Liberec touží uhrát v Rize dobrý výsledek pro odvetu

Liberec touží uhrát v Rize dobrý výsledek pro odvetu

Slovan Liberec vstoupí do nové sezony čtvrtečním úvodnímu zápasem 2. předkola Evropské ligy na půdě týmu Skonto Riga. Severočeský tým odletěl do Lotyšska s touhou uhrát co nejlepší výsledek pro domácí odvetu, která je na programu v Liberci za týden. Slovan může před prvním duelem trápit jen nerozehranost.

"Začínáme hned Evropskou ligou, ale kdyby záleželo na mně, určitě bych rád sehrál před pohárem nějaký ligový zápas," řekl novinářům liberecký trenér Jaroslav Šilhavý.

Zatímco jeho svěřenci sehráli naposledy soutěžní zápas na přelomu května a června, lotyšská liga je v plném proudu a Skonto má navíc za sebou už úvodní předkolo Evropské ligy s FC Tiraspol. "Oni hrají třeba od března soutěž, jsou v plném zápřahu. To je pro ně výhoda," připustil Šilhavý.

Ten osobně sledoval odvetu s Tiraspolem, ve které Skonto ztratilo náskok 1:0 z prvního duelu a postoupilo až na penalty. "Riga vyhrála zaslouženě, byť se to výsledkem nezdá. Ale domácí byli celé utkání lepší. Mají organizované mužstvo, rychlý přechod do útoku. Udělali na mě prostě dojem," řekl Šilhavý na adresu soupeře.

Liberec se ale role favorita rozhodně nezříká. "Soupeře určitě nepodceníme, ale naše ambice je jediná - postup," uvedl Šilhavý. "Jdeme na Rigu a asi je zřejmé, že se nemůžeme zříkat role favorita," doplnil záložník David Pavelka.

Liberečtí se netají tím, že by rádi zvládli všechna tři předkola a zahráli si v hlavní fázi soutěže. Poslední čtyři pokusy postoupit do základní skupiny některého z evropských pohárů se jim totiž nepovedly, naposledy hráli hlavní část Poháru UEFA v sezoně 2006/07.

"Na Evropské lize nám moc záleží. A pro mě je velkým snem, abychom se dostali až do základní skupiny. Když zvládneme zápasy v kvalifikaci Evropské ligy, hodně by nám to mohlo pomoci i v lize," uvedl kapitán Radoslav Kováč.

Severočeši před sezonou hlavně vymýšlejí, jak nahradit špílmachra Jiřího Štajnera, který nečekaně zamířil do Mladé Boleslavi. Kvůli doznívajícímu zánětu na mandlích jim v Rize bude chybět také Josef Šural. "Máme víc variant, jak Jirku nahradit. Můžeme místo něj nasadit Rybalku s Pavelkou, v úvahu by přicházel i Šural, který je podobný typ jako Štajny, ale ten je teď mimo, což mě mrzí," litoval Šilhavý.

Zápas v Rize začne ve čtvrtek v 18.30 hodin a řídit ho bude jako hlavní rozhodčí Daniel Stefanski z Polska. Na čarách mu budou asistovat jeho krajané Rafal Rostkowski a Krzysztof Myrmus.