Na Letné došlo na penalty, Čech Spartu podržel, Lafata rozhodl

Až po penaltovém rozstřelu postoupili hráči pražské Sparty přes Jihlavu do čtvrtfinále Poháru České pošty. V normální hrací době dnešní odvety zápas skončil remízou 1:1, kterou se oba soupeři rozešli i v listopadu v prvním vzájemném utkání.

V penaltové loterii v páté sérii rozhodl se štěstím sparťanský útočník David Lafata, tři jihlavské pokusy za svá záda nepustil brankář Marek Čech. Ten tak zopakoval podobný kousek jako ve třetím kole soutěže, kdy Sparta podobným způsobem vyřadila druholigový Žižkov. Sparta v dubnovém čtvrtfinále vyzve Olomouc.

"S odřenýma ušima, ale jdeme dál, což je hlavní. Jsme rádi, že máme brankáře, který penalty chytat umí. I když jsme si přáli, abychom o postupu rozhodli už v normální hrací době," řekl kouč Sparty Vítězslav Lavička, zatímco jihlavského kouče Františka Komňackého mrzelo, jak jeho penaltoví exekutoři v prvních třech sériích selhali.

"Paradoxně na pondělním tréninku zrovna penalty kopali suverénně. Ale v zápase je to loterie. Gólmani každopádně v rozstřelu střelce předčili," uvedl Komňacký. Podle něj Jihlava v součtu obou utkání doplatila hlavně na to, že na podzim doma promarnila řadu šancí.

Jihlava v posledních dvou vzájemných zápasech se Spartou pokaždé dokázala uhrát remízu 1:1 a i při dnešním výjezdu na Letnou dlouho ukazovala, že proti favoritovi se jí daří. Sparťané v zápase nepostavili do základní sestavy tradiční opory Vaclíka, Zápotočného, Švejdíka, Kadlece či Matějovského a jejich výkon nebyl zdaleka suverénní jako při posledních ligových výhrách nad Slováckem a v Českých Budějovicích.

Nově poskládaná obrana Sparty v čele s náhradním brankářem Čechem se stále musela mít na pozoru při rychlých kontrech soupeře, ale první velká šance patřila domácím, když Hušbauer trefil po rohu tyč. V jihlavské bráně se za střelou jen ohlédl gólman Hanuš, který zastoupil dlouholetou sparťanskou jedničku Blažka.

Jihlava si proti Spartě dovolovala dost a ve 22. minutě šla také do vedení. Stoper Sparty Polom v pokutovém území fauloval Masopusta a Koloušek z penalty skóroval. Spartě deset minut před poločasem pomohl dobře zahraný roh Krejčího, po kterém přesně hlavičkoval Bednář. Ten si tak připsal druhý gól v barvách letenského týmu. Bednář mohl vzápětí sám vývoj zápasu otočit, jeho sólo však zmařil Hanuš.

Otevřený zápas pokračoval i po pauze. Další ze zaváhání domácího zadáka Poloma málem potrestal Koloušek, domácí ostrým pokusem postrašil i jejich bývalý hráč Jungr. Šance Jihlavy se však povážlivě snížily v 74. minutě: její bek Marek tvrdě fauloval Krejčího a sudí Jílek jej bez otálení vyloučil. Spartu mohl spasit střídající Kweuke, který ve velké šanci mířil nad břevno.

Penaltový rozstřel byl dlouho hlavně galapředstavením obou brankářů a především domácí Čech zazářil, když první tři pokusy Jihlavanů nepustil za svá záda. Drama rozhodl až v páté sérii kanonýr Lafata, byť Hanuše překonal s velkým štěstím.

Pohár České pošty - odveta osmifinále:

AC Sparta Praha - FC Vysočina Jihlava 1:1 (1:1), na pen. 3:2
Branky: 34. Bednář - 22. Koloušek z pen. Penalty proměnili: Holek, Kadlec, Lafata - Kosak, Tomeček. Neproměnili: Hušbauer, Vidlička - Vaculík, Karlík, Čvirik.
Rozhodčí: Jílek - Pelikán, Kordula. ŽK: Polom, Bednář, Hušbauer - Josl. ČK: 74. Marek (Jihlava). Diváci: 1428. První zápas 1:1, postupila Sparta.

Sparta: Čech - Vidlička, Holek, Polom, Pamič - Vácha, Hušbauer - Přikryl (61. Kadlec), Lafata, Krejčí - Bednář (71. Kweuke). Trenér: Lavička.
Jihlava: Hanuš - Marek, Šourek, Čvirik, Josl - Rada - Masopust (55. Vaculík), Koloušek (64. Karlík), Jungr (81. Tomeček), Kosak - Šimonek. Trenér: Komňacký.