Mourinho: Neberte Barcelonu za nejvyšší měřítko kvality

Mourinho: Neberte Barcelonu za nejvyšší měřítko kvality

Portugalský fenomén a někdejší tělocvikář ze Setúbalu José Mourinho se na stránkách magazínu France Football vyjádřil na ožehavé téma, kterým opět provokoval sympatizanty úřadujícího vicemistra La Ligy. A sice o tom, že by se už o Barceloně nemělo mluvit jako o ideálu. Obzvláště poté, co ji ze španělského trůnu sesadil Real a na Starém kontinentu si v nejprestižnější evropské soutěži vylámala zuby na Chelsea.

Barcelonský vzorec je mnohými vyzdvihován, ale Mourinho jejich stylu věří méně a méně: "Myslím, že nadešel čas, kdy budou lidé mluvit o Barceloně méně a že se s nimi lidé nebudou snažit neustále porovnávat," předpověděl někdejší kouč Chelsea, Porta či Interu.

Pro argumenty nemusel chodit až tak daleko: "Proč pořád lidé mluví jen o Barceloně? Vždyť mistrem Španělska je Real Madrid a evropským šampionem je Chelsea. Barcelona v současné době nedrží ani jeden z těchto primátů," připomněl milovaný i nenáviděný trenér, jenž nejednou avizoval budoucí návrat do Anglie.

Se systémem, který ordinuje na stadionu Santiaga Bernabeua, je Mou spokojen: "Miluji vyhrávat a Barcelona také. Oni vyhráli spoustu titulů a budou tak činit i dále v budoucnosti. Nicméně dávám přednost madridské filozofii. V minulé sezóně jsme byli velmi efektivní a hráli na vynikající úrovni. Nebál bych se říci, že jsme předváděli velkolepý fotbal. Náš herní styl mě baví. Člověk, který mě přesvědčí, že je ještě nějaký styl atraktivnější než ostatní, se teprve narodí," pokračoval šéf lavičky "Bílého baletu".

Inspiraci největším konkurentem odmítá: "Někteří lidé mají styl Barcelony rádi, jiní ne. Respektuji jejich filozofii a musím přiznat, že hrát proti nim je těžké. Řada mužstev se je snaží kopírovat a neméně týmů v nich vidí zosobnění herního ideálu. Madrid má svou vlastní identitu," zakončil devětačtyřicetiletý "The Special One", jenž usedl na lavičku Realu v létě roku 2010 a řekl, že do dvou let vrátí titul do Madridu.