Paska: Baroš nemůže být v Aston Ville nešťastný

Paska: Baroš nemůže být v Aston Ville nešťastný

Hráčský agent Pavel Paska zastupuje Milana Baroše už dlouhá léta – a zná ho jak své boty. Zprostředkovával jeho přestup do Liverpoolu i do Aston Villy, kde se český reprezentant už druhý rok víceméně trápí. Po proflámovaných prázdninách se ostře sledovaný útočník ne a ne dostat do formy, nicméně jeho manažer tvrdí: „Nemám vůbec pochybnosti, že se Milan během dvou let vypracuje do úplné špičky.“

Je znát, že Milan Baroš má za sebou bouřlivé léto?

Neřekl bych, že má za sebou bouřlivé léto, ale spíš velké zklamání, že na mistrovství světa nemohl kvůli zranění hrát. Udělal pro to všechno a byl to pro něj strašný pocit. Nakonec ho dali dohromady na jeden zápas a byl konec.

Nejste k němu příliš tolerantní?

Musíme si uvědomit, že Milan odešel do Anglie velmi mladý, velmi brzy změnil prostředí. Byl úplně utažený profesionálním životem a jeho sportovní kariéra jako by předběhla jeho soukromí a životní zkušenost. Milan se dostal v mladém věku do velkého klubu, kde jsou velké úspěchy a velké peníze. A teď ta popularita a peníze předběhly jeho sportovní vývoj. To je ten bod, v kterém se kariéra láme. Jako útočník je stále ještě ve sportovním vývoji. Je mu pětadvacet a nemám vůbec pochybnosti, že se stejně jako Rosa během dvou let vypracuje do úplné špičky. Pro budoucnost českého nároďáku je eminentně důležitý, protože Jan Koller věčně hrát nebude a při vším respektu k ostatním útočníkům těch alternativ tu není tolik. Takže jako tahouna útoku vidím Milana Baroše. Denně spolu komunikujeme, a proto vím, že pro to Milan dělá maximum.

Čím to, že letos v létě tak vyváděl?

Je to mladej hezkej kluk, svobodnej, to, že je profi, v minulosti mnohokrát dokázal. Svůj profesionální přístup ke svému povolání nemusí dokazovat. Tu záležitost na dovolené na soukromé oslavě pochopil, myslím si, že tomu porozuměl a okamžitě správně zareagoval, když na schůzce se mnou a s Brücknerem otevřeně řekl: Byla to chyba. Takhle bych pro malé kluky nebyl příklad, chci to změnit.

Takže si dá říct? Snažíte se ho nějak korigovat?

Samozřejmě, velmi si dá říct. Milan má totiž pevný charakter. Ví, že má svou odpovědnost v klubu i v reprezentaci.

A není problém právě v tom, že si myslí, že už nemusí nikomu nic dokazovat?

Jako profesionál to musí dokazovat každý den na tréninku a v každém zápase. Když jsem říkal, že nemusí nikomu nic dokazovat, myslel jsem především zdejší bulvár, který se na něj vrhl.

Jak se díváte na jeho časté návštěvy Prahy?

Ty byly. (důrazně) Navíc na této úrovni to není nic neobvyklého. Takový Barthez hrál za Manchester United a byl několikrát za týden v Monaku. Nechci ani mluvit o Beckhamovi, který má tolik reklamních termínů, že skončí trénink, už na něj čeká šofér a je věčně v Londýně.

A co skupinky kamarádů, které Milana Baroše v Birminghamu často navštěvují?

Každý má svůj osobní život a je jen na něm, s kým se stýká a kamarádí. A každý musí přijít sám na to, co je pro něj správné.

Je Milan Baroš v Aston Ville nešťastný?

To je jinak. Když přišel do Liverpoolu trenér Benítez, měl od začátku o složení útoku jiné představy. A tak musel Milan odejít. Nechtěli jsme měnit zemi a sledovali jsme jen jeden cíl – aby Milan hrál. To jsme splnili. Vysokou cenu akceptoval tradiční klub Aston Villa, který nyní převzal nový majitel, jenž je připraven investovat. Milan tři měsíce po mistrovství marodil a začal hrát bez letní přípravy. Ví, že na sobě musí pracovat a že to bude trvat, protože fotbal v Anglii je fyzicky náročný. Používat v souvislosti s ním slovo nešťastný je špatný výklad. Hráč ví, že má smlouvu, musí odvádět práci a nemůže být nešťastný. Třeba může být naštvaný, protože nehraje, ale to musí přidat víc v tréninku. Byl jsem tam na zápase s Fulhamem – plný stadion, fantastická atmosféra. Nedovedu si představit, že by tam byl hráč nešťastný.

Kdyby se nezranil, vyšel by jeho přestup do Hamburku?

Hamburk měl o něj velký zájem a my jsme dostali od tehdejšího majitele i trenéra Aston Villy povolení vyjednávat o přestupu. Hamburk všechno splnil a i přes Milanovo zranění chtěl přestup udělat. Jenže pak přišla v Aston Ville překvapivě změna majitele a ten celé jednání ukončil.

Co říkáte způsobu, jakým zranění Milana Baroše léčili v reprezentaci?

Šlo o nepříjemné zranění, které potřebovalo čas. Udělala se správná diagnóza a nasadilo se léčení, ale moment, kdy to bude v pořádku, mohl určit jen sám hráč podle své reakce na zatížení. Všichni chtěli, aby Milan nastoupil - vedení, trenéři i on. Nastoupit na mistrovství světa byl jeho sen. Jenže ve fotbale to tak někdy je.

Neměl jste chuť zasáhnout?

Už v roce 1992 jsem zařídil Patriku Bergerovi operaci v americkém Vailu a za celou svou kariéru jsem konfrontován s mnoha zraněními hráčů, takže už dovedu odhadnout, jak dlouhá pauza si to které zranění vyžaduje. Že by někdo z lékařů české reprezentace léčil Milana neúplně nebo špatně, je nesmysl.

Celé znění rozhovoru najdete v prosincovém vydání sportovního magazínu HATTRICK

[ 5. 12. 2006 - Jakub Konečný | Foto: MARSfoto ]