EL: dvougólový Kozák táhl Lazio, Eto´o a spol. řádili v Alkmaaru

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Černohorský celek FK Zeta Golubovci odjížděl do Eindhovenu po domácím debaklu 0:5 v roli outsidera bez šancí na postup do základní fáze Evropské ligy. Svěřenci trenéra Dicka Advocaata ale soupeře nešetřili a již po první půli vedli stejným výsledkem. Nakonec skončila exhibice 9:0 ve prospěch PSV. Hattrick vstřelil jak mladý slovinský útočník Tim Matavž, tak jeho holandský kolega Georginio Wijnaldum. Celkové skóre ze dvojzápasu 14:0 hovořilo za vše.

Hráno minulý týden: Liverpool výhru vydřel, Bilbao zářilo a Rosenborg zachránil Dočkal

Skupinovou fázi EL si zahraje i Rosenborg Trondheim, který v play-off po venkovní remíze 1:1 a domácím vítězství 2:1 odstavil Legii Varšava. Nepostradatelný muž norského mužstva trenéra Jönssona Bořek Dočkal se tentokráte střelecky neprosadil, ale na gól alespoň nahrával.

Girondins Bordeaux to mělo s Crvenou Zvezdou Bělehrad němlo jednoduché a když mírně favorizovaný francouzský tým zakončil těsně před ochodem do kabin Mladenovič, mužstvo trenéra Gillota muselo otáčet. Po brankách Gouffrana a Jussieho se mu to sice povedlo, ale v 90. minutě šokoval stadion srbský obránce Nikola Mikič. V tu chvíli by šli do základních skupin hosté, ovšem pokutový kop Gouffrana z 93. minutě rozhodl o tom, že se překvapení na úkor domácích nekonalo. Ostřílený český záložník Jaroslav Plašil se tentokráte dostal na hřiště až jako střídající v 70. minutě.

Od rumunské Vasluie, která před domácím publikem podlehla Interu 0:2, nikdo na San Siru nic nečekal. Podceňovaný tým však v Itálii držel vedení velmi dlouho. Milánský favorit prosadil až v poslední čtvrthodince a vždy vyrovnával. V 76. tak poprvé učinil Argentinec Palacio a v 92. minutě Kolumbijec Guarín. "Nerazzurri", kteří hráli hodinu oslabení o jednoho muže, se probojovali do Evropské ligy s celkovým skóre 4:2, ovšem podobně jako ve třetím kole s Hajdukem Split na domácí půdě vůbec nepřesvědčili.

Lazio na Olympijském stadionu dokráčelo k bezproblémové výhřed Nad týmem Mura 05 a pohlídalo si postup do základní fáze EL. V základní sestavě římského celku se objevil vedle Argentince Zárateho i mladý český útočník Libor Kozák, jenž se bosenskému kouči Petkovičovi odvděčil za důvěru dvěma přesnými zásahy ze 30. a 55. minuty.

Anži Machačkala se poprvé v historii podívá do skupin Evropské ligy. Alkmaaru nedala šanci. Poté, co Hiddinkův výběr triumfoval v Rusku 1:0, ukázal sílu také na soupeřově půdě a holandský AZ rozstřílel 5:0. To Liverpool až tak přesvědčivý nebyl. Skotský celek Heart o Midlothian na Anfield Road dokonce vedl a hrozící prodloužení odvrátil až dvě minuty před koncem uruguayský kanonýr Suárez.