. Mají také mladý mančaft, který je na vzestupu, stejně jako my. Šance jsou vyrovnané, uvidíme,“ zapřemítal Jarošík.

Důležité bude, jak si Pražané poradí s bouřlivým prostředím na stadionu De Kuip. “Už tenkrát nás upozorňovali, že je tam atmosféra dost hustá. Že tam prý chodí hodně divočejších fanoušků z místních loděnic a doků, kteří jsou dost drsní. Ale nakonec to bylo horší v Tillburgu, kde jsme zapalovačů a mincí schytali víc. Věřím ale, že teď už to tak divoké nebude,“ uzavřel Jarošík, který hrál například za Chelsea nebo CSKA Moskva.