Rabušic je jeden ze symbolů probuzeného úřadujícího mistra

Nedělní předposlední kolo první ligy už může v předstihu rozhodnout o všech klíčových událostech letošního ročníku. Plzeň se těší, že podruhé v historii oslaví titul a Liberec po vzájemném zápase také třetí místo, které mu zaručí start v Evropské lize. Plzeň má na vrchol blízko a o prvenství ji zřejmě může připravit jen fatální kolaps, protože Sparta na Západočechy dvě kola před koncem ztrácí už pět bodů. V Českých Budějovicích a Hradci Králové se naopak obávají sestupové definitivy.

Rabušic je jeden ze symbolů probuzeného úřadujícího mistra
Plzeňský tým má primát na dosah a dosáhnout na něj může v prestižním souboji s Libercem. Zatímco v loňském posledním kole se po souboji stejných týmů radoval z ligového triumfu Liberec, teď může být všechno naopak. A pohár po dvou letech poputuje do Štruncových sadů. Kouč Pavel Vrba ale ještě krotí všeobecnou euforii. "Náskok máme velmi slibný, ale ještě potřebujeme uhrát tolik bodů, abychom to už zvládli a mohli slavit," řekl Vrba.
[fortuna]766[/fortuna]
Plzni k jistotě postačí i jakékoliv bodové zaváhání konkurenční Sparty v souběžně hraném utkání v Teplicích. Viktorii však čeká souboj s týmem, který se pyšní nejlepší aktuální formou.

Liberec vyhrál v lize osmkrát za sebou a i remíza mu zajistí konečné třetí místo, protože Olomouc nyní zaostává na čtvrté pozici o šest bodů. "Teoreticky naše třetí místo ještě není hotové," prohlásil kouč Jaroslav Šilhavý. Liberec sází na formu útočníka Michaela Rabušice. Ten v posledních pěti zápasech nasázel sedm branek a je jedním ze symbolů na jaře probuzeného úřadujícího mistra.
[fortuna]764[/fortuna]
Sparta míří do Teplic, aby uchovala zbytky svých nadějí. Spíše jí ale hrozí, že potřetí za sebou skončí bez titulu, což se v samostatné historii české ligy ještě nikdy nestalo. "Naší povinností ale je naději na titul zachovat a v Teplicích vyhrát, byť se naše šance po poslední porážce v Brně hodně zmenšily," připomněl kouč letenského týmu Vítězslav Lavička poslední ligový nezdar.

Pražané jsou v nelehké situaci i proto, že jim kvůli disciplinárním trestům chybějí oba elitní útočníci David Lafata s Léonardem Kweukem. Místo nich se v Teplicích na hrotu objeví asi Roman Bednář. Také Severočeši ale mají o co hrát. Stále nemají jistou záchranu a potřebují k ní jakékoliv vítězství. Nebo alespoň remízu za předpokladu, že si předposlední Hradec Králové nepřipíše tříbodový zisk.
[fortuna]770[/fortuna]
Hradec dělí od Teplic čtyřbodová propast, Východočeši se pokusí hrozící sestup odvrátit na hřišti Slavie. Ta se však pod staronovým koučem Michalem Petroušem nadechla k velkému vzestupu a získala tři výhry za sebou. "Pro nás je to poslední šance, jak se pokusit dostat z naší nelehké situace. Absolutně nemáme co ztratit, nemá cenu do Edenu jezdit s nějakou poraženeckou náladou a být předem odevzdaní," řekl trenér Hradce Luboš Prokopec.

Slávisté však soupeře šetřit nechtějí. Po posledních úspěších myslí ještě výš a chtějí poskočit ze současné sedmé pozice. "Pořád je lepší být pátý než osmý. Není to tak, že o nic nehrajeme. Laťka je nastavená hodně vysoko a já věřím, že to klukům vydrží do těch dvou zbylých zápasů i do další sezony," uvedl Petrouš.
[fortuna]762[/fortuna]
České Budějovice jsou v ještě svízelnější pozici než Hradec. Dynamo dělí od nesestupové čtrnácté pozice pět bodů, a pokud s Jihlavou nezvítězí, jeho pád do druhé ligy bude zpečetěn. "Jsme realisté. Je nám jasné, že když jsme celou sezonu podávali špatné výkony, tak se asi nestane, že bychom poslední dva zápasy vyhráli a zároveň by soupeři nad námi ztratili. Naděje ale umírá poslední," uvedl trenér Pavol Švantner.

Čtrnáctá Příbram má o dost lepší výchozí pozici než Budějovice s Hradcem. Jistotu pro další prvoligový ročník bude mít v případě, že v neděli porazí Brno a Hradec nevyhraje na Slavii. Příbrami postačí i remíza, pokud Hradec v Edenu odejde poražený. Tým kouče Františka Straky však je v posledních kolech z formy: vyhrál jediný z šesti zápasů a bez vstřelené branky je už 270 minut.
[fortuna]767[/fortuna]
"Bod ze středečního zápasu v Hradci nám sice ještě nedává jistotu záchrany, ale je velmi důležitý. Věřím, že nás nakopne do posledního domácího utkání s Brnem, ve kterém se o záchranu popereme," řekl Straka. Úplný klid ještě nemá ani Ostrava, která oslavila velké vítězství mimo trávník, když uspěla s odvoláním proti neudělení licence na příští ligovou sezonu. V neděli bude Baník definitivně zachráněn i na hřišti, pokud zdolá Slovácko.