Ronaldinho je nejlepším fotbalistou světa

Ronaldinho je nejlepším fotbalistou světa

Brazilec RONALDINHO podruhé za sebou získal cenu pro nejlepšího fotbalistu světa. V anketě mezinárodní federace FIFA, v níž hlasují trenéři a kapitáni reprezentačních výběrů, dali záložníka Barcelony na první místo i čeští zástupci Karel Brückner a Tomáš Galásek.

Ronaldinho zvítězil s obrovským náskokem před Angličanem Frankem Lampardem z Chelsea a svým klubovým spoluhráčem Samuelem Eto'em z Kamerunu. Výsledky byly vyhlášeny v Curychu.

Záložník Pavel Nedvěd se po čtvrtých místech v uplynulých dvou ročnících tentokrát nevešel do nejlepší jedenáctky. Žádný další český fotbalista se do nominace nedostal. Nedvěd obsadil druhé místo u trenéra Chile a kapitána Uruguaye Paola Montera, s nímž do letošního léta oblékal dres Juventusu. Na třetí místo napsali jméno českého hráče kouč Ugandy a kapitán Lucemburska.

Tomáš Galásek a Karel Brückner měli ve své volbě jasno dlouho dopředu

Po listopadovém vítězství v novinářské anketě o Zlatý míč se Ronaldinhův triumf v boji o další významné ocenění očekával. Brazilec obdržel 965 bodů, druhý Lampard 306 a Eto'o 190. "Letošní rok neměl jiné řešení," řekl BRÜCKNER ke své volbě prostřednictvím mluvčího národního týmu Lukáše Tučka.

Stejně jako loni vyhrál Ronaldinho také u GALÁSKA. "Volba pro mě vůbec nebyla těžká, Ronaldinho je nyní prostě suverénně nejlepší. Už loni měl skvělou sezonu, letos byl snad ještě lepší. Jednoznačně si takové ocenění zaslouží," uvedla opora Ajaxu Amsterodam na adresu fotbalisty, který v září triumfoval také v premiérové anketě hráčské asociace FIFPro.

Galáskovi imponuje především skutečnost, s jakou lehkostí brazilský žonglér ničí obrany soupeřů. "Sledovat ho, to je něco úžasného. Neznám snad žádného jiného hráče, který by dokázal svým pojetím tolik pobavit diváky. Krásně se na jeho hru dívá, jedinečná je především jeho obrovská kreativita," dodal Galásek, jenž dal na druhé místo Lamparda.

Titul pro nejlepšího fotbalistu světa dokázali obhájit jen dva Brazilci - Ronaldinho a Ronaldo

Pětadvacetiletý Ronaldinho dokázal v anketě FIFA obhájit prvenství jako druhý hráč v historii. V letech 1996 a 1997 triumfoval jeho krajan Ronaldo. Dva tituly má na kontě také Francouz Zinedine Zidane.

"Každý z nás tří by mohl vyhrát, pro všechny je do splněný sen. Je fantastické, že se mi povedlo se sem po loňském vítězství zase vrátit a doufám, že tu budu ještě mnohokrát," řekl RONALDINHO na tiskové konferenci před galavečerem v curyšské Opeře.

Dokonce už potřetí za sebou byla nejlepší fotbalistkou světa zvolena Němka Birgit Prinzová, hvězda Frankfurtu nad Mohanem, s nímž v září v osmifinále Poháru UEFA senzačně remizovaly hráčky pražské Sparty.

Cenu pro nejlepší tým roku dostali brazilští fotbalisté, kteří počtvrté za sebou zakončí kalendářní rok na prvním místě světového žebříčku FIFA. Druhá pozice za nimi patří se ztrátou 44 bodů české reprezentaci. Za největší posun v žebříčku získala titul "skokan roku" Ghana. Jeden z českých soupeřů v základní skupině mistrovství světa díky úspěchu v kvalifikaci a premiérovému postupu na šampionát poskočil o 27 míst na 50. pozici.

Zvláštní Prezidentskou cenu obdržel bývalý švédský rozhodčí Anders Frisk, jenž na jaře ukončil kariéru kvůli anonymním výhrůžkám, kterým čelil on i jeho rodina. Ocenění mu předal sám šéf FIFA Sepp Blatter, jenž v emotivním projevu litoval, za jakých okolností Frisk opustil fotbalová hřiště. Cena fair play připadla fotbalové komunitě v peruánském městě Iquitos, které bylo jedním z dějišť mistrovství světa hráčů do 17 let.

Výsledky:

Muži: 1. Ronaldinho (Braz./Barcelona) 956 bodů, 2. Lampard (Angl./Chelsea) 306, 3. Eto'o (Kamer./Barcelona) 190, 4. Henry (Fr./Arsenal) 172, 5. Adriano (Braz./Inter Milán) 170, 6. Ševčenko (Ukr./AC Milán) 153, 7. Gerrard (Angl./Liverpool) 131, 8. Kaká (Braz./AC Milán) 101, 9. Maldini (It./AC Milán) 76, 10. Drogba (Pobř. slon./Chelsea) 65, 11. Ballack (Něm./Bayern) 64, ...23. NEDVĚD (ČR/Juventus) a Raúl (Šp./Real Madrid) oba 8.

Ženy: 1. Prinzová (Něm.) 513, 2. Marta (Braz.) 429, 3. Boxxová (USA) 235.

Přehled dosavadních vítězů:

Muži: 1991 - Lothar Matthäus (Německo), 1992 - Marco van Basten (Nizozemsko), 1993 - Roberto Baggio (Itálie), 1994 - Romário (Brazílie), 1995 - George Weah (Libérie), 1996 - Ronaldo (Brazílie), 1997 - Ronaldo (Brazílie), 1998 - Zinedine Zidane (Francie), 1999 - Rivaldo (Brazílie), 2000 - Zinedine Zidane (Francie), 2001 - Luis Figo (Portugalsko), 2002 - Ronaldo (Brazílie), 2003 - Zinedine Zidane (Francie), 2004 - Ronaldinho (Brazílie), 2005 - Ronaldinho (Brazílie)

Ženy: 2001 - Mia Hammová (USA), 2002 - Mia Hammová (USA), 2003 - Birgit Prinzová (Německo), 2004 - Birgit Prinzová (Německo), 2005 - Birgit Prinzová (Německo)

[ 19.12.2005 - eFotbal/ČTK. Foto: Reuters ]