Blatter: Plaťte klubům za reprezentanty!

Blatter: Plaťte klubům za reprezentanty!

Prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA SEPP BLATTER tvrdí, že by kluby měly dostávat od národních svazů finanční kompenzaci za uvolňování hráčů pro potřeby reprezentace. Podle něj klubům dokonce náleží část odměn, jež národní mužstva inkasují za účast na mistrovství světa v Německu.

"Kluby by si zasloužily alespoň minimální respekt. Měly by dostávat peníze," řekl Blatter agentuře AP. "Národní svazy by již měly mít zakotveno ve stanovách, že nebudou platit jen hráčům, ale i klubům, které fotbalisty uvolňují. Některé národní týmy už to také dělají," uvedl šéf FIFA a zmínil například Německo a své rodné Švýcarsko.

Blatter si však není jistý, jak by měla být povinnost platit klubům zakotvena v regulích FIFA. Její výkonný výbor by se tím měl zabývat v březnu příštího roku. Jisté však je, že by se postupovalo případ od případu. "Přece nemůžeme chtít po Pobřeží slonoviny, aby dávalo Chelsea peníze za uvolnění Didiera Drogby. To je logika naruby. Bohatí by pak byli ještě bohatší a chudí chudší. Rozumnější by bylo, aby se každý případ posuzoval individuálně," dodal šéf světového fotbalu.

Ten se zároveň opřel do Olympique Lyon, který chce organizaci FIFA zažalovat kvůli tomu, že se jeho hráč Erik Abidal zranil v přípravném reprezentačním zápase. "To od nich vůbec není fér. Copak hráče povolává do národního týmu FIFA? Ne, je to přece svaz, takže by měli chtít peníze spíš od nich," uvedl Blatter.

[ 20.12.2005 - eFotbal/ČTK ]