Kováčovi se líbí filozofie Slovanu, Hadaščokovi vzal patnáctku

Radoslav Kováč mohl ještě půl roku strávit v Basileji a pak po skončení smlouvy odejít jako volný hráč. Se švýcarským klubem se ale dohodl na předčasném zrušení kontraktu a kývl na nabídku Liberce, která ho prý velmi oslovila. Líbí se mu filozofie klubu a těší se, že bude pod Ještědem předávat zkušenosti mladším spoluhráčům.

Kováčovi se líbí filozofie Slovanu, Hadaščokovi vzal patnáctku
"Variant, kam jít, bylo víc, ale mně se hrozně líbila nabídka z Liberce," prohlásil v rozhovoru s novináři při startu zimní přípravy Kováč. Na třiatřicetiletého obránce či defenzivního záložníka udělala dojem setkání s novým sportovním ředitelem Liberce Janem Nezmarem i majitelem klubu Ludvíkem Karlem.
¨
"I když se to finančně nedá se zahraničím srovnat, já jsem sem nešel kvůli penězům. Jednání s Honzou Nezmarem i s majitelem klubu panem Karlem byla velmi konkrétní a srozumitelná, radil jsem se i s Jirkou Štajnerem, který se před časem vracel ze zahraničí také po osmi letech jako teď já," podotkl Kováč.

"Kromě toho znám trenéra Šilhavého a líbí se mi filozofie klubu. Měl bych předávat zkušenosti mladým klukům, kterých je v Liberci dost," vyjmenoval Kováč, proč se rozhodl přijmout libereckou nabídku.

S Basilejí se rozešel v klidu, chápal, že klub chce začít stavět na mladších hráčích. "Na podmínky v Basileji jsem si nemohl stěžovat, ale na podzim jsem tam nastoupil za áčko jen v šesti zápasech. Poté co se nepodařilo klubu postoupit do Ligy mistrů, rozhodlo se vedení budovat nový tým z mladých hráčů," řekl.

"Nás třicátníků tam bylo víc a v podstatě jsme dostali svolení hledat si v zimě angažmá. Já jsem byl prostě pro klub v této situaci drahý, měl jsem tam nadstandardní smlouvu," dodal Kováč.

Ze Švýcarska registroval, že se Liberci jako mistrovi podzim nevydařil, věří ale, že jaro bude lepší. "Naši ligu jsem sledoval a vím, že podzim nebyl pro Liberec jako mistra ideální. Ale to je normální, krize občas přijde na každý klub. Já se teď budu snažit o to, co se ode mě očekává, tedy přispět, aby se Slovan dostal v tabulce výše. Tam, kam podle mého názoru patří," uvedl bývalý hráč Olomouce, Sparty Praha, Spartaku Moskva nebo West Hamu.

Právě s moskevským klubem Kováč v roce 2006 zastavil Liberec v posledním předkole Ligy mistrů na cestě do hlavní fáze prestižní soutěže. "Pamatuji si, že i když jsme se Spartakem byli velkým favoritem, byl ten dvojzápas hrozně vyrovnaný a postoupili jsme s odřenýma ušima. V Liberci jsme remizovali 0:0, v odvetě v Moskvě jsme vedli 1:0, jenže pak Jiras (Martin Jiránek) udělal penaltu na Pospěcha, Hodúr proměnil a v té chvílí postupoval Liberec. My jsme dali rozhodující gól až v posledních minutách," zavzpomínal Kováč.

Bývalý reprezentant si vybral dres s oblíbeným číslem 15. Jelikož už ho v Liberci předtím nosil útočník Vojtěch Hadaščok, slíbil mu Kováč na oplátku večeři. "Je asi o patnáct let mladší než já, tak nemohl nic namítat. Pozvu ho na oplátku na večeři," smál se.

Zatím pod Ještědem nebude natrvalo bydlet. "Budu tady přespávat asi tak dvakrát třikrát týdně v hotelovém apartmá, které mi klub zajistil. Jinak budu dojíždět z Prahy," dodal Kováč.

[img id="40692"]