Desatero, jak zatraktivnit ligu: Zrušit remízy, zavést video, rozdělit soutěž!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] V pátek startuje další ročník Gambrinus ligy. Sportovní úroveň některých zápasů není vůbec špatná, ale návštěvnost ligových duelů stále velmi kulhá. Průměr kolem 4500 lidí na utkání (mimochodem stejný počet přišel i na páteční Superpohár Plzeň – Jablonec 2:3) skutečně neodpovídá významu a kvalitě české nejvyšší soutěže. Kluby a svaz sice opakovaně nabádají média, aby svým pozitivním psaním přitáhly diváky do ochozů, ale samy proto léta letoucí téměř nic nedělají. Až na světlé výjimky (např. Sparta, Slavia, Plzeň) pro ně třeba „marketing“ znamená cizí a neznámé slovo.

Desatero, jak zatraktivnit ligu: Zrušit remízy, zavést video, rozdělit soutěž!
I tak jsem ovšem přesvědčen, že by i za daných podmínek a se současnými hráči šlo průměrnou návštěvnost Gambrinus ligy skokově zvýšit klidně o třetinu. Nebo, při odvážnějších řešeních, i dvojnásobně. Jen to dát do ruky skutečným profesionálům a sportovním byznysmenům amerického střihu.

Jenže k tomu by FAČR a samotné kluby sloučené v Ligové fotbalové asociaci (LFA) musely mít mnohem větší odvahu a nadhled. Což je v tuzemských podmínkách téměř nemožné, zvlášť když tu polovina týmů hrává o záchranu. Kapři si rybník sami nevypustí... I když brzy možná budou ve svém vlastním zájmu muset, protože ten starý rybník již nebude sponzory ani diváky zajímat.

Přináším proto DESATERO, které by podle autora těchto řádků zvedlo důvěryhodnost a zájem o Gambrinus ligy včetně návštěvnosti nejvyšší české fotbalové soutěže. A to poměrně velmi rychle:1.Osamostatnit Gambrinus ligu a profesionální fotbal po vzoru NBA, NHL či Premier League – svěřit ji i s televizními a marketingovými právy zkušeným nezávislým expertům, sportovním byznysmenům typu „Česká sportovní“.

2.V souvislosti s bodem jedna ustanovit profesionální nezávislou řídící komisi ligy v čele s nezávislým komisařem, zprofesionalizovat i další stěžejní komise. Např. rozhodčí k zápasům si bude řídící komise na základě svých vlastních nezávislých hodnocení vybírat nejen z listiny české komise rozhodčích, ale v případě nutnosti i z jiných svazů v rámci UEFA (německého, rakouského, polského, slovenského atd.).
3.Snížit počet klubů v soutěži na 14 nebo na 12 týmů.

4.Rozdělit po polovině soutěž na skupinu hrající o titul a na skupinu bojující o záchranu – tím výrazně zvýšit počet atraktivních utkání, což mj. požadují i televizní společnosti .

5.Zakončit ligu k.o. systémem play off, např. osm týmů o titul, čtyři týmy o záchranu. Hraje se na dva vítězné zápasy, výhodu třetího utkání doma má tým, který se lépe umístil v základní části.
6.Už v základní části po vzoru ledního hokeje či Plzeňského fotbalového svazu zrušit remízy. V případě remízy v základní hrací době nastává penaltový rozsztřel. Jeho vítěz získává bod navíc (celkem tedy dva), poražený zůstává na bodu.

7.Nahlásit FIFA a UEFA experiment s použitím videozáznamu tak, jak to má už několik sezon vyzkoušené televize Nova. Tedy video nejen na brankové čáře, ale i v případě ofsajdových a penaltových situací.

Podobně jako v hokeji přibude při bleskovém přezkoumání videa zajímavých diváckých situací a vzruchu na stadionech. Gambrinus liga získá díky videoexperimentu, který už je úspěšně vyzkoušený, světový a evropský věhlas, stane se středem pozornosti zahraničních expertů i médií. Díky tomu se coby vedlejší efekt mezinárodně prosadí i větší počet českých talentovaných hráčů z Gambrinus ligy.

8.Stanovení úředního hracího dne a času po vzoru bundesligy (sobota 15.30) či Premier League (sobota 16.00) s jedním velkým televizním pořadem ve studiu (viz letos při derby či v závěrečných kolech). Jedna páteční předehrávka, jedna nedělní dohrávka.

9. Znovuzavedení ochozů k stání pro vlajkonoše v Gambrinus lize, tak, jak je to například zvykem v německé bundeslize. Ve jménu hesla „Český fotbal pro fanoušky!“ (Po většinu roku se vzhledem k místním povětrnostním podmínkám a termínové listině stejně nedá na sedadlech sedět.) Naopak jakékoliv projevy rasismu a antisemitismu trestat podle ustanovení kongresu FIFA z 31. května 2013.

10. Za jakékoliv prokázané korupční jednání bezpodmínečné vyřazení týmů z profesionálních soutěží (žádné „kompromisní“ bodové odpočty) a doživotní zákaz činnosti pro funkcionáře či hráče.


Jsem si vědom, že některé body by bylo před „spuštěním“ třeba řádně prodiskutovat a že ne se všemi budou všichni souhlasit. Přesto jsem přesvědčen, že při zavedení alespoň některých těchto novinek (zrušení remíz, video, rozdělení soutěže na dvě poloviny či závěrečné play off) by Gambrinus liga zažívala velký divácký boom.

Chce to však odvahu ke změnám a dlouho nečekat, jinak budeme zase smutně konstatovat, že průměrná ligová návštěvnost nepřekročila ani pět tisíc lidí. A nevymýšlet důvody, proč to nejde, naopak se snažit bojovat o to, aby to šlo. Bojím se však, že o systémové změny v českém fotbale a v Gambrinus lize řada zainteresovaných lidí nemá zájem. Mohly by totiž výrazně ohrozit jejich současné postavení.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK