Čech do Edenu! Jak a za kolik se dá jít na Superpohár v Praze? Složitě

[hot]POZNÁMKA[/hot] „Skvělé, čeští diváci budou mít možnost v pátek 30. srpna večer v pražském Edenu naživo vidět při evropském Superpoháru v akci Chelsea s Petrem Čechem v brance! A možná půjde i o reprízu loňského mnichovského finále s Bayernem Mnichov!“ křičela česká média po včerejším amsterdamském finálovém duelu Evropské ligy s Benfikou Lisabon, kterou velmi šťatsně vyhrál londýnský klub (2:1). A jako první celek v historii tak rok po Lize mistrů získal i trofej za triumf v Evropské lize. O pražském srpnovém soupeři Chelsea se rozhodne v sobotu 25. května večer v Londýně ve Wembley. Může to být již zmíněný Bayern, nebo Borussia Dortmund. Jak se ale dostat v Edenu k lístkům a kolik vstupenky stojí?

Čech do Edenu! Jak a za kolik se dá jít na Superpohár v Praze? Složitě
Jak už před několika dny konstatoval isport.cz, ceny lístků už jsou známé, vstupenky se ale budou shánět hodně obtížně. V Edenu v pokladně je rozhodně nekoupíte, nebudou tam.

„Je velmi pravděpodobné, že vstupenky půjdou pořídit jen přes server UEFA.com,“ prozradil Ivo Sekerka, ředitel oddělení logistiky a služeb FAČR na isport.cz.

Potvrdil tak slova generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky, jenž už před časem na idnes.cz konstatoval: „Prodej lístků bude vyřizovat UEFA, náš svaz do toho vůbec nebude zasahovat.”

Řepka zdůrazňoval, že nejde říct dopředu, kolik lístků půjde do prodeje. „Třeba postoupí tým, který do Prahy nepřijede podpořit tolik fanoušků, pak bych těch lístků zbylo víc,” říkal na idnes.cz Rudolf Řepka.

Bohužel se ale zdá, že tohle v případě početných příznivců Chelsea a Bayernu či Dortmundu nebude platit. Spíš může vzniknout jiný problém: dvacetitisícový Edenu jim bude malý.

Jak už konstatoval isport.cz, zdánlivě nelogický krok má nejspíš za cíl ztížit život překupníkům a minimalizovat tak množství vstupenek, se kterými se bude obchodovat na šedém trhu. UEFA bude nejspíš své vstupenky prodávat pouze na konkrétní jméno. Lístky by tak díky tomu měly jít koupit laciněji. Čeští fanoušci na tom ale budou stejně jako zahraniční fanoušci: čeká je totiž stejný objednávací proces přes www.uefa.com.

Vstupenky od 1170 do 3380 Kč


Jak psal isport.cz, lístky se budou prodávat ve třech cenových kategoriích - za 3380 korun, 2340 a 1170 korun (při kurzu 26 korun za euro), datum zahájení prodeje ale není jasné. Eden má pro evropské soutěžení zápasy kapacitu 20 100 diváků.

Jinak v Monaku, kde se finále mezi vítězem Ligy mistrů a Evropské ligy (dříve PVP a pak Poháru UEFA) hrávalo od roku 1998 až do loňska, to v posledních letech fungovalo následovně: oba kluby dostaly po třiceti procentech vstupenek z celkové kapacity, část si vzali sponzoři a zástupci UEFA. A zbytek lístků šel do volného prodeje, o který se starala sama UEFA.

Šest tisíc lístků pro”neutrály”?


Pokud by stejný systém zůstal beze změny i v roce 2013, v Edenu by na neutrální, tedy převážně české, diváky zbylo maximálně šest tisíc lístků, 12 600 míst by obsadili příznivci obou klubů a několik stovek vstupenek by připadlo také partnerům UEFA.

Superpohár vznikl v roce 1972. Čtvrt století se hrával na dva zápasy systémem doma/venku, od roku 1998 pak přešel na jediné utkání v Monaku. Tam je mimochodem ještě menší stadion než v Edenu, na tribuny se vejde jen 18 500 diváků.

Na Superpohár takhle kapacita koncem srpna (vždy se hrál v rámci slavnostního losování základních skupin Ligy mistrů a Evropské ligy v Monaku) skoro vždy stačila. Jak to ale bude teď s dvacetitisícovým Edenem a pro fanoušky atraktivnější a levnější Prahou, těžko říct.

Jinak se dají vstupenky na Superpohár koupit i na různých serverech. Ovšem tam se ceny dnes pohybují od 300 eur výše.

Jak známe české fotbalové fajnšmekry, ti si ale nějakou cestu do Edenu určitě najdou. I když asi nebude nejsnazší a nejlevnější.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="40683"]