FAČR trestá kluby, sama je však tragickým pořadatelem finále poháru!

[hot]PSALI JINDE[/hot] “Káže vodu, pije víno.” Tohle přísloví smutně platí pro Fotbalovou asociaci ČR (FAČR). Její disciplinárka skoro každý týden přísně trestá kluby za selhání pořadatelské služby, v podstatě za každý pyrotechnický čmoudík, ale když svaz pořádá finále domácího poháru, je to opakovaně katastrofální záležitost. Výtržnosti se děly jak v roce 2011 v Jihlavě při utkání Mladé Boleslavi s Olomoucí, tak loni v Plzni při zápase olomoucké Sigmy se Spartou, tak v pátek večer v Chomutově při finále Mladá Boleslav – Jablonec (1:1, 4:5 na penalty). Přede dvěma lety ještě Goldova disciplinárka navrhla svazu pokutu 400.000 korun. Loni, když se v Plzni brutálně porvala na tribuně ochranka s fanoušky Sparty, už tak iniciativní nebyla.

FAČR trestá kluby, sama je však tragickým pořadatelem finále poháru!
Co bude letos po té, co chomutovský stadionek rekonstruovaný z peněz EU za brankami zdemolovali jak příznici Mladé Boleslavi, tak Jablonce, a kdy před slavnostním vyhlášením létali po trávníku těžkooděnci jak 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě? Odhodlají se Brnčal a spol. v disciplinárce k nějakému trestu? Nebo jsou stateční, jen když tahají za kdejaký čmoudík peníze z klubů?

Přede dvěma lety disciplinární komise navrhla výkonnému výboru ČMFS (nyní FAČR) za řádění fanoušků při finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě mezi Olomoucí a Mladou Boleslaví pokutu 400 tisíc korun pro svaz jako pořadatele akce a 100 tisíc pro každý klub. Komise to oznámila s tím, že zároveň doporučí, aby peníze byly věnovány na charitu. Disciplinárka se uchýlila k doporučení, jelikož je sama součástí svazu, a tak nemůže svaz trestat.

“V právní rovině je to tak, že svaz nemůže trestat sám sebe. Proto jsme k tomu přistoupil tak, že jsme všechno řádně prošetřili a konstatovali jsme, že kdyby šlo o klub, udělili bychom pokutu 400 tisíc korun,” uvedl v červnu 2011 bývalý předseda disciplinární komise Jiří Golda. “Navrhli jsme, aby i pokuta klubům byla dána na charitativní účely, aby nemohl být svaz osočen z toho, že z pokuty pro kluby umořil polovinu své vlastní pokuty,” dodal Golda.

Napodobí Brnčalova discplinárka Goldovu komisi


Po skončení pohárového finále, které se hrálo přede dvěma lety v Jihlavě, vtrhli fanoušci na hrací plochu a pustili se do šarvátek. Násilnostem nezabránilo ani posílení pořadatelské služby a spolupráce s policií, jejíž zásah měl podle ředitele oddělení profesionálního fotbalu Iva Lubase přijít dřív a měl být razantnější.

A co další témata? "Duel USA – Švýcarsko nás připravil o fotbalový víkend", "Proč bylo v Česku zrušeno prodloužení?". Více v najdete v komentáři na hattrick.cz.