Báječné pyro na Spartě i v Teplicích aneb Vyhlašte amnestii, vykašlete se na pokuty!

Báječné pyro na Spartě i v Teplicích aneb Vyhlašte amnestii, vykašlete se na pokuty!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] „Ten zápas by se nám líbil i v bundeslize,“ pochválil úroveň sobotního utkání o první místo Sparta – Viktoria Plzeň (1:0) můj německý kamarád z Bavorska, který klíčový duel Gambrinus ligy o Velikonocích osobně navštívil. „A ještě jedna věc mě v Praze na Letné nadchla – báječná pyrotechnika v podání fanoušků. U nás v Německu by to asi neprošlo, ale byl to super zážitek.“ To tedy byl, skvěle umocnil atmosféru utkání, všichni byli nadšeni. Akorát, že tady platí staré vojenské pravidlo: „Neexistuje aktivita, která by byla po zásluze potrestána.“ Tentokrát kvůli byrokratickým kravaťákům z UEFA, jejichž doporučeními se v tomto případě někteří pánové z FAČR alibisticky drží jako lejno košile.

V duchu hesla „Český fotbal pro fanoušky“ bych se přimlouval k dílčí amnestii. Že by totiž velikonoční kolo v případě použití pyrotechniky bylo od pokut omilostněno. Sváteční fotbal si žádá sváteční řešení.

Jak nedávno konstatoval server www.supporters.cz, používání pyrotechniky během zápasů patří k jednomu z nejkontroverznějších témat v rámci fotbalové praxe. Vyhláška Báňského úřadu ho při zápasech zakazuje. Kluby se ztotožňují s FAČR, pyrotechnika podle nich v ochozech nemá co dělat. Přesto je téměř folklor, že se na tribunách fotbalových stánků ohně během zápasů objevují a za prohřešky tohoto druhu pykají především kluby. Fanoušci po ní prahnou, oficiální místa proti ní bojují. Také to patřilo začátkem března k tématům speciálního vysílání ČT24 nazvaného „Strach z tribun“.

Politolog a sociální psycholog Josef Smolík se hned v úvodu tématu přiznal k fanklubu brněnské Zbrojovky. Pyrotechniku vnímá stejně jako pivo za součást fotbalové kultury. „Zlepšuje to atmosféru na fotbalových stadionech, vytváří to celkový dojem zápasu. Jde o vizuální efekt, který způsobuje intenzivnější emoce,“ soudí Smolík.

Pyrotechnika? V Teplicích jediný zážitek...


Šéf slávistického kotle na Tribuně Sever Lukáš Vala, zvaný Strašák, se za podobný postoj v ČT také postavil. Světelné efekty podle něj povzbuzují atmosféru i diváka. „Občas je to i jediný zážitek, který si mohou diváci ze stadionu odnést, bohužel,“ říká Vala v pořadu ČT24. Člověk, který nic podobného nezažil, nemůže podle něj slabost pro pyrotechniku pochopit. „Člověk, který to zažil, na to nikdy nezapomene,“ dodává. Strašákova slova zcela potvrdil nedělní velikonoční televizní duel Teplice – Slavia (1:1). Úroveň utkání dost hrozná, jediné, co během zápasu opravdu zaujalo, bylo pyrovystoupení slávistických fanoušků.

Dokonce i televizní komentátor si jej všiml, přestal komentovat nudné dění na hřišti a donutil svým komentářem režiséra přenosu, aby dal přednost záběru z ozářeného sektoru hostí. Navzdory dvěma gólům lepší moment v tomto přímém přenosu k vidění nebyl!

A ochranka zdraví fanoušků neohrožuje?


I tak ale bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký v pořadu ČT 24 opakoval strnulý právní názor, že cokoli, co může ohrozit zdraví lidí, nemá na fotbalových stadionech co pohledávat. Jasně, takže i mráz, sníh, vysedávání na povinných plastových sedačkách. A co teprve prudké střely hráčů mimo branku? To vše může ohrozit zdraví lidí. Ostatně i výkony hráčů a divoký vývoj utkání ohrožují zdraví lidí na stadionech. Kolik z nich už v hledišti zemřelo na infarkt!? A hlavně návštěvníky stadionu často ohrožuje nesmyslné počínání policistů a členů security, kteří zpravidla seřežou nevinné lidi, co nestihli včas před jejich zákrokem zmizet.

„Stejně jako právníci vidí problém pyrotechniky i UEFA a policie,“ míní ovšem Synecký. Podle něj bezpečná pyrotechnika neexistuje. Připomněl, že v Německu před několika lety zkusili povolit bezpečnou pyrotechniku a během dvou kol stejně fanoušci překračovali i nově zliberalizovaná pravidla. „Německá liga tenhle projekt odpískala během šesti kol,“ dodal bezpečnostní manažer FAČR.

Jasně, podle téhle teorie neexistuje ani bezpečné auto. A přesto se dál jezdí a na silnicích umírají tisíce a tisíce lidí.

Ale no tak výborně: „Německo, náš vzor!“ Když už jsme však u té bundesligy, v ní jsou k dispozici divácky velmi oblíbené sektory k stání. U nás to nejde, i v tom se zase zaštiťujeme názorem UEFA...

Ovšem už minule jsem v komentáři na toto téma prezentoval názor, že tzv. bezpečná pyrotechnika by se dala koupit jen a výhradně na stadionech. Vnášet dovnitř areálu by se žádná nesměla. Tečka.

Zapravdu mi ostatně dává i opora brněnské Zbrojovky Petr Švancara. „Pokud je pyrotechnika organizovaná a v rámci bezpečnostních předpisů, to znamená třeba domluvená s hasiči, tak si nemyslím, že je to problém. Rozdíl je, když někdo háže gólmanovi dýmovnici pod nohy, to je samozřejmě nesmysl. Neříkám, že jsem na straně fanoušků, kteří dýmovnice hážou. Určitě ne, aby tady byl kouř, jsou tady i děti. Ale pokud je tu pyrotechnika, jako na Silvestra, tak proč ne,“ prohlásil Švancara.

Starého policajta novým kouskům nenaučíš, změňme zákon!


„Systém pašování je velice pestrý, některé kluby pyrotechniku skrytě podporují,“ prohlásil v ČT Synecký a doporučil všem, kdo o pyrotechniku na stadionech stojí, aby využili svého občanského práva a apelem na poslance se pokusili změnit stávající zákonnou normu. Zcela zabránit bengálským ohňům v ochozech považuje za nemožné. Lukáš Vala má zato, že o pyrotechnice mnohdy vědí i policisté nebo lidé ze svazu: „Myslím, že je na místě se zamyslet, zda je ten zákon správný. Pokud se v takové míře porušuje, tak je asi něco špatně.“ Přiznal, že domluva s hasiči a s klubem funguje, považuje to za správnou cestu.

Jak zdůrazňuje i www.supporters.cz, bezpečnostní manažer AC Sparta Praha Josef Prask však považuje za nutné proti pyrotechnice a jejím nositelům bojovat. Konkrétního uživatele světelné pyrotechniky prý na Letné vždy zdokumentují, zadrží a předají policii. Že by nějaká kontaktní osoba k domluvě o pyrotechnice existovala v rámci jejich klubu, jednoznačně odmítá.

Co k tomu dodat, bývalý policajt těžko překročí svůj stín. Ale, jak říkám, v sobotu na Letné i v neděli v Teplicích to bylo krásné. Na Spartě pyropředstavení dokreslilo atmosféru vynikajícího fotbalu, na severu Čech alespoň částečné probudilo fanoušky ze všeobecné fotbalové nudy a šedi.

Já bych ty pokuty amnestoval. Český fotbal pro fanoušky!

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="37644"]