Na Žižkově rozhodly penalty, mistr neměl problém, Sigma rozesmutnila Julisku

[tag]POHÁR ČESKÉ POŠTY[/tag] Hráči Liberce jsou prvním čtvrtfinalistou Poháru České pošty. V domácí odvetě osmifinále s třetiligovými Rosicemi dnes navázali na úvodní výhru 4:1 a po vítězství 3:0 si zajistili účast mezi osmi nejlepšími celky domácí pohárové soutěže. Pražská Sparta dnes dohrávala teprve 3. kolo a k postupu přes druholigovou Viktorii Žižkov potřebovala až penaltový rozstřel, když v normální hrací době skončil zápas 1:1.

První osmifinálový duel už má za sebou Slovácko, které vyhrálo na hřišti divizní Třebíče 2:0 po gólech Volešáka a Daníčka. Odveta se hraje 28. listopadu.

Přestože Liberec vyhrál v Rosicích 4:1, postavil trenér Šilhavý k odvetě silnou sestavu i se zkušeným špílmachrem Štajnerem. K nejvýraznější změně došlo mezi tyčemi, kde si odbyl soutěžní premiéru za první tým Slovanu osmnáctiletý Ondřej Kolář. Příliš práce však neměl, hrálo se hlavně na polovině Rosic.

Skóre otevřel v 21. minutě Blažek, jenž o víkendu skóroval i v lize na Spartě. V 77. minutě zdálky chytře přehodil gólmana Štajner a v závěru přidal třetí trefu Šural.

To Sparta, poražený finalista minulého pohárového ročníku, měla s druholigovým Žižkovem o poznání více starostí. Kouč Vítězslav Lavička proti svému bývalému zaměstnavateli poslal na hřiště sestavu bez osmi stabilních hráčů zahajovací jedenáctky a Sparta v obměněném složení tápala a domácí se dostávali do velmi dobrých šancí.

Sparta se k útočení nadechla až po půlhodině a hned byla nebezpečná: Přikryl ještě s hlavičkou neuspěl, ale Kadeřábek, který loni na podzim na Žižkově hostoval, se ve 33. minutě už prosadil po rohu Jiráska. Těsně před poločasem ale po brejku srovnal Hejný. A když ve druhé půli trefil sparťan Přikryl jen tyč, musely o postupujícím rozhodnout pokutové kopy.

Penaltové drama zvládla lépe Sparta, byť měla dlouho namále. Sparťan Jirásek v páté sérii dokonce odvracel hrozbu vyřazení, ale v následné sérii selhal domácí Surynek a střídající Skalák vzápětí úspěšnou střelou strhl postup na stranu Sparty.

"Splnili jsme základní cíl a postoupili. Herně jsme ale čekali víc, chtěli jsme rozhodnout už v normální hrací době. Jsme rádi, že někteří mladí hráči ukázali i svoji psychickou odolnost, je to dobré zjištění," řekl kouč Sparty Lavička.

Slovácko o výhře nad Třebíčí rozhodlo až po změně stran, kdy nejprve Kerbrův centr z levé strany usměrnil za Zrzavého záda Volešák. Devět minut před koncem pak pojistil vítězství Slovácka po rohu hlavou Daníček. "S dvoubrankovým náskokem do odvety jsem spokojen," uvedl po utkání trenér Slovácka Svatopluk Habanec.

Pohár České pošty - středeční zápasy

Viktoria Žižkov - Sparta Praha 1:1 (1:1), na pen. 3:4
Branky: 44. Hejný - 32. Kadeřábek. Penalty proměnili: Čermák, Besta, Kotyza - Kadeřábek, Jakubov, Jirásek, Skalák. Neproměnili: Mareš, Sloboda, Surynek - Hušbauer, Holek. Rozhodčí: Příhoda - Ubias, Kříž. ŽK: Hílek, Hejný. Diváci: 1336.
Sestava Sparty: Čech - Vidlička, Zápotočný, Polom, Pamič - Jirásek - Kadeřábek, Holek, Grajciar (59. Hušbauer), Přikryl (73. Skalák) - Balaj (82. Jakubov). Trenér: Lavička.

HFK Třebíč - 1. FC Slovácko 0:2 (0:0)
Branky: 48. Volešák, 80. Daníček. Rozhodčí: Matějek.
Sestava Slovácka: Heča - Hofmann, Trousil (46. Mezlík), Košút, Daníček - Hlúpik, Martykán, Volešák (63. Trávník), Kerbr - Lukáš, Kovář. Trenér: Habanec.

Slovan Liberec - Slovan Rosice 3:0 (1:0)
Branky: 21. Blažek, 77. Štajner, 88. Šural. Rozhodčí: Nenadál. První zápas: 4:1, postoupil Liberec.
Sestava Liberce: Kolář - Ljulka, Kelič, Karišik, Fleišman - Blažek, Janů, Bosančič, Souza (59. Šural) - Štajner (78. Rabušic) - Hadaščok (59. Delarge). Trenér: Šilhavý.

Dukla Praha - Sigma Olomouc 0:1 (0:1)
Branka: 37. Pospíšil. Rozhodčí: Jílek - Urban, Vlasjuk. ŽK: Kalouda - Tomeček. Diváci: 266.
Dukla: Kučera - Hašek, Božič, Štetina, Vrzal - Borek, Kalouda - Svatonský (77. Malý), Ouedraogo, Pázler (68. Engelmann) - Marek (65. Přeučil). Trenér: Kozel.
Olomouc: Zlámal - Janotka, Dreksa, Škerle, Vepřek - Pospíšil (73. Navrátil), Šindelář, Ordoš (65. Plšek) - Hubník, Doležal, Schulmeister (87. Tomeček). Trenér: Pivarník.