Policii se nezdá prodej Bazalů, primátor je ale klidný...

Policii se nezdá prodej Bazalů, primátor je ale klidný...

Moravskoslezská hospodářská kriminálka začala prošetřovat okolnosti prodeje ostravského stadionu Bazaly. Objekt i s pozemky od klubu Baník Ostrava za 114 milionů korun získalo v květnu na základě rozhodnutí zastupitelů město. Zastupitelé nejprve pomoc zadluženému klubu formou odkupu stadionu zamítli. Vzápětí se hlasovalo na žádost ČSSD a TOP 09 znovu. Na druhý pokus už návrh o jeden hlas prošel.

"Věcí se zabývají kolegové z odboru hospodářské kriminality. Zahájili jsme úkony trestního řízení. Prověřování je na počátku, další informace nyní nebudeme zveřejňovat," řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Nechtěla ani specifikovat, zda se kriminalisté začali transakcí zabývat z vlastní vůle či na základě oznámení někoho jiného.

Podle ostravského primátora Petra Kajnara (ČSSD) policie na různá udání v tuto chvíli prošetřuje řadu věcí vztahujících se k městu. Kajnar si je však jist, že odkup areálu na Bazalech byl zcela v pořádku. "Jsem si tak jist, že je to v pořádku, že bych na to vsadil obě ruce," řekl Kajnar.

Podle vydání Práva policisté v pondělí například vyslechli zastupitele, europoslance a předsedu Ústřední kontrolní komise ČSSD Vojtěcha Mynáře a zastupitele Tomáše Mrázka (TOP 09). Právě jejich změna názoru umožnila návrh schválit. "Byl jsem podat vysvětlení, zavolali mě, tak jsem šel," řekl Mynář listu s tím, že neví, proč se policie odkupem Bazalů zabývá. Mrázek se k výslechu vyjádřit nechtěl.

Ostravští městští zastupitelé 20. května rozhodli, že areál na Bazalech odkoupí za 114 milionů korun. Návrh se však podařilo prosadit až při opakovaném hlasování. Nejprve jej podpořilo pouze 27 zastupitelů, potřeba bylo minimálně 28 hlasů. Nakonec se hlasování na návrh některých předsedů politických klubů opakovalo a pro bylo 29 zastupitelů. Své původní stanovisko změnili právě Mynář a Mrázek, kteří se v prvním hlasování zdrželi.

"Když jsem zjistil, že chybí jen jeden hlas, tak jsem si uvědomil, že mé zdržení se byla chyba. Lekl jsem se, že by to mohl být absolutní konec Baníku, který mám rád. Proto jsem podruhé hlasoval pro odkup nemovitostí," řekl tehdy Mynář.

Pokud by radnice odkup Bazalů neschválila, znamenalo by to s největší pravděpodobností zánik tradičního klubu. Baník se totiž kvůli dluhům po dřívějším majiteli Tomáši Peterovi ocitl na pokraji bankrotu. Rozhodnutí radnice mu pomohlo zaplatit urgentní pohledávky a nastartovat plán restrukturalizace. Jednání na magistrátu tehdy vedle předsedy představenstva klubu Petra Šafarčíka sledovali i fanoušci, trenér Martin Pulpit a hráči Milan Baroš s Martinem Lukešem.

Kritici transakce uvádějí, že cena je vysoká. Podle původního odhadu společnosti PricewaterhouseCoopers mají nemovitosti reálnou tržní hodnotu 111,5 milionu korun. Dalším znaleckým posudkem, který si město nechalo zpracovat, byly nemovitosti oceněny na zhruba 115,6 milionu korun. Odkup prosazoval primátor Kajnar. Postavil se tak okresnímu výkonnému výboru ČSSD, který všem zastupitelům za ČSSD doporučil, aby návrh nepodpořili. Někteří sociální demokraté pak skutečně odkup nepodpořili.

Ostrava má pětapadesátičlenné zastupitelstvo vedené koalicí ČSSD a ODS, která má převahu 32 hlasů. Hnutí Ostravak má deset zastupitelů, KSČM osm a TOP 09 čtyři. Jeden zastupitel je nezařazený.