Může být Euro 2020 v Česku? A v Praze, či v Brně?

Může být Euro 2020 v Česku? A v Praze, či v Brně?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Jak už jsme informovali, v pátek 25. ledna 2013 výkonný výbor Evropské fotbalové unie (UEFA) definitivně potvrdil, že mistrovství Evropy v roce 2020 se bude konat na třinácti stadionech ve třinácti zemích. Mělo by to být jen výjiměčně, protože ME oslaví 60 let – poprvé se uskutečnilo ve Francii v roce 1960. Jak už bylo řečeno, zápasy EURO 2020 může teoreticky pořádat kterákoliv evropská země, o konkrétních pořadatelských městech se rozhodne až v září roku 2014. Přestože média okamžitě konstatovala, že v Česku to nebude, protože žádný z českých stadionů nesplňuje požadavky na minimální třicetitisícovou kapacitu a že není pravděpodobné, že by do roku 2020 nějaký dostačující stánek vyrostl, nemusí to být tak zcela pravda. V Praze (či v Brně) by se totiž šampionát za sedm dlouhých let konat mohl. Ostatně předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Miroslav Pelta se už v prosinci nechal slyšet, že by šampionát v Česku spolupořádat chtěl.

A že se to ministru financí Miroslavu Kalouskovi nelíbí? Jak to vypadá, ten ve vládě nebude věčně. A navíc, čerstvě zvolený prezident republiky Miloš Zeman už jednou coby premiér tuto ideu podpořil.

Zopakujme si, že návrh prezidenta UEFA Michela Platiniho zorganizovat šampionát po celé Evropě schválil výkonný výbor loni v prosinci. Koncem ledna vedení UEFA oznámilo své konkrétní představy. Dvanáct zemí dostane „balíček“ tří zápasů základní skupiny a jednoho vyřazovacího duelu (osmifinále nebo čtvrtfinále). Třináctá země bude mít právo hostit obě semifinále a finále, která se budou hrát na jednom stadionu, jenž musí mít minimální kapacitu 70 000 diváků.

„Organizačně bychom mistrovství Evropy chtěli. Ale otázkou zůstává, jestli na to máme finanční zdroje. Proto chci jít nejprve za ministrem financí, jestli ta naše snaha vůbec bude mít hlavu a patu, nebo to je blbost,“ prohlásil Miroslav Pelta po prosincovém jednání výkonného FAČR.

„Vždycky, když slyším o pořádání nějakého významného sportovního turnaje na území České republiky, vidím v tom útok na veřejné rozpočty a jsem zásadně skeptický. Ale od ministra financí nemůžete čekat nic jiného,“ reagoval na Peltova slova ministr financí Miroslav Kalousek.

Platini: Začněte stavět!


Agentura ČTK v pátek doplnila, že na čtvrtfinále UEFA podle svého tiskového prohlášení požaduje 60 000 diváků, na základní skupiny a osmifinále ještě o 10 000 méně. Vedení UEFA navíc povolí maximálně dvě výjimky a umožní hostit zápasy základní skupiny a osmifinále dvěma stadionům s kapacitou 30 000 lidí.

„Pravidlo 30 000 fanoušků umožní kandidovat více zemím. Radil bych jim, aby začaly stavět,“ řekl šéf UEFA Mihel Platini. Země se mohou o ME ucházet i pouze s projekty stadionu - stavební práce pak musejí začít nejpozději v roce 2016. „Je to skvělý obchod. Země, která má jen jeden stadion, se může přesto ucházet o EURO. Myslím, že to je pro mnoho států hodně výhodné,“ dodal Platini.

Pelta je velký bojovník a když si něco vezme do hlavy, jde za svým cílem. Vůbec proto není vyloučené, že by se Česko mohlo přihlásit a dostat se v roce 2014 mezi vyvolené. Ostatně Praha je turisticky velmi dobrou a oblíbenou destinací a Česko se zatím vždy velmi osvědčilo jako pořadatel mládežnických ME. Ostatně i organizace ME hráčů do 21 let v roce 2015 i letošní srpnové finále Superpoháru mezi vítězem Ligy mistrů a Evropské ligy v Praze-Edenu svědčí o tom, že UEFA českému fotbalu v tomto směru věří.

Stačil by jen projekt (ostatně takové už byly vytvořeny v minulosti), stavět by se mělo začít až v roce 2016. A to už opravdu skeptický ministr financí Kalousek může být dva roky mimo vládní hru.

Pokud jde o Miloše Zemana, ten ještě koncem 90. letech v roli premiéra podpořil projekt pořádání celého ME (nikoli jen tří zápasů) společně s Rakouskem. Jenže Rakušané pak dali přednost Maďarům a nakonec šampionát získali až v roce 2008 společně se Švýcarskem. Přesto se dá věřit, že by mohl nový prezident projekt ME 2020 v Česku znovu podpořit, stejně jako nová vláda vzešlá z parlamentních voleb nejpozději za rok.

A kde by mohl český stadion pro EURO 2012 vyrůst? Ve hře by mohly být čtyři varianty:

1. rekonstruovat a rozšířit dvacetisícový Strahov (třeba v rámci výstavby nového sídla FAČR),

2. rozšířit alespoň o deset tisíc míst dvacetisícový Eden,

3. rozšířit alespoň o deset tisíc míst dvacetisícovou Letnou (o jedno patro, jak o tom mluvil už při poslední rekonstrukci v roce 1994 její tehdejší majitel Petr Mach),
¨
4. rekonstruovat brněnský stadion Za Lužánkami, o čemž se spekuluje i v souvislosti se zájmem současného majitele pražské Slavie Alešem Řebíčkem.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK