Dorostencem roku opět Mašek, už vyrovnal Kadlece

Nejlepším starším dorostencem pro rok 2012 se stal Dominik Mašek. Útočník bundesligového Hamburku navázal na svá dvě prvenství mezi mladšími dorostenci a anketu Grassroots vyhrál potřetí v kariéře, čímž vyrovnal dosavadního rekordmana Václava Kadlece ze Sparty. Druhý skončil Aleš Čermák ze Sparty a třetí Michael Lüftner z Teplic.

Dorostencem roku opět Mašek, už vyrovnal Kadlece
"Všechny tři výhry stavím na stejnou úroveň. Neberu tohle jako prestižnější, že je to starší a ne už mladší dorostenec," řekl Mašek na galavečeru v pražském paláci Žofín. "Beru to hlavně jako výzvu do budoucna, abych se stále zlepšoval a za rok to třeba vyhrál počtvrté. Budu na sobě tvrdě pracovat, aby se to povedlo a Vaška Kadlece jsem třeba překonal," dodal.

Sedmnáctiletý Mašek, který je odchovancem Příbrami, působí v mládežnických výběrech Hamburku, kam přestoupil před rokem. V listopadu dostal šanci v přípravném utkání také v A-týmu a hned se uvedl dvěma góly do sítě týmu z páté ligy. V juniorské lize dal za Hamburk v devíti zápasech šest branek.

Nejlepším mladším dorostencem byl vyhlášen další zástupce příbramského fotbalu Václav Černý. Na podzim dal v deseti zápasech příbramské sedmnáctky 18 branek.

Nejlepší fotbalistkou se poprvé v kariéře stala Lucie Martínková ze Sparty, která ukončila tříleté panování hráček Slavie. "Takhle to ale vůbec nevnímám. Beru to jako velký úspěch. Jednou bych chtěla zkusit zahraniční angažmá, tak mi i toto ocenění třeba pomůže," řekla Martínková, která si pro ocenění došla spolu se sestrou Irenou, která skončila třetí.

V kategorii futsalistů potřetí v kariéře vyhrál Lukáš Rešetár, který sesadil na druhé místo loňského vítěze a svého spoluhráče z Chrudimi Romana Mareše. "Loni jsmm skončil třetí i vinou zranění, takže si vážím toho, že jsem se vrátil na trůn. Budu se snažit, abych se na nejvyšší příčce udržel," řekl Rešetár.

Již pošesté a popáté za sebou byl nejlepším trenérem futsalu zvolen reprezentační trenér Tomáš Neumann. "Už ani nepočítám, kolik těch výher je. Určitě mi v tom pomáhá, že má reprezentace úspěchy a postupuje na velké turnaje. Věřím ale, že mě brzy někdo vystřídá, protože u nás roste mnoho velmi dobrých trenérů," podotkl Neumann.

Cenu Fair Play převzal hráč krajského přeboru za TJ Osek Tomáš Kostka za to, že místo možnosti postupovat sám na branku zakopl míč a pomohl protihráči, kterého předtím ošklivě zasáhl míč do obličeje, přestože jeho tým prohrával. "Udělal bych to znovu, i když jsem to pak od spoluhráčů pěkně schytal. Pak mi ale dali za pravdu," řekl Kostka při přebírání ceny.

Anketa FAČR Grassroots mládežnického fotbalu, fotbalu žen a futsalu za rok 2012:

Nejlepší hráč roku:
Fotbal - starší dorostenec: 1. Dominik Mašek (Hamburk), 2. Aleš Čermák (Sparta), 3. Michael Lüftner (Teplice).
Ženský fotbal: 1. Lucie Martínková (Sparta), 2. Petra Divišová (Slavia), 3. Irena Martínková (Sparta).
Futsal: 1. Lukáš Rešetár, 2. Roman Mareš (oba Chrudim), 3. Libor Gerčák (Vysoké Mýto).


Talent roku:
Fotbal - mladší dorostenec: 1. Václav Černý (Příbram), 2. Lukáš Buchvaldek (Sigma Olomouc), 3. Patrik Schick (Sparta).
Ženský fotbal: 1. Lucie Hloupá (Sparta), 2. Kateřina Svitková, 3. Sára Juračková (obě Plzeň).
Futsal: 1. Radim Záruba (Tango Brno), 2. Michal Mareš II. (Chrudim/Vysoké Mýto), 3. Petr Zapletal (Bohemians 1905).


Trenér roku:
Fotbal - dorostenci (bez umístění): Václav Černý (Příbram), Marek Hábl (Zlín), Augustin Chromý (Sigma Olomouc).
Fotbal - žáci (bez umístění): Vladimír Blažej, Václav Brůna (Svitavy), Stanislav Galisz (Sokolov).
Ženský fotbal: 1. Petr Čermák (reprezentace ČR), 2. Karel Fajfrlík (Plzeň), 3. Petr Vlachovský (Slovácko).
Dívčí fotbal: Karel Rada (Plzeň).
Futsal: 1. Tomáš Neumann (reprezentace ČR), 2. Beni Simitči (Zruč nad Sázavou), 3. Vlastimil Bartošek (reprezentace Polska/Bohemians 1905).


Cena Fair Play: Tomáš Kostka (TJ Osek).