Hašek místo Bílka? To snad ne! Vždyť je to jeho stvořitel

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Prahou letí fáma, že Michala Bílka by měl v případě nezdaru v kvalifikaci MS 2014 v Itálii vystřídat jeho předchůdce a kamarád ze společného sparťanského působení Ivan Hašek. Muž, který v roce 2009 dělal po Petru Radovi (a „epizodnímu“ Františku Strakovi) trenéra národního týmu a zároveň předsedu fotbalového svazu. Neúspěšně. Začátkem září roku 2009 nedokázal Hašek se svým týmem vyhrát na Slovensku (uhrál jen remízu 2:2) a české mužstvo se tak (na rozdíl od Slováků) na MS 2010 do JAR nedostalo. V listopadu 2009 pak prosadil do funkce reprezentačního trenéra Michala Bílka. Jenže ho v tom nechal, když v červnu 2011 nečekaně v polovině svého funkčního období odstoupil z funkce šéfa ČMFS (nově už FAČR). A teď by se měl vracet, byť do vrcholné trenérské funkce? Není to nesmysl podobný tomu, že by měl dnes v čele rozhárané ODS místo Petra Nečase nastoupit opět Mirek Topolánek?

Hašek místo Bílka? To snad ne! Vždyť je to jeho stvořitel
Situace je kritická, ale naděje žije do úterního večera...

Zajímavé je vrátit se do minulosti a přečíst si třeba, co napsal v září 2010 v Olomouckém deníku bývalý místopředseda ČMFS a sportovní ředitel Sigmy Olomouc Jiří Kubíček po nečekané domácí porážce Česka s Litvou (0:1), kterou Michal Bílek vstupoval se svým celkem do kvalifikace ME 2012:

„BRRRR, TO BYLA SPRCHA! Četba středečního českého tisku mně připomněla povinnou školní četbu, zejména dílo Temno od Aloise Jiráska. Paralela úpadku české kultury na počátku 18. století se stavem českého fotbalu v roce 2010 je zřejmá. Nejsem generálem po bitvě, již před utkáním jsem pochyboval a v tomto listu jsem obavy vyjádřil takto: Absence sebereflexe ve mně pocit jistoty v úspěch prozatím nevzbuzují. Problém fotbalové reprezentace v našich podmínkách začíná volbou trenéra a za tu volbu někdo musí nést odpovědnost.

V roce 1998 si ji vzal na sebe sám silný předseda Chvalovský a prosadil tehdy nezkušeného Chovance. Dal mu přednost před Brücknerem. Chovanec neuspěl v baráži s Belgií a rezignoval. MS v Asii bylo bez nás. V roce 2001 i díky nejistotě předsedy Obsta byl zvolen trenér Brückner dílem kolektivním – především moravským, když sám předseda se následně zbavil i šéfování realizačního týmu a přenechal tuto činnost Košťálovi. Začala známá Košťálova éra a fotbal ovládli obchodníci. V roce 2008 díky hlasovací síle místopředsedy Vacka a jeho skupiny se stal trenérem reprezentace Karel Rada. Neuspěl. Opravdu neznám důvody, proč se silný a oblíbený předseda Hašek rozhodl pro nevýrazného Bílka… snad se dá spekulovat o možnosti získat prodlouženou ruku k řízení reprezentace! V současné fotbalové vládě nikdo neumí a asi ani nechce předkládat alternativní návrhy proti názoru předsedy Haška.


Plná odpovědnost za Bílkovu volbu a jeho výsledky zcela logicky náleží Ivanu Haškovi. Teď ho musí podržet a v zákulisí i trenérsky podpořit.“

Tolik Jiří Kubíček v září roku 2010, před třemi lety.

Štěstí nemůže být věčně unavené


A co se stalo? Za necelé dva roky Ivan Hašek nechal svého kamaráda Michala Bílka ve štychu, navíc pod trvalou palbou médií i nespokojených fanoušků. Haškův nástupce Miroslav Pelta vzal Bílka pod svou ochrannou ruku a nakonec měli oba obří štěstí. Český národní tým díky neuvěřitelně příznivému losu a shodě okolností i přehmatů rozhodčích (ve prospěch Čechů) dospěl až do čtvrtfinále EURO 2012.

„Když je štěstí unavené....“ říká se. Jenže tolik unavené štěstí zas nebylo, aby Čechům a Bílkovi „drželo fangli“ i v následné kvalifikaci MS 2014 (Pokud se tedy zase nezblázní v úterním večeru v Turíně, což by bylo samozřejmě pří vší té výsledkové i personání bídě fajn.).

Ale stále tomu s tím uvažovaným návratem Ivana Haška nevěřím. To musí být nějaká podivná fáma a mýlka. Jak se tomu říká? Vytloukání klínu klínem?

Nechápu, jak je možné uvažovat o někom jako o spasitelovi, když ten nedávno sám z boje utekl, navíc za sebe do války poslal neúspěšného a lidem vysoce neoblíbeného válečníka.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

P. S. Poslední zprávy z míst blízkých Strahovu v pondělí tvrdily, že by měl Michal Bílek v každém případě kvalifikaci MS 2014 dojet a pak teprve dojde ke změnám. Nechme se překvapit. Ale s tím Haškem to opravdu nevidím jako nejlepší nápad.

[img id="22458"]