Ariel Ortega už opět hraje fotbal

Ariel Ortega už opět hraje fotbal

Bývalý argentinský reprezentant, nyní hráč River Plate, Ariel Ortega, už opět běhá po fotbalových trávnících a střílí branky. Legendární hráč „Milionářů“ měl před několika týdny osobní problémy, kvůli závislosti na alkoholu dokonce musel podstoupit léčbu.

Dvaatřicetiletý Ortega, který během své kariéry prošel kromě River Plate kluby jako Valencie, Parma nebo Fenerbahce Istanbul, měl od počátku letošní sezóny problémy s alkoholem, jímž řešil své osobní problémy. Poté, co chodil na tréninky opilý a později na ně přestal chodit úplně, se dohodnul s vedením River Plate a trenérem Danielem Passarellou, že nastoupí na protialkoholní léčbu.

Vedení argentinského velkoklubu mu vyšlo vstříc a celou léčbu mu zaplatilo, přičemž Ortega nepřišel ani o svůj plat. "El Burrito" (malý osel), jak zní přezdívka Ortegy, se zůčasnil tří světových šampionátů (1994, 1998, 2002), za Argentinu nastoupil celkem v 85 utkáních, ve kterých vstřelil 17 branek. Je odchovancem a dnes již legendou River Plate, kde strávil celkem devět sezon a nyní načal desátou. S výjimkou sezón 2004-2006, kdy hrál za Newell's Old Boys, nehrál za jiný argentinský klub. Svého času předváděl tento driblér v reprezentaci parádní výkony.

V nedělním utkání River Plate proti San Lorenzu se Ortega nečekaně objevil na lavičce náhradníků a do hry se nakonec zapojil ve druhém poločase, v němž dokázal vstřelit i jednu branku, svou celkově čtvrtou v sezoně a pomohl domácím deklasovat San Lorenzo 5:0. Zdá se tedy, že ‚El Burrito‘ ještě neřekl poslední slovo.

V čele tabulky kanonýrů argentinské nejvyšší soutěže se po 14 kolech stále, poněkud překvapivě, drží Mauro Zárate, teprve devatenáctiletý útočník Vélezu Sarsfield, který má na svém kontě už devět branek. Na záda mu však dýchají Rodrigo Palacio z Boky Juniors, který o víkendu přidal další přesný zásah, Oscar Cardozo (Newell's), Mariano Pavone (Estudiantes La Plata) a Daniel Montenegro (Independiente), kteří však vyšli v tomto kole střelecky naprázdno. Všichni mají na svém kontě osm branek.

Hráči Boky ve středu remizovali v dohrávaném zápase na hřišti Racing Clubu a v nedělním zápase vyhráli na hřišti Arsenalu Sarandí 2:1, čímž si uhájili první místo v tabulce. Se ziskem 32 bodů mají jednobodový náskok na své pronásledovatele River Plate a Estudiantes La Plata. Ve středu bude Boka dohrávat druhý poločas odloženého utkání s Gimnasií La Plata, v němž před přerušením prohrávala 1:0. Pokud by hráči ‚Los Xeneizes dokázali zvítězit, měli by v čele tabulky pohodlný náskok čtyř bodů. Budou to mít ale hodně těžké, v následujících osmi dnech musí sehrát tři zápasy. Situaci jim může ulehčit fakt, že v příštím kole hostí Estudiantes La Plata doma River Plate, což je souboj třetího s druhým a tedy možnost, jak alespoň jednomu týmu uniknout a vytvořit si rozhodující náskok.

[ 6.11.2006 - Jiří Štádler ]