Juninho - tajná zbraň francouzského mistra

Juninho - tajná zbraň francouzského mistra

"Když se chystá k přímému kopu, jsem si skoro jistý, že ho promění," říká o JUNINHOVI PERNAMBUCANOVI jeho spoluhráč z Olympique Lyon Claudio Cacapa. A ďábelský Brazilec jeho slova s radostí potvrzuje. V posledních dvou zápasech Ligy mistrů proti Olympiakosu Pireus vstřelil dvě branky - obě z přímého kopu.

Cacapa není zdaleka jediný, kdo vidí míč v síti ještě dřív, než se Juninho postaví k přímáku. "Kope to jako penalty a zeď má místo zaměřovače," uvedl s nadsázkou brankář Toulouse Christophe Revault. Podobně věc nahlížejí i fanoušci lyonských fotbalistů, kteří nadšeně bouří pokaždé, když se brazilský záložník rozbíhá k exekuci. Juninho se totiž mýlí jen zřídka. Poslední přesná trefa do sítě řeckého mistra byla jeho 57. gólem v dresu Lyonu, 22 branek přitom vstřelil právě z přímého kopu. "Nyní mi tam všechno padá a doufám, že ještě nějakou dobu bude, ale není to můj hlavní úkol," skromně podotýká Brazilec, "já mám odvádět kvalitní práci na postu záložníka. O góly se starají útočníci."

Bývalý hráč klubu CR Vasco de Gama jen neochotně prozrazuje, kde se vyučil tak nesmlouvavým exekutorem. Techniku nejspíš pochytil od brazilské legendy Zika, zbytek tvoří tvrdá dřina a trocha štěstí. Jednou z největších předností Juninhových kopů je jejich nápaditost. Například proti Realu Madrid nejprve poslal přes zeď lehký oblouček, který usměrnil do sítě John Carew, a poté se role střelce zhostil sám, když míč nasměroval kolem zdi do spodního růžku Casillasovy branky. Juninhův nejtypičtější přímý kop však vypadá následovně: vysoká točená střela skončí matematicky přesně v horním rohu soupeřovy svatyně. Podobně škodolibý balon naposledy lovil ze své sítě gólman Olympiakosu Antonios Nikopolidis. "Chtěl bych Antonionise trochu uklidnit, protože ani já si nikdy neumím představit, kde Juninhova střela skončí," vzkázal svému kolegovi lyonský brankář Grégory Coupet.

V Lyonu je hvězdou, reprezentace zatím zůstává zakletá

Podle Tiaga je Juninho nejlepším exekutorem přímých kopů v Evropě. Balon totiž dokáže umístit "kam chce a jak chce". "Ani nevíte, jak mě těší, že Juninho hraje s námi a ne proti nám," shrnuje dojmy svých spoluhráčů Cacapa. Ještě letos v létě přitom hrozilo, že Juninho z Lyonu odejde. Třicetiletý Brazilec však nakonec vábení předních evropských klubů odolal. "Chtěl jsem zůstat v Lyonu, miluji toto město, tento dres a moje rodina je tu šťastná," přiznává Juninho. "Když se mě zeptáte, co bych ze všeho nejvíc chtěl, odpovím vám: Hrát v nejlepším evropském klubu. Pokud se mi to podaří v Lyonu, bude to krásnější než kdekoliv jinde," míní Juninho.

Ať už brazilského záložníka zavane fotbalový osud kamkoliv, jedno je jisté: zůstane jedním z nejdůležitějších hráčů v historii Olympique. A to nejen díky fenomenálně provedeným přímým kopům, přesným přihrávkám a poctivé hře. Spolu s Coupetem, Cacapou a Govouem patří Juninho k těm vyvoleným, jimž se povedlo vybojovat s Lyonem čtyři mistrovské tituly. A nyní vedou francouzského mistra do boje o pohár pro vítěze Ligy mistrů. "Rok od roku se zlepšujeme, ale nikdy jsme nehráli semifinále Champions League. Letos to chceme napravit," odhaluje cíle svých spoluhráčů brazilský špílmachr.

Zatímco v Lyonu má Juninho pozici jistou, brazilská reprezentace je pro něho otazníkem. Na minulém mistrovství světa v Japonsku a Koreji kvůli velkému tlačenici na jednotlivé posty chyběl, ale pokud se mu s Lyonem bude dařit i nadále, pozornosti kouče Carlose Alberta Parreiry by uniknout neměl, což znamená šanci propracovat se do výběru kanárků pro MS 2006.

[16.11.2005 - Tereza Kučerová / eFotbal - s využitím zahr. zdrojů]