Jaká je Hübschmanova budoucnost v národním mužstvu?

Ani na okamžik nezapochyboval o tom, že by s reprezentací nevyrazil na závěrečný dvojzápas v kvalifikaci o postup na mistrovství světa na Maltě a v Bulharsku. Dvaatřicetiletý záložník Tomáš Hübschman ale tuší, že možné uchování nadějí na postup z kvalifikace mistrovství světa do baráže je spíše science-fiction. Hübschman také nevyloučil, že blížící se dvojzápas může být jeho rozlučkou s národním týmem.

Jaká je Hübschmanova budoucnost v národním mužstvu?
Doufám, že úplně top výkony mě ještě čekají, přeje si Kadlec

"Teď nic naznačovat nemůžu. Soustředím se jen na dva zápasy, které nás čekají. Pak se všichni včas dozví moje stanovisko," řeklHübschman novinářům na srazu v Praze.

Čtyřiapadesátinásobný reprezentant nad svou budoucností přemítá už dlouho. Když Češi v září prohráli zápasy s Arménií a Itálií a prakticky přišli o postupové šance, hned se začalo mluvit o postojích zkušených "třicátníků", mezi které Hübschman patří.

"Samozřejmě, že přemýšlím, co bude dál. Bylo by asi hloupé udělat nějaké zásadní rozhodnutí, aniž bych nad tím neuvažoval. Jisté je ale také to, že jsem vůbec nepřemýšlel nad tím, že bych nepřijel na poslední kvalifikační zápasy," prohlásil záložník Šachtaru Doněck.

Zářijový nepovedený dvojzápas si kvůli zánětu rohovky a s ní spojenou měsíční léčbou vytrpěl pouze jako divák. Především prohra s Arménií, kterou sledoval z hlediště stadionu v Edenu, ho stále rmoutí. Právě tento nezdar může být podle Hübschmana klíčovým momentem. "Nebylo jednoduché to z tribuny sledovat. Zápas v Itálii pak byl určitě tou porážkou dost ovlivněný," přemítal Hübschman.

Teď se vrací, aby se s českým národním týmem, který mezitím opustil kouč Michal Bílek, pokusil o zázrak. Češi, kteří na druhé místo ztrácejí čtyři body, musí bezpodmínečně zvítězit v obou duelech a spoléhat na příznivou shodu zbývajících zápasů ve své i ostatních skupinách, aby proklouzli do baráže.

Hübschman je ale realistou. "Máme už jen nějakou teoretickou a malou šanci. Ale dokud existuje, tak se o ni musíme prát. Stát se může cokoliv. My si musíme hledět hlavně toho, abychom zvládli naše poslední zápasy," uvedl defenzivní středopolař.

Podle odchovance pražské Sparty si čeští fotbalisté situaci v kvalifikaci zkomplikovali už mnohem dřív. "Poslední dva roky to bylo pořád nahoru a dolů. Je to už dlouho, co jsme vyhráli dva zápasy po sobě," vzpomínal Hübschman. "Nepovedla se nám nějaká úspěšná série, po dobrých výsledcích přišly nepovedené přípravné zápasy nebo ne úplně vydařené kvalifikace. Když jsme nebyli schopní vyhrát jiné zápasy, tak teď asi není doba, kdy bychom kvalifikaci měli rozhodovat," řekl Hübschman.

Hübschmana při měsíčním léčení zánětu rohovky vadilo nicneděláníTomáš Hübschman už zažil mnoho nucených pauz kvůli různým zraněním či jiným komplikacím, ale nedávno prodělaný zánět rohovky řadí k nejhorším zážitkům. Dvaatřicetiletý záložník Šachtaru Doněck je o to radši, že má měsíční léčbu ze srpna už zdárně za sebou.

"Ale bylo to hodně nepříjemné omezení," řekl defenzivní středopolař. Hübschmana, který kvůli poměrně neobvyklému omezení přišel i o minulé tři zápasy reprezentace, nejvíce "užíralo" nicnedělání. Pro profesionála zvyklého na pravidelnou zátěž je to prý nejhorší možná věc. Při zánětu rohovky musel být trpělivý a poslouchat doporučení lékařů.

"Nesměl jsem dělat vlastně nic. Jen ležet, sedět a trochu chodit. Měsíc jsem byl v podstatě doma a zavřený v pokoji, kde navíc muselo být zatemněno. Skoro jsem ani nesměl pouštět televizi a počítač, aby oči neměly zbytečnou zátěž. Každá komplikace tu léčbu zpomaluje," popisoval Hübschman na dnešním srazu národního týmu před závěrečným dvojzápasem kvalifikace MS, v níž už Češi mají jen mizivé šance na účast v baráži.

U Hübschmana byla při léčbě vyloučena i jakákoliv fyzická zátěž. "Nemohl jsem se nijak zpotit. Bral jsem antibiotika, čtyři druhy kapek a gel do očí. Ani ven jsem skoro nemohl," vzpomínal Hübschman na nepříjemné období. Vyhnout se musel i styku s lidmi, a když se léčil doma v Praze, rodina raději na čas vyrazila do Doněcku, aby se minimalizovalo riziko přenosu nemoci.

"Je to zánětlivé onemocnění, přenáší se vzduchem. Takže lidi by se mi měli vyhýbat. Byl by nesmysl, aby mě někdo navštěvoval a onemocněl taky. Ve druhé polovině léčby se rodina vrátila, ale já zůstával v jednom pokoji a ostatní byli jinde," líčil Hübschman.

S odstupem vyvracel fámy, že při léčení měl problémy s viděním. "Ty zprávy, že jsem neviděl, byly trochu nesmyslné," uvedl.

Vyplatila se mu prý důslednost, s jakou k léčbě přistoupil. "Snažil jsem se dělat všechno podle doporučení doktorů, abych byl co nejdříve v pořádku. Držel jsem se jejich rad. Je to normální. Když máte angínu, tak přece také v minus dvou stupních nepůjdete v trenkách na mráz," žertoval.

Kvůli nemoci přišel o několik zápasů v úvodu sezony, hrát začal až 13. září, ale hned si zase získal místo v základní sestavě ukrajinských šampionů. Hübschmanovi prý netrvalo ani moc dlouho dostat se po měsíčním výpadku zpátky do potřebné kondice. "Za nějakých osm, deset dní jsem byl připravený hrát a nastoupil jsem v Lize mistrů proti San Sebastianu. Teď se už cítím stejně jako před pauzou," uvedl.