Podraz za zády – patnáctý nesoustoupí aneb Neživíš, tak nepřepínej!

Podraz za zády – patnáctý nesoustoupí aneb Neživíš, tak nepřepínej!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Dovedete si představit, že v Prostřední Lhotě rozhodnou, že kvůli nočnímu klidu smí být hospoda na návsi otevřená jen do 22. hodiny a tohle nařízení začne platit pro všechny restaurace v republice včetně Prahy, Brna a Ostravy? Něco podobného se stalo v dokonalém utajení den před startem Gambrinus ligy (než na to přišel po dvou týdnech deník Insider) v případě nových pravidel postupu a sestupu v Gambrinus lize. Změna soutěžního řádu, která se měla podle původní dohody z 10. července vztahovat jen na neprofesionální fotbal, začala kvůli rozhodnutí výkonného výboru FAČR (hlasovalo se na dálku) platit i pro první a druhou ligu. Podle ní nemusí klub, jež skončí v Gambrinus lize na patnáctém místě, nutně sestoupit.

Jak už jsme informovali, to se stane v případě, že by se v druhé nejvyšší soutěži mezi čtyřmi prvními celky nenašly dva týmy, které by získaly licenci a chtěly postoupit. Ve změně jde o to, že pokud jeden ze dvou prvních týmů FNL (dříve II. ligy) nebude schopen postupu do první ligy, bude jeho postupové místo nabídnuto třetímu týmu tabulky a poté případně i čtvrtému. Pokud ani jeden z nich nebude o postup stát, pak mužstvo, které se v první lize umístilo na vyšším sestupovém místě, nesestupuje. Poslední tým v soutěži musí sestoupit každopádně.

Bude hrát ligu jen patnáct celků?


Vypadá to ze sportovního hlediska logicky. Patnáctý klub první ligy by měl být kvalitnější než pátý (a další) celek z druhé ligy. Jenže jde o nesystémovou změnu. Co když teoreticky nebude mít zájem postoupit (nebo nesplní přísnější licenci) žádný druholigový klub? Pak se další ligový ročník bude hrát o patnácti klubech? Nebo se u jednoho týmu přihmouří oko jako naposledy u Znojma? Spoléha se zřejmě na to, že taková situace nenastane...

Navíc profesionální fotbal má přece jen jiné úkoly a cíle než fotbal neprofesionální, hraný pouze pro zábavu a potěšení amatérských fotbalistů. Profifotbal musí hlavně přitáhnout diváky. Dovedete si představit, jak to bude v první lize vypadat, když se dlouho před koncem soutěže oddělí jeden jistý sestupující a když se bude vědět, že od druhého po čtvrtý druholigový tým nikdo nejvyšší soutěž hrát nechce nebo nemá odpovídající stadion ani ekonomické podmínky pro ligovou soutěž? O co se bude v Gambrinus lize hrát? Koho to bude zajímat? Jak asi budou některé zápasy vypadat, když od sedmého do patnáctého místa se nebude hrát vůbec o nic?

V ledním hokeji v extralize sice nemusí spadout vůbec žádný celek, ale tam se hraje play off a prolínací soutěže s druholigovými celky, stále o něco jde. Prvoligový fotbal místo toho, aby se zatraktivnil, aby přibylo zápasů, v nichž o něco jde, po čemž čím dál tím hlasitěji volají sponzoři, tak naopak zvýší počet neatraktivních dulů, v nichž nepůjde vůbec, ale vůbec o nic...

Administrativní chyba, či záměr?


Co je však ještě horší je fakt, že to byl v podstatě podraz na zástupce ligových klubů ve výkonném výboru. Ligové shromáždění a Ligová fotbalová asociace (LFA), která usiluje o autonomii nejvyšší soutěže, o této záležitosti vůbec nejednaly. „Tyhle věci se projednávaly výhradně na úrovni neprofesionálního fotbalu, jde o administrativní chybu,“ prohlásil v deníku Sport jednoznačně místopředseda FAČR a šéf LFA Dušan Svoboda (Sparta). Dalšímu členovi výkonného výboru FAČR za ligu Františku Hrdličkovi (Teplice) se nelíbí, že o věci Ligové shromáždění vůbec nejednalo. A jeho kolega Josef Lébr (Sigma Olomouc) připustil, že se problém ještě na jednání Ligového shromáždění může vrátit.

Kdo platí, ten rozhoduje!


„Ta změna platí po všechny soutěže včetně profifotbalu. Oni to ale nečtou,“ vzkázal ligovým zástupcům ve výkonném výboru místopředseda FAČR za Čechy Roman Berbr. Čtou, nečtou, o profesionálnám fotbalu by vůbec neměli rozhodovat zástupci výkonnostního a amatérského fotbalu! To by mělo být co nejdřív zaneseno do jednacího řádu výkonného výboru FAČR. A také by to mělo být pro ligové kluby zásadní výzva a varování, aby svá jednání o autonomii ligy za dané situace co nejvíc urychlily.

Protože, jak už bylo řečeno v úvodu, není možné, aby o otevírací době restaurací v Praze, Brně a Ostravě rozhodovali občané Prostřední Lhoty. Jak to říkala Eva Holubová u televize svému neschopnému manželovi v legendární scénce v Knoflíkařích? „Neživíš? Tak nepřepínej!“

I ve fotbale by mělo platit, že ten, kdo fotbal živí, rozhoduje. Třeba Ligové shromáždění nakonec rozhodne, že také chce, aby tým z 15. místa v daných případech nesestupoval. Ale musí si o své soutěži rozhodnout samo. Ligoví zástupci také Berbrovi a spol. nenařizují, aby si ve „svém“ Plzeňském kraji znovu zavedl remízy.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="42291"]