Nedvědův případ rozděluje Itálii

Nedvědův případ rozděluje Itálii

Vyloučení Pavla Nedvěda v závěru druholigového zápasu Janov – Juventus zprvu nevyvolalo žádné obzvláštní polemiky. Zápas byl dramatický, vypjatý, hraný ve velkém tempu. Ne náhodou ho mnozí označili za hodný Serie A. Tomu odpovídala i divácká kulisa, bouřlivě fandilo 36 000 diváků.

Český hráč nejdříve střelou z volného přímého kopu otevřel skóre, Janov ale brzy vyrovnal a v závěru zkoušel hrát na vítězství. Napětí stoupalo, tvrdé zákroky se množily, nervy byly na pochodu. Český hráč zřejmě podlehl atmosféře zápasu více než jiní - v 80. minutě byl napomínám za protesty, ve druhé minutě nastavení pak šlápl na napřaženou nohu janovského obránce Franceska Begy.

Když pak uviděl v rukou rozhodčího Stefana Fariny červenou kartu, chytly v něm saze. S krajně rozlíceným výrazem se přiblížil k sudímu a vmetl mu do tváře pár slov. Podle zápisu rozhodčího pořádně peprných, sám Nedvěd ovšem jejich neslušný a urážlivý charakter popírá. Ještě vážnější však bylo, že Farinovi šlápl na nohu, což rozhodčí neopomněl zdůraznit v zápisu. Podle názoru většiny expertů v tomto případě nejednal Nedvěd úmyslně, vyrazil prostě prudce k rozhodčímu a nedíval se, kam šlape. Při faulu na Begu bylo naopak patrné, že kopačkou zasáhl protivníkovi nohu úmyslně. Sám Bega se ovšem ve skluzu pokoušel faulovat.

Fotbalová bouře

Pravou bouři však v Itálii vzbudila zpráva o trestu disciplinární komise: 5 zápasů stop, tedy vlastně ukončení fotbalistovy zápasové aktivity až do konce kalendářního roku. Jak si všimli italští novináři, z Nedvěda vztek pátečního večera zcela nevyprchal ani v den vynesení trestu, tedy v úterý. Právě končil trénink fotbalistů Juventusu, když dva funkcionáři přinesli tuto Jobovu zvěst. Jeden informoval trenéra Didiera Deschampse, další pak samotného hráče. Zatímco Deschamps sklonil rezignovaně hlavu a pokrčil rameny, Nedvěd okamžitě zmizel do šatny a při výstupu z ní neprohodil s nikým z čekajících novinářů ani slovo. „Jeho výraz byl ale stejně tmavý, jako barva auta, do kterého nastoupil,“ poznamenala Gazzetta dello Sport. „Nedvěd je skutečně bez sebe vzteky,“ nechal se slyšet jeden z jeho spoluhráčů, který si ale nepřál být jmenován. Respektoval totiž nepsané pravidlo, že o svých pocitech by měl mluvit každý hráč sám – pokud ovšem chce.

Nedvěd pak „promluvil“ prostřednictvím svého italského zástupce Mina Raioly. Slova o možném ukončení kariéry či odvolání k evropskému soudu jsou dostatečně známá. Ven ovšem pronikl i další důvod Nedvědovy rozlícenosti. Prý má vedení Juventusu za zlé, že se snaží být až příliš „hodné“ a dostatečně se nebrání snaze klub poškozovat. Juventus je prý až v přílišné defenzívě po vynesení tvrdých trestů za skutky bývalého manažera Luciana Moggiho. Ale jakže to onen funkcionář ospravedlňoval své nezákonné zákulisní jednání ? Těmito slovy: „Snažil jsem se jen o to, aby Juventus nebyl poškozován ze strany jiných.“ Mnohým se zřejmě zdá, že turínský klub, který má v Itálii stejně nadšených příznivců jako zavilých nepřátel, potřebuje podobnou důraznou ochranu i nyní…

Nedvěda mohla popudit i krajně opatrná reakce trenéra Didiera Deschampse, který na konto Nedvědova trestu jen poznamenal: „Raději si pořádně promyslím, co říci, nechci přivolat další tresty.“ Juventus ovšem podal oficiální protest, jeho právník Luigi Chiappero tvrdí: „Televizní záznam ukazuje, že Nedvěd šlápl na nohu rozhodčího neúmyslně, z toho budeme vycházet při obhajobě.“ Přitěžujícími fakty jsou však skutečnosti, že Nedvěd byl již napomínán, jeho faul na Begu byl jednoznačně úmyslný a navíc se nesportovního jednání dopustil v době, kdy měl pásku kapitána.

Podle průzkumu, který probíhá na internetové verzi Gazzetty dello Sport, se většina hlasujících (33%) přiklonila k názoru, že trest pro Nedvěda je správný, protože to není poprvé, co se český hráč dopustil na hřišti podobných výstupů. Pro 24,6% hlasujících naopak verdikt disciplinární komise poškozuje hráče. Juventus podle nich stále platí za prohřešky v minulosti, je na něj uplatňován přísnější metr. 17,4% se trest jeví jako přehnaný, protože šlápnutí na nohu rozhodčímu nebylo úmyslné. 15,2% hodnotí trest jako nezbytný, poněvadž Nedvědovo chování bylo celkově nepřípustné. 9,8% si myslí, že trest je natolik provokující, že Juventus musí následkem toho opustit smířlivou a „jemnou“ linii, kterou po Moggiho odchodu uplatňuje nové vedení. Jak vidět, v těchto názorech i jejich rozložení se zřetelně projevuje fakt, že názory na Juventus i nadále rozdělují fotbalovou Itálii.

Na Nedvědovu obhajobu vystoupili někteří hráči, a to i z rivalských týmů. Massimo Marazzina, útočník FC Bologna, klubu, s nímž se Juventus v průběhu prosince utká a který by tedy mohl Nedvědovu absenci přivítat, prohlásil: “Raději bych nastoupil proti neoslabenému, kompletnímu Juventusu.“ Nizozemský záložník Clarence Seedorf z AC Milán připomenul, že rozhodčí Stefano Farina, který řídí zápasy Serie A už od roku 1995, často ztrácí nervy. „Sám jsem s ním měl jeden velmi vypjatý dialog,“ uvedl Seedorf. Televizní záznam Farinu usvědčil v zápase baráže o postup do první ligy mezi FC Turín a Mantovou, že mu směrem k hráčům ujela jedna hodně silná věta – poslal je prostě… kamsi.

Italský tisk připomíná, že Nedvěd býval sice často vylučován po vypjatých scénách s rozhodčími, ale po přestupu do Juventusu se uklidnil a za šest let zde byl vyloučen pouze třikrát. Dvakrát se mu to přihodilo v minulé sezóně, v ligovém zápase s AS Řím a pak v Lize mistrů s Arsenalem. Roberto Boninsegna, bývalý slavný útočník Juventusu Nedvědovi na dálku poradil: „Pavel by se neměl zatvrdit, ztrácet odhodlání. Rozhodně bych mu radil pokračovat v normálním fotbalovém životě, postupně přijde na jiné myšlenky.“

[ 6. 12. 2006 - Vlastimil Kaiser | Foto: Reuters ]