Zlomí Bayern superpohárové prokletí? Odplata proběhne v Praze, věří Neuer

Zlomí Bayern superpohárové prokletí? Odplata proběhne v Praze, věří Neuer

Praha v pátek zažije největší fotbalový svátek na českém území. V Eden Areně se o Superpohár utkají vítěz Ligy mistrů Bayern Mnichov a šampion Evropské ligy Chelsea s českým brankářem Petrem Čechem. Zápas, který se dosud konal vždy jen v monackém knížectví, přitáhne do Prahy pozornost celého světa.

Nejúspěšnějším klubem v historii Superpoháru je...

Bayern se pokusí prolomit své superpohárové prokletí. Do utkání o trofej, kterou může získat jen vítěz jedné ze dvou hlavních pohárových soutěží v Evropě, se bavorský celek dostal už třikrát, ale vždy odešel poražen. Podobně zápornou bilanci nemá žádný jiný klub.

V roce 1975 nestačil Bayern na Dynamo Kyjev, o rok později na Anderlecht Brusel a v roce 2001 na Liverpool. Superpohár dokonce ještě nikdy nevyhrál žádný německý tým, prohrály i Hamburk, Dortmund a Brémy.

"Máme jedinečnou šanci konečně získat trofej, kterou Bayern ani jiný německý klub nikdy nezískal. Před rokem jsme prožívali zklamání, když jsme ve finálových zápasech vždy prohráli. Letos jsme vše vyhráli a chceme v tom pokračovat i v Superpoháru," řekl záložník Bayernu Arjen Robben.

Ten před časem působil právě v Chelsea pod současným koučem Josém Mourinhem. "Chelsea má za sebou skvělé dva roky, teď se jim vrátil trenér, kterého si moc vážím. Věřím, že to bude skvělý zápas," dodal Robben.

Chelsea už ve své sbírce jeden Superpohár má, a to z roku 1998, kdy porazila Real Madrid. Loni však na jiný madridský celek Atlético nestačila a podlehla mu 1:4.

Superpohár je jedinou trofejí, která stále chybí trenéru Mourinhovi, jenž v zemích, kde působil, vyhrál vše, co se dalo, včetně Evropské ligy a Ligy mistrů. Při svém jediném pokusu o Superpohár však v roce 2003 s Portem neuspěl.

"Je to pohár, o jehož zisku se rozhoduje v jediném utkání. Navíc musíte předtím vyhrát jinou soutěž. O to těžší je ho získat. Je to prestižní pohár, který chce získat každý. Stejně tak my," řekl Mourinho. "Poměřit se s aktuálně nejlepším týmem na světě je pro nás velká výzva. Zároveň to pro nás bude zkouška toho, jak jsme připraveni na těžké zápasy této sezony," dodal.

Superpohár chybí také gólmanu Čechovi, který už jinak s Chelsea také vyhrál vše, co mohl. "Loni se nám Superpohár vůbec nepovedl. Na co jsme sáhli, to jsme pokazili. Zaslouženě jsme prohráli. Věřím, že v Praze to bude úplně jiný příběh a že mi domácí prostředí přinese štěstí," řekl český gólman. Jeho spoluhráč z reprezentace Tomáš Kalas o zápas kvůli zranění přijde.

To trenér Bayernu Josep Guardiola už vyhrál Superpohár dvakrát jako hráč a dvakrát jako kouč. Třikrát dosud tuto soutěž žádný trenér nevyhrál. Že bere Superpohár prestižně, dokázal Guardiola v úterním utkání bundesligy s Freiburgem, když šetřil klíčové hráče právě na páteční zápas. I kvůli tomu favorizovaný Bayern jen remizoval 1:1.

"Sice jsme nevyhráli, ale bylo to dobré utkání a zase jsme se posunuli v systému, který chceme hrát. Naše hra má stále stoupající tendenci," řekl Guardiola. Také Chelsea v posledním soutěžním utkání remizovala 0:0 na hřišti Manchesteru United.

Pro Bayern je zápas o to prestižnější, že chce Chelsea vrátit porážku na pokutové kopy z loňského finále Ligy mistrů. "Máme s nimi nevyřízené účty, proto doufáme, že odplata proběhne v Praze," prohlásil brankář Manuel Neuer.

Utkání začíná v pátek ve 20:45, přenášeno bude do 115 zemí světa. Hlavním sudím je Švéd Jonas Eriksson.