Wigan neměl proti United šanci, slaví i Citizens a Tottenham

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Manchester United zahájil nový rok na hřišti Wiganu, po dvou gólech dali Robin Van Persie a Javier Hernández. Pozadu nezůstal Manchester City, ten doma přehrál Stoke. Dobrou formu potvrzuje Tottenham, ten si tentokrát poradil s Readingem, stejně úspěšný byl West Ham v souboji s Norwichem. Napínavou bitvu sehráli Swansea s Aston Villou, nakonec se body dělily. První zápas Premier League v roce 2013 ovládli fotbalisté Fulhamu, kteří vyhráli ve West Bromwichi 2:1

Javier Hernández a Robin van Persie dali po dvou gólech a dovedli Manchester United k výhře na hřišti Wiganu. United si tak udrželi sedmibodový náskok na druhý Manchester City. Úvodní branku dal na mexický útočník poté, co střelu Patrice Evry vyrazil brankář Ali Al Habsi k jeho nohám. Na rozdíl dvou branek zvýšil ještě před půlí Van Persie, který obešel Ivana Ramise a zatočil střelu do vzdálenějšího rohu branky. Už ve druhém poločase zahrával Van Persie přímý kop, míč se odrazil k Hernándezovi a ten zvýšil už na 3:0 pro United. Poslední slovo měl sám Van Persie, který v branku proměnil centr Danny Welbecka.

Manchester City udržel Manchester United na dohled sedmi bodů, když doma pohodlně porazil Stoke. Hosté sice bránili vytrvale a urputně, ale to stačilo sotva do půle. Nejdříve trefil Sergio Agüero tyč, zámek hostí poté prolomil Pablo Zabaleta. Nad branku střílel z voleje ve druhé půli Edin Džeko, přesněji mířil o několik minut později, kdy dorazil míč do sítě. Chybělo šestnáct minut do konce, když Steven Nzonzi fauloval v pokutovém území Davida Silvu a nařízenou penaltu proměnil Agüero.

Tottenham se minimálně do středečního večera posunul na třetí příčku tabulky díky výhře nad snaživým Readingem. Hosté se na White Hart Lane dostali dokonce do vedení po hlavičce Pavla Pogrebňaka, ten byl první u odraženého míče po přímém kopu Iana Harteho. Spurs ovšem vyrovnali jen o pět minut později, do rohu Gylfi Sigurdssona se položil Michael Dawson. Nechytatelná hlavička Emmanuela Adebayora po centru Aaronna Lennona dostala Spurs do vedení, to ještě navýšil tečovanou střelou z dvaadvaceti metrů Clint Dempsey.

Kontroverzní penalta Marka Noblea z třetí minuty poslala West Hamu k výhře nad Norwichem, Canaries si tak připsali čtvrtou prohru v řadě. Rozhodčí odpískal pokutový kop za údajný faul Ryana Bennetta na Winstona Reida už po třech minutách hry, Noble výhodu s přehledem využil. Norwich málem srovnal po přímém kopu Roberta Snodgrasse, který orazítkoval tyč. Hammers svoje vedení pojistili po střele Joey O’Briena. Po přestávce už tempo trochu opadlo, Norwich nepředstavoval pro domácí větší hrozbu, přesto se mu v poslední minutě podařilo snížit gólem Russella Martina. Zbytek utkání byl ještě napínavý, domácí už vedení udrželi.

Danny Graham zachránil Swansea alespoň bod ze zápasu s Aston Villou na Liberty Stadium. Už se zdálo, že Christian Benteke přihrál Ville v 85. minutě nečekanou výhru poté, co proměnil penaltu nařízenou za faul Nathana Dyera na Andrease Weimanna, když Swansea první půli kompletně dominovala, Michu dvakrát nastřelil tyč, gól dal v 9. minutě Wayne Routledge. Těsně před půlí srovnal zmiňovaný Weimann a sedm minut před koncem dal vedoucí gól Villans Benteke, na ten ovšem dokázal odpovědět Graham.

Jako první rozehráli anglický fotbalový rok 2013 hráči West Bromwiche a Fulhamu. Favorizovaní domácí prohrávali od závěru prvního poločasu, kdy první branku nového kalendářního roku zaznamenal Dimitar Berbatov. Krátce po pauze vyrovnal Romelu Lukaku a Baggies měli nakročeno k obratu, avšak Zoltán Gera a opět Lukaku namířili své pokusy pouze do brankové konstrukce. Ze svého druhého vítězství v sezoně na hřišti soupeře se tak nakonec nečekaně radoval Fulham, kterému po přihrávce Bryana Ruize zajistil všechny tři body přízemní střelou Alexander Kačaniklić.

Anglická liga - 21. kolo:

West Bromwich - Fulham 1:2 (49. Lukaku - 39. Berbatov, 58. Kačaniklič)
West Ham United - Norwich 2:1 (3. Noble z pen., 26. O'Brien - 90. Martin)
Manchester City - Stoke 3:0 (43. Zabaleta, 56. Džeko, 74. Agüero z pen.)
Swansea - Aston Villa 2:2 (9. Routledge, 90.+4 Graham - 44. Weimann, 84. Benteke z pen.)
Tottenham - Reading 3:1 (10. Dawson, 51. Adebayor, 79. Dempsey - 4. Pogrebňak)
Wigan - Manchester United 0:4 (35. a 63. Hernández, 43. a 88. Van Persie)
Southampton - Arsenal 1:1 (35. Ramirez - 41. vlastní Guly).