Sparta utla sérii proher a na Letné padl finalista EL Bilbao

Hráči Sparty Praha porazili ve svém druhém zápase ve skupině Evropské ligy Bilbao 3:1 a po úvodní porážce 1:2 v Lyonu doma naplno bodovali. Letenský tým přerušil sérii čtyř soutěžních porážek. V prvním poločase s skórovali Tomáš Zápotočný a Albánec Bekim Balaj, po změně stran zvýšil Josef Hušbauer z penalty už na 3:0. Za hosty až v závěru snížil Óscar de Marcos. Sparta je ve skupině I druhá za Lyonem, který dnes zvítězil 4:3 na hřišti Hapoelu Kirjat Šmona.

Minulý zápas: Gól Krejčího už k ničemu nevedl, Lyon dokráčel k vítězství

Sparta, která v pohárech doma neprohrála už devět zápasů, získala do základní skupiny I po minulé prohře v Lyonu první body. Za tři týdny doma hostí izraelský celek Kirjat Šmona, který dnes podlehl Lyonu 3:4. Olympique zatím neztratil ani bod, Bilbao má jeden bod za úvodní remízu s Kirjatem Šmona.

Pokud se Sparta v minulých čtyřech zápasech soužila, dnes byl její výkon k nepoznání. A hráčům Bilbaa, kteří také marně hledají někdejší formu, se brzy začal vyplácet jejich laxní přístup. Hře Spartě svědčil návrat uzdraveného kapitána Matějovského. Více než měsíc nebyl v základní sestavě, ale dnes dal hned letenskému vystoupení řád. Na hrotu rozehrál velké představení útočník Balaj, náhrada za nemocného Kweukeho.

[img id="39658"]
Když Sparta v 19. minutě ustála první šanci Adurize, začala definitivně přebírat vládu nad zápasem. V první jasné šanci selhal Kadlec, který po Pamičově pasu po sólovém úniku nastřelil tyč. Letenský stadion vybuchl nadšením ve 25. minutě. Zápotočný, hrající místo zraněného Vidličky na pravém beku, po rychlé kličce napřáhl z dvaceti metrů a nečekanou gólovou střelou oslavil svůj druhý letošní start v základní sestavě.

Hosté sice kontrovali ostrou ranou De Marcose, ovšem druhý gólový trumf měla znovu v rukávu Sparta. Pražanům se povedla rychlá akce po pravé straně a po centru Hušbauera se přesnou hlavičkou blýskl Albánec Balaj, kterému pomohla nechtěná teč obránce Gurpegiho. Ten už chvíli předtím zblokoval Balajův nebezpečný pokus.

Fanoušci vyprovodili sparťany do poločasové přestávky nadšeným aplausem. Ale tři minuty po pauze málem Bilbao vrátil do hry smolař z první půle Gurpegi, jehož hlavičku skvěle vytáhl Vaclík. V posledních zápasech Spartu srážely nepřesná ofenziva a pomalý přechod do útoku, ale dnes takové starosti neměla. Útočníku Kadlecovi se v 55. minutě vyplatila důslednost na kraji pokutového území, vybojoval penaltový faul po souboji s Castillem a Hušbauer z penalty soupeře senzačně pokořil potřetí.

Athletic vypadal bezradně, argentinský kouč Marcelo Bielsa však tým neúnavně u postranní čáry burcoval dál a povedl se mu i tah s nasazením hvězdného útočníka Llorenteho. Mistr světa a Evropy, který zatím letos čeká na větší šanci, hned pozvedl útočnou sílu hostů a záložník De Marcos krátce po jeho příchodu snížil.

Sparťanskou euforii však zchladil jen částečně. Domácí si po nedávném úspěchu proti Feyenoordu Rotterdam připsali další hodnotný výsledek a po více než dvaceti letech a sedmi porážkách za sebou konečně oslavili triumf nad španělským celkem. Naposledy se to Spartě povedlo v památném duelu v dubnu 1992 proti Barceloně.

Utkání 2. kola základní skupiny I Evropské ligy:
Sparta Praha - Athletic Bilbao 3:1 (2:0)
Branky: 26. Zápotočný, 40. Balaj, 56. Hušbauer z pen - 73. De Marcos. Rozhodčí: De Sousa - Miranda, Santos (všichni Portug.). ŽK: Matějovský, Pavelka - Castillo, Muniain, Herrera, Amorebieta. Diváci: 13.752.
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek, Hušbauer - Kadlec (87. Přikryl), Matějovský (79. Pavelka), Krejčí (72. Skalák) - Balaj. Trenér: Lavička.
Bilbao: Iraizoz - Iraola, Gurpegi, Amorebieta, Castillo (62. Herrera) - Iturraspe - Susaeta, Muniain, De Marcos, Gómez (57. López) - Aduriz (64. Llorente). Trenér: Bielsa.