Vstoupí Slavia se Šeterlem po 4 letech do Evropy? Vaniak v Edenu zůstal!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Tohle je Slavia poslední doby: v roce 2007 historický vstup do Ligy mistrů, v roce 2008 titul po dlouhých dvanácti letech a nový stadion v Edenu, v roce 2009 obhajoba titulu. Jenže hned na to, v srpnu 2009 šokující vyřazení v kvalifikaci Champions League od moldavského Šerifu Tiraspol a pak rychlý sportovní i ekonomický sešup. V roce 2010 jen 7. místo, v roce 2011 pouze 9. místo a na jaře málem finanční krach klubu, v roce 2012 jenom 12. místo, v roce 2013 opět 7. místo. V domácím poháru opakovaná ostudná vyřazení, např. od Převýšova (0:3). Nekonečná střídání trenérů: Jarolím, Cipro, Jarolím, Petrouš, Straka, Poustka, Rada, Petrouš. Měnící se majitelé: britský ENIC, Rosen, Natland, Řebíček. Měnící se generální ředitelé: Leška, Doležal, Platil, Kusý, od června 2013 Šeterle. S Jaromírem Šeterlem, jenž mezitím působil v Mladé Boleslavi, spojují netrpěliví fanoušci červenobílých barev úspěch. Když coby bývalý šéf Chebu a Plzně přišel v říjnu roku 1995 do Edenu v roli sportovního manažera poprvé, stala se Slavia po dlouhých 49 letech mistrem a postoupila až do semifinále Poháru UEFA. Slávisté pak tvořili i základ Uhrinova stříbrného českého týmu na EURO 1996 v Anglii.

Vstoupí Slavia se Šeterlem po 4 letech do Evropy? Vaniak v Edenu zůstal!
Když se stal v létě roku 2011 bývalý ministr dopravy Topolánkovy vlády Aleš Řebíček majitelem Slavie, sliboval rychlý návrat do pohárové Evropy. Zatím se to moc nepovedlo... Věrní fandové sešívaných ovšem věří, že jalová pětiletka bude v roce 2014 konečně završena postupem alespoň do pohárové Evropy, když už ne titulem. Ať už přes ligu či přes Pohár České pošty, v němž se Slavia v posledních letech rovněž nechává pravidelně předčasně a většinou i ostudně vyřazovat – naposledy ještě na podzim roku 2012 v Ústí nad Labem.

Naději fandové vkládají i do Šeterleho zkušeností. Pardubický „hokejista“ Zbyněk Kusý ve funkci generálního ředitele byl zklamáním, za rok toho moc nepředvedl, Slavii celou sezonu chybělo na prsou jméno generáního sponzora. Šeterle by to měl umět napravit, ostatně druholigovou Mladou Boleslav postavil sportovně i ekonomicky na nohy, sehnal jí movité sponzory a dovedl ji až do pohárové Evropy. Kontakty mu zůstaly a Slavia, přestože se čtyři roky „plácá“ uprostřed ligové tabulky, je se Spartou – při vší úctě k Viktorii Plzeň či Slovanu Liberec – v Česku stále nejlepší fotbalová značka. Ostatně Gambrinus liga má vždy mnohem větší sledovanost a marketingovou cenu, když o titul válčí pražská „S“.

Šeterle je při návratu do klubu červenobílých raději velmi opatrný, navíc tým v létě zatím nijak neposiluje. Odešel miláček tribun Rudolf Skácel, ale ruku na srdce, každý soudný divák musí uznat, že fyzicky na to populární „Rudi“ ve svých 34 letech na hřišti mezi mladými dravci jednoduše neměl. A jen na kopání rohů a trestných kopů v týmu zůstat nemohl. Nestor Hubáček se po letech věrné slávistické služby s rodinou vrací na rodnou Moravu, zpět do Zlína. A to je vše.

Jinak ale kádr, který není rozhodně špatný, zůstal nezměněn. Slavia mj. potřebuje, aby se dal sportovně i zdravotně do kupy stoper Dobrotka. Dosud v Česku nedoceněný hráč, který byl ve Slovanu Bratislava za hvězdu. Trenér Michal Petrouš, jenž po svém návratu k mužstvu vyhrál čtyři z posledních pěti ligových utkání, koncem jara 2013 ukázal, že by to s týmem mohl umět a že již získal potřebné ligové zkušenosti.

Citlivé rozhodnutí – Čaroděj a symbol úspěch neodešel!


Jak už bylo řečeno, na boj o titul to ještě asi nebude, ale o příčky zaručující pohárová umístění by se slávisté poprat mohli. Když tak do posledních jarních kol činila Kozlova Dukla, proč by to nemohla být v nové sezoně Slavia?

Vzhledem k fanouškům je dobře, že v Edenu zůstává i populární brankářský „Čaroděj“ Martin Vaniak, i když ne u A-mužstva, ale coby trenér mládeže. Nechat odejít tvůrce a symbol posledních největších úspěchů Slavie, by bylo i vzhledem k fanouškům, kteří komunikativního a vždy vstřícného Vaniaka milují, velmi necitlivé. Šeterleho vedení by si tak fandy proti sobě popudilo ještě před startem nové sezony. Ostatně nešikovné kroky minulých managementů se sparťanem Strakou či duklákem Radou dopadly velmi neslavně. Vaniakův vyhazov by byl jen dalším průšvihem v řadě.

Krom toho si Martin Vaniak funkci v Edenu zaslouží.


Proč k této rošádě vůbec došlo? Jelikož Vaniak zatím neměl trenérskou profilicenci, přišel místo něj k A- týmu do funkce asistenta a trenéra brankářů Juraj Šimurka. U juniorky zůstal Luboš Přibyl. Chvíli to pak vypadalo, že pro Vaniaka nebude ve Slavii místo. Nakonec se ale „Čaroděj“ rozhodl přijmout nabídku pracovat v Edenu s mládeží, kde bude mít na starosti výchovu gólmanů hlavně dorosteneckého věku.

„Přemluvil mě Karol Kisel,“ prozradil Martin Vaniak v deníku Blesk, kdo měl hlavní zásluhu na jeho setrvání v Edenu. Jak známo, Kisel je nejen kapitánem ligového áčka, ale i slávistickým manažerem pro mládež. A teď tedy bude Vaniakovým nadřízeným. Ještě na jaře byl Martin Vaniak asistentem trenéra A- mužstva, takže jejich role byly obrácené. "Máme rozpracované nějaké projekty, byla by škoda je přerušit,“ dodal Vaniak v Blesku.

V ponděllí 1. července tedy Vaniakovi nový ředitel Jaromír Šeterle předložil nabídku, aby ve Slavii zůstal a pracoval s mládeží. Finanční ohodnocení však bylo nižší, než měl Vaniak u A-mužstva. „To je přece přirozené, že nemůže mít plat jako u áčka,“ vysvětloval Šeterle.

„Já jsem hlavně rád, že můžu ve Slavii zůstat a spolupracovat tu s Karolem Kiselem,“ uvedl v Blesku Vaniak, jenž dostal na rozmyšlenou lhůtu do konce týdne. Rozhodl se ovšem hned za den. „Když jsem to oznámil Karolovi, byl nadšen,“ usmíval se Martin Vaniak. Spokojeni byli zajisté i příznivci Slavie. Ostatně trenérskou licenci si inteligentní Vaniak může kdykoli dodělat a k prvnímu týmu se opět časem vrátit.

Obrat, nebo završení pětiletky hrůzy?


Pro fanoušky Slavie je důležité, že jeden ze strůjců již památných úspěchů z let 2007 až 2009 ve Slavii zůstal. A jeden ze strůjců slávistických úspěchů z druhé poloviny 90. let jménem Jaromír Šeterle se sem po 14 letech vrátil.

Slávisté tedy vyhlížejí novou sezonu 2013/2014, která začne již za dva týdny, s nadějí. Uvidíme, zda bude završena červenobílá pětiletka hrůzy, nebo se Slavia po dlouhých čtyřech letech konečně zase vrátí mezi elitu českého klubového fotbalu.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="35619"]