Dvanáctá výhra Plzně v předkolech znamená druhou účast v LM

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Hráči Plzně si podruhé v historii zahrají základní skupinu Ligy mistrů. Ve 4. předkole vyřadili Maribor, když po domácí výhře 3:1 zvítězili i v dnešní odvetě ve Slovinsku 1:0. O jediný gól se už ve 3. minutě postaral Stanislav Tecl. Plzeň vyhrála i dvanáctý zápas v předkolech Ligy mistrů.

Postup do skupiny má pro Plzeň cenu přinejmenším 220 milionů

Viktoria se tak může těšit, že se stejně jako v sezoně 2011/12 bude moci poměřit s nejlepšími týmy v Evropě. Soupeře ve skupině se dozví při čtvrtečním losování, které začíná v Monaku v 17:45. Čeští šampioni určitě přivítají jednoho z nejvýše nasazených týmů, kterými jsou Bayern Mnichov, Barcelona, Chelsea, Real Madrid, Manchester United, Arsenal, Benfica a Porto. Zároveň do klubové pokladny přibude zhruba 220 milionů korun, které UEFA vyplácí účastníkům základních skupin.

Po výsledku prvního zápasu se očekávalo, že se Maribor pokusí v úvodu o tlak a rychlý gól, jenže pravdou byl pravý opak. Plzeň začala suverénně a šest minut Maribor téměř nepustila k míči. Navíc z toho vytěžila i gól, který ještě posílil její postupové vyhlídky. Horváth kolmou přihrávkou za obranu hledal Rajtorala, ten nevydařeným zpracováním našel Tecla a plzeňský útočník střelou po zemi k tyči navázal na svou trefu z posledního ligového utkání se Slováckem.

Maribor v tu chvíli potřeboval dát tři góly, aby se alespoň prodlužovalo. Proto vrhnul vše do útoku a vytvořil si tlak. Ibraimi však mířil nepřesně, Tavarese na poslední chvíli zablokoval Čišovský a Cvijanovič v ideální pozici neprostřelil hradbu těl před sebou. Nejnebezpečnější pak byla tvrdá rána zdálky do šibenice v podání Mertelje, brankář Kozáčik ale parádní robinzonádou pokus zneškodnil.

Ve 26. minutě potkala Plzeň velká komplikace, když si pravý bek Řezník poranil sval na pravé noze. Viktoria tak přišla o hráče, který v této sezoně nechyběl ještě ani minutu. Na jeho místo se zatáhl Rajtoral.

Plzeň se postupně z tlaku vymanila a zkušeně se snažila držet míč a podnikat brejky. Několikrát zahrozil zejména Tecl a Darida dokonce po rozehrávce rohového kopu dostal míč do branky, ale o radost ho připravil těsný ofsajd.

Maribor se po změně stran snažil s výsledkem ještě něco udělat, ale Plzeň byla nad jeho síly. Obrana hostů byla velmi jistá a všechny centry dokázala ve spolupráci s brankářem Kozáčikem bezpečně odvracet. A když už se dostal do nadějné pozice střídající Mendy, pálil vedle.

Nepřišel ani závěrečný zoufalý nápor domácích, jelikož sebevědomý výkon Plzně nedal Mariboru sebemenší šanci na zvrat.

Liga mistrů - odveta 4. kola play off:

NK Maribor - FC Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 3. Tecl. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp (všichni Něm.). ŽK: Viler, Filipovič, Milec - Kolář. Diváci: 12.500. První zápas: 1:3, postoupila Plzeň.

Maribor: Handanovič - Milec, Rajčevič, Arghus (46. Filipovič), Viler - Ibraimi, Mertejl, Cvijanovič, Bohar (75. Mejač) - Tavares (65. Mendy) - Fajič. Trenér: Čačič.
Plzeň: Kozáčik - Řezník (28. Petržela), Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Rajtoral, Darida, Kovařík (84. Kolář) - Tecl (75. Ďuriš). Trenér: Vrba.