Cíl Liberce? Ustát úvodní nápor a pak si odvézt to, co potřebuje

Jednobrankový náskok musí uhájit hráči Liberce, pokud chtějí na hřišti FC Curych ve čtvrtek oslavit postup ze 3. předkola Evropské ligy. Pro Severočechy by to byl nejlepší způsob, jak vyléčit splín z nedělní ligového debaklu 0:4 v Mladé Boleslavi. Kdyby Slovan uspěl, musel by ale na cestě do vysněné základní skupiny vyřadit ještě jednoho soka.

Cíl Liberce? Ustát úvodní nápor a pak si odvézt to, co potřebuje
Duel Curychu s Libercem bude pro oba týmy také soubojem o získání ztraceného sebevědomí. Formu totiž hledají i domácí, kteří ve víkendové generálce podlehli Bernu 1:3 a v součtu s prohrou na stadionu u Nisy odešli bez bodu už ve třetím utkání za sebou. Ovšem i Liberec v Mladé Boleslavi utržil tvrdý úder. "Musíme co nejdříve zvednout hlavu a zmobilizovat se. Oprostit se od toho utkání a myslet už jenom na Curych," plánoval před dnešní cestou do země helvétského kříže kouč Slovanu Jaroslav Šilhavý.

Jeho tým i přes úvodní domácí výhru není v úplně jednoduché pozici, Curychu by k postupu stačila třeba i těsná výhra 1:0 díky brance vstřelené venku. "Jedeme do Curychu s nadějí i vědomím, že nás tam čeká hodně těžký boj," podotkl Šilhavý.

Hájit těsný náskok a spoléhat na bezbrankovou remízu ale liberečtí hráči odmítají. "Kdybychom dali gól, strašně by nám to pomohlo. Viděli jsme to i doma, kdy oni po naší první brance začali vzadu chybovat. My jsme si už ověřili, že se s nimi dá hrát. Když ustojíme jejich úvodní nápor, tak si odvezeme, co potřebujeme," prohlásil brankář Přemysl Kovář.

Liberec už sedm let marně čeká na to, že se probojuje do základní skupiny některé z pohárových soutěží, teď by jeho hráči neradi promarnili další příležitost. "Ale z naší strany to musí být mnohem větší jízda než v Mladé Boleslavi. Každý by si měl dát ruku na srdce a říct, jestli tam pro úspěch udělal maximum. V Curychu to musíme odbojovat mnohem víc," uvedl Kovář, který se sám hrubkou podepsal pod druhý inkasovaný gól.

Severočeši budou i v Curychu spoléhat na střelecký rozmach útočníka Michaela Rabušice, který ostal první pozvánku do reprezentace. Rabušic nasázel tři branky v úvodních třech kolech ligy a zásadní podíl měl i na obratu proti Curychu. Nejprve přinutil soupeře k vlastní brance a sám se pak postaral o vítězný gól.

Pro Liberec by mohla být výhodou absence domácího stopera Alaina Nefa. Ten bude pykat za vyloučení v úvodním vzájemném utkání. "Pro nás je ale výhodou branka vstřelená na hřišti soupeře. Ta nás nechává ve hře. I když naše výchozí pozice je stejně těžká jako před prvním utkáním," reagoval kouč domácích Urs Meier.

Zápas mezi Curychem a Libercem začne ve čtvrtek v 19:30.