Vítězství v české lize mi stále chybí, nastínil své plány Ujfaluši

Když minulý pátek fotbalový obránce Tomáš Ujfaluši mluvil o svém příštím angažmá, netajil, jak rád by ještě zůstal v zahraničí. A dnes rozdával úsměvy na všechny strany, když pózoval s dresem pražské Sparty jako její největší letní posila.

Vítězství v české lize mi stále chybí, nastínil své plány Ujfaluši
Ujfaluši na Letné podepsal roční smlouvu s následnou opcí

"Od pátku se nezměnilo nic, všechno jsem měl v hlavě srovnané, protože Sparta pro mě byla jediná varianta, s níž jsem už delší dobu v kontaktu. Ale bylo lepší se o mém přestupu dozvědět až dnes než o pár dnů dřív," líčil Ujfaluši zvesela a připustil, že tedy i lehce "mlžil".

Ujfaluši a Sparta, to je atraktivní spojení. Bývalý kapitán české reprezentace je srozuměný s tím, že na Letné bude pod drobnohledem. Jeho návrat do české ligy téměř po 13 letech je velkou událostí.

"Za poslední roky jsem si zvykl, že jsem byl vždy jedním z nejstarších hráčů v týmu. A když něco nešlo, tak se hodně mluvilo i o mně. Takže s tlakem a tím, že budu první na ráně, počítám," prohlásil Ujfaluši, který po ligovém startu v Olomouci udělal úspěšnou kariéru v Hamburku, Atlétiku Madrid a naposledy v Galatasarayi Istanbul.

Teď se kruh uzavřel, Ujfaluši je zpět v domácí soutěži. Pětatřicetiletý stoper je na návrat natěšený. Byť od loňského srpna nehrál poté, co si v Galatasarayi vážně poranil koleno a zmeškal celou sezonu. Nyní je prý už zcela fit.

"Zítra (v pátek) se začínám připravovat s kondičním trenérem, pak to může jít rychle. Nechci říkat, že budu hrát za týden nebo dva. Ale možné to je," uvedl Ujfaluši. Nevyloučil ani to, že příští sobotu nebude chybět u velkého šlágru na hřišti Plzně, která má stejně jako Sparta po třech kolech plný počet devíti získaných bodů. "Uvidíme, to všechno ukáže čas," reagoval Ujfaluši.

Ve Spartě, kde bude nosit dres s číslem 3, má velké plány. Největší motivací pro něj je, aby po sezoně zvedl nad hlavu pohár pro ligového šampiona. "Sparta je historicky nejúspěšnější český klub a věřím, že jí k titulu pomůžu. Navíc vítězství v české lize mi stále chybí. Snad mé zkušenosti mladším klukům pomůžou," uvedl Ujfaluši, který před třemi lety získal s Atlétikem Pohár UEFA a Superpohár a v Galatasarayi vybojoval dva ligové primáty.

I když dřív přemýšlel o tom, že kariéru ukončí v zahraničí, a pohrával si s myšlenkou odejít třeba do Spojených států, postupem doby změnil názor. A nabídka Sparty mu tak přišla vhod. "Těch let venku už bylo hodně a už jsem chtěl zůstat doma. Navíc se můj zdravotní stav zlepšil a jsem stoprocentně připravený. Takže jsem ani nechtěl úplně končit, když se cítím fit," vysvětloval Ujfaluši, který z Olomouce do Hamburku odešel v prosinci 2000.

Českou ligu prý nyní rozhodně nepodceňuje. "Soutěž má určitě kvalitu," dodal Ujfaluši.