Slavia dodržela tradici: zase vypadla z poháru. Proč amatéři porážejí profíky?

Slavia dodržela tradici: zase vypadla z poháru. Proč  amatéři porážejí profíky?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Pražská Slavia dodržela tradici posledních let. I když její trenér Petr Rada tvrdil, že Pohár České pošty pro něj má stejnou důležitost jako liga, vypadli červenobílí v úterý na hřišti druholigového Ústí nad Labem na penalty (2:2, 4:5). Přestože v utkání dvakrát vedli. Marně veterán Stanislav Vlček před zápasem vyzýval, aby si Slavia nepokazila sobotní výhru v derby nad Spartou nějakým dalším výpadkem v poháru.

Kdyby se Latka porval s Kweukem, byl by z toho obří skandál, hokej si rvačky chválí

A že jich v poslední době bylo, loni slávisté vypadli po velmi ostudné prohře s tehdy divizním (dnes už třetiligovým) Převýšovem 0:3! Hráči z východočeské vísky u Chlumce nad Cidlinou, která má 230 obyvatel, se v poledne předčasně svlékli z montérek, dali profíkům z Edenu v klidu tři kousky, dostali mimořádnou prémii ve výši tisíc korun, zašli si na pivo a ráno zase do práce. Zatímco slávisté analyzovali a hodnotili u videa situaci…

Ostatně červenobílí s tím mají zkušenosti, v poháru neslavně vypadávali už na podzim, i když hráli o titul a Ligu mistrů. Třeba v Čáslavi či Líšni. Ale nejsou v tom sami.

Teoreticky a papírově by do osmifinále Poháru České pošty mělo postoupit šestnáct ligových celků. Přitom už ve 2. kole v Králové Dvoře skončila Příbram a v Rosicích Zbrojovka Brno. Ve třetím pak kromě Slavie v Ústí nad Labem i Baník Ostrava v Třinci. Namále měla ale i Viktoria Plzeň v třetiligovém Chomutově, který nad ní i bez uraženého Ivana Horníka, vedl 2:0 (nakonec prohrál 2:3). Jen na penalty pak postoupily: mistrovský Liberec v České Lípě, Dukla na hřišti HK Olomouc, Jihlava ve Zlíně a Mladá Boleslav v Čáslavi. A to nevíme, jak dopadne Sparta na Žižkově, Sigma Olomouc v Uničově a Teplice na Vyšehradě, tyhle zápasy 3. kola Poháru České pošty se ještě nehrály.

V Edenu nechyběli Bender, Nelson a Kenny. Co bylo vidět dál?

Přitom k prohře či vyřazení se slabším soupeřem stačí tak málo, nechat sedět pár opor a nenastoupit k duelu s ligovým nasazením. Petr Rada nechal proti sobotnímu derby v úterý v Ústí nad Labem sedět jen kvarteto – Čontofalského, Kisela, Petráka a Tusjaka. A to ještě Kisela a Petráka během utkání do hry nasadil. I to úplně stačilo. Nerozchytaný Berkovec zavinil druhý ústecký gól a bylo zaděláno na průšvih.

Ano, i v Anglii, Německu a jiných zemích porážejí celky z nižších soutěží ligové týmy, i tam dochází k překvapení, ale: 1. v těchto zemích hrají i v nižších klubech profesionálové, 2. k těm zmíněným výpadkům nedochází tak často a pravidelně jako v Česku, 3. v těchto státech sehrají přední týmy mnohem více utkání, kromě ligy a národního poháru ještě pravidelně hrávají Ligu mistrů či Evropskou ligu, někde i ligový pohár.

Je vidět, že rozdíl mezi českým fotbalovým profesionálem a špičkově hrajícím amatérem není příliš velký. Ve výkonnosti určitě ne. Spíše ve finančním hodnocení. Proto je dobře, že se v Teplicích rozhodli, že budou platy svých fotbalistů zveřejňovat. Ať se hoši před fanoušky alespoň zastydí.

Není koho nominovat? A co brněnský Zavadil?


V této domácí šedi, kdy kluby z nižších soutěží v poháru kosí ligisty, se zdá, že při absenci Rosického a dalších hráčů nemá trenér národního týmu Michal Bílek na říjnové zápasy kvalifikace MS 2014 s Maltou a Bulharskem koho nominovat. Nechal si dvě místa volná.

Něco by tady ale přece jen bylo. Možná by se Bílek mohl podívat v neděli odpoledne do Brna. Hraje tam Zbrojovka s Libercem. V brněnským týmu válí znovunalezený syn Pavel Zavadil, který svým stylem hry (trochu i vizáží) a hlavně skvělou formou chybějícího Rosického připomíná. Na liberecké straně se po plicní embolii dal dohromady i do formy Jiří Štajner. Ideální muž na záskok v krizové situace. Zvlášť proti Maltě.
Jen by to chtělo zapomenout na staré křivdy a překonat vrozený konzervatizmus.