Lavička, stejně jako Vrba, to prokaučoval! Za stavu 2:0

Lavička, stejně jako Vrba, to prokaučoval! Za stavu 2:0

[hot]PSALI JINDE[/hot] Je třeba konstatovat, že česká mužstva měla už ve druhém kole předkola evropských pohárů celkem těžký los. Pasovat je předem na jasné favority a určit celkům z Bosny, Švédska a Lotyšska roli slabých outsiderů, může jen velký namyšlenec neznalý věci, někteří nekritičtí fandové a přehnaně sebevědomí zástupci médií. „Trochu pokory, jen trochu pokory,“ řekl by fotbalový klasik. Co vedlo Čechy k tak velkému předstartovnímu sebevědomí? Skutečnost, že do jarních bojů Evropské ligy shodou okolností loni po letech proklouzly dva kluby – Viktoria Plzeň a Sparta? Vrátil bych se na zem. Tak daleko je dostala disciplinovanost v zápasech, kterou tento týden za dvoubrankového vedení citelně postrádali. Vyhecování všeobecným veřejným míněním ve stylu „nám se nemůže nic stát“ své cenné náskoky před odvetou poztrácely jak Plzeň, tak Sparta. Přitom hrály dobře. Nemalou vinu na tom nesou i trenéři Vítězslav Lavička a Pavel Vrba. Jakkoli si jich odbornosti velmi vážím, musím teď upřímně konstatovat, že za stavu 2:0 (proti BK Häcken), resp. 3:1 (proti Željezničaru Sarajevo) utkání svým týmům prokaučovali! Tvrdím, že starým lišákům a vynikajícím koučům typu Karla Brücknera či Františka Cipra by se to asi nestalo.

Místo toho, aby při vědomí odvety mysleli na postup a přikázali svým hráčům zabezpečit defenzivu, nechali své svěřence bezhlavě útočit. A přišel zákonitý trest. Sparťanský kapitán a autor dvou gólů David Lafata (mimochodem ve čtvrtek novou disciplinárkou omilostněný z jarního trestu, takže může v neděli proti Jihlavě v lize nastoupit) to sám potvrdil: „Strašně jsme bláznili, chtěli jsme hrát pořád dopředu, nechávali jsme tam velká okna v obraně. Přitom za stavu 2:0 by to mělo být úplně naopak, ta okna se měla otevírat jim a my jsme je měli trestat.“

Zlatá slova. Platí přesně i pro úterní Plzeň. Takovou taktiku ale někdo musí týmu určit z lavičky. Zpravidla to bývá trenér.

Navíc Sparta vedla 2:0 a ze zálohy byl stažen jeden z jejích nejlepších čtvrtečních hráčů (spolu s Lafatou) Hušbauer. Přišel místo něj navrátilec z Itálie Vacek. A záhy to bylo 2:2. V žádném případě nelze vše házet na Vacka, ale myslím si, že kdyby Hušbauer zůstal na trávníku až do konce, k takovému nepříjemnému obratu by nedošlo.

A další témata polemické procházky pohárovým děním? "Švédové (ani Lotyši) nejsou žádní srabíci!" či "Hráči tmavé pleti se posmtili". Více na Hattrick.cz.