Eden slaví pětileté výročí

Před pěti lety, 7. května 2008, se naplnil sen mnoha generací fanoušků Slavie. Tehdy byl slavnostně otevřen nový stadion Slavie v Edenu, kde na starém stadionu červenobílí naposledy hráli v květnu 2000. Poté se přesunuli na strahovský stadion, který fanouškům Slavie nikdy k srdci nepřirostl.

Eden slaví pětileté výročí
Slavnostní otevření stadionu se skládalo z dvouhodinového doprovodného programu v okolí stadionu i v jeho ochozech, po kterém následovalo slavnostní přestřižení pásky. Tuto poctu dostal na starost Vladimír Šmicer. Poté se fanoušci dočkali i prvního fotbalového zápasu: v přátelském utkání Slavia - Oxford zvítězili domácí před více než 14.000 diváků nad anglickými amatéry 5:0. Tento univerzitní klub byl před více než sto lety historicky prvním anglickým protivníkem sešívaných. První gól, který padl na novém stadionu, obstaral rovněž Šmicer.

Stadion, jehož výstavba přišla na miliardu korun, stojí na místě původního Edenu a také hrací plocha je situována stejně jako kdysi. Kapacita hlediště je 21.000 míst. Nejvíce lidí, 20.698, přišlo do Edenu na fotbal 17. května 2008 na zápas 30. kola nejvyšší soutěže Slavia-Jablonec, po kterém "sešívaní" získali po 12 letech titul.

Se stavbou stadionu se začalo po dlouhých jednáních a odkladech na podzim 2006 podle návrhu architekta Martina Kotíka. Součástí stadionu je i hotel, restaurace McDonald's, banka, kancelářské prostory, bar a fanshop. V západním křídle je situováno 45 VIP boxů s celkovou kapacitou 470 míst a klubové patro s kapacitou 666 míst.

Vlastníkem stadionu byl nejprve investor, společnost E Side Property Limited, zhotovitelem stavební firma Hochtief CZ, což je dceřiná firma největší německé stavební společnosti Hochtief. V říjnu 2011 se stala většinovým vlastníkem stadionu investiční skupina Natland, která předtím ovládla i samotný klub. Společnost převzala dosavadního majitele firmu E Side Property v rámci vyrovnání s podnikatelem Vladimírem Kroužeckým.

Loni v červenci Natland prodal svůj osmdesátiprocentní podíl ve společnosti Eden Sport Investments, která prostřednictvím E Side Property vlastnila arénu. Novým vlastníkem se stala společnost Kingwater Holdings Limited, kterou oficiálně reprezentuje advokát Václav Slavíček. Podle tehdejších informací Hospodářských novin koupil Slavíček stadion pro svého klienta Karla Pražáka, který má blízko ke společnosti PPF Petra Kellnera. To však PPF i Slavíček důrazně popřeli.

Nejasné vlastnictví stadionu je terčem kritiky i zdrojem obav mnohých fanoušků klubu, který nyní vlastní bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček. Loni v červnu skončila smlouva mezi společností E Side a loterijní společností Synot, která se týkala využívání jména arény v Edenu, která se nyní jmenuje Eden Aréna.

Stadion je domácím stánkem Slavie, v letech 2010-2012 zde hráli i fotbalisté Bohemians 1905, kteří se po sestupu do druhé ligy vrátili do Ďolíčku. Tehdejší přesun klokanů do Edenu nesli nelibě fanoušci obou týmů, kteří se dokonce spojili do společného protestu. V roce 2011 na stadionu odehráli všechny své domácí zápasy v Lize mistrů plzeňští fotbalisté a zahrála si na něm také fotbalová reprezentace. Letos bude stadion hostit duel o fotbalový Superpohár mezi vítězem Ligy mistrů a Evropské ligy a v roce 2015 bude Eden jedním ze stadionů, na kterých se bude hrát ME fotbalistů do 21 let.

Kromě fotbalu má moderní stadion využití i pro ragby, americký fotbal, lakros, konají se zde koncerty těch největších hudebních hvězd nebo slety Sokolů. Rekordní návštěva, 35.000 fanoušků, přišla v červnu 2008 na skupinu Metallica.

Právě kvůli koncertům a všesokolskému sletu loni vyrostl na stadionu další vjezd, což vyvolalo bouřlivou reakci nejen mezi fanoušky. "Zprznili to, chovají se hrozně. Ode mě totiž nedostali ani žádný souhlas," řekl o zásahu architekt stadionu Martin Kotík.