Očekávaná pasivita Plzně a Sparty = klidné přestupní období

Očekávaná pasivita Plzně a Sparty = klidné přestupní období

Zimní přestupní období v české lize by mělo být klidné, jelikož oba ekonomicky nejsilnější celky Viktoria Plzeň i Sparta Praha vyhlásily, že v zimě nehodlají zasahovat do svých kádrů. Nedostanou se tak do oběhu peníze, které by zužitkovaly na přestupy ostatní kluby. Zůstane tak nejspíš jen u kosmetických úprav soupisek a odcházet budou hlavně mladší hráči z laviček na hostování.

Jak se daří stříbrným chlapcům z Hřebíkovy devatenáctky?

Aby byl český přestupní trh čilý, je třeba většího zapojení Plzně a Sparty. Jenže nový trenér Plzně Dušan Uhrin mladší na své úvodní tiskové konferenci avizoval, že chce pracovat se současným kádrem. Také trenér Sparty Vítězslav Lavička nechce zasahovat do týmu, který po podzimu vede prvoligovou tabulku o pět bodů.

"Přestupní trh se odvíjí od investic Sparty a Plzně, protože jedině v ten moment budou moci nakupovat i středně velké či menší kluby. Jinak bude pokračovat trend hostování a podepisování hráčů na konci smluv," řekl hráčský agent Ondrej Chovanec.

Nedá se očekávat, že by přestupový trh rozpohyboval i odchod některé z hvězd české ligy do zahraničí. Zájem je například o sparťanské záložníky Ladislava Krejčího a Josefa Hušbauera či brankáře Tomáše Vaclíka, ale Sparta se nechce vzhledem k boji o titul oslabovat.

TOP 5 Čechů, kteří v zimě možná změní dres. Upíše se Kadlec Dortmundu?

"Situaci Pepika Hušbauera budeme řešit v lednu, máme konkrétní nabídky, ale záleží, jaká bude cena a chuť Sparty ho prodat. Cíl každého hráče je hrát v zahraničí a to platí i pro Pepu," řekl Chovanec.

Podle agenta Davida Nehody se zájem zahraničních týmů lehce zvedl díky postupům Plzně a Liberce do jarních bojů v Evropské lize. "Pokud se hráči pozitivně ukazují v pohárech, mnohem lépe se nabízejí. Kluby se zajímají, ale že bych měl třeba na libereckého Josefa Šurala čtyři nabídky, to zase ne," řekl Nehoda.

Přestupy často hatí i velké požadavky ze strany českých klubů. "Ceny českých hráčů neodpovídají zcela realitě trhu a podle zahraničních klubů jsou předražení," míní Chovanec. "Je třeba vnímat evropský trh, kde částky rapidně klesají. Za průměrného hráče teď nedají kluby milion eur," dodal Nehoda.

100 nejlepších fotbalistů na světě za rok 2013 podle Guardian

Největší zájem mají zahraniční kluby o dorostence ve věku 15 až 17 let. "Pro zajímavý přestup do zahraničí je maximální hranice 22 let. Pak už vede cesta jen přes reprezentaci či evropské poháry," řekl Nehoda, který nyní dokončoval již před rokem domluvený přestup šestnáctiletého Václava Černého z Příbrami do Ajaxu Amsterodam a hostování dalšího příbramského talentu Aleše Matějů do PSV Eindhoven.

Také Chovanec sbírá nabídky na devatenáctiletého příbramského útočníka Lukáše Stratila, který dal na podzim v lize tři góly a dostal se i do reprezentační jednadvacítky. "Registruji poměrně velký zájem z českých klubů, ale především z Nizozemska. Nechceme se však ukvapit," řekl Chovanec.

Z českých hráčů v zahraničí se dá očekávat, že dres změní především ti, kteří na podzim příliš nehráli. Podle ruských médií po čtyřech letech skončí ve Spartaku Moskva obránce Marek Suchý, který vypadl ze sestavy a kvůli udržení se v národním týmu chce pravidelně hrát. Spekulovalo se například o zájmu Anderlechtu Brusel.

Horváth: Který tým v lize se snaží víc útočit? Žádný

Změnit dres by chtěl také další reprezentační obránce Michal Kadlec, který se nevejde do kvóty cizinců ve Fenerbahce. Zájem údajně mají týmy ze Španělska, Německa či řecký Panathinaikos.

Logický by byl také odchod Tomáše Kalase z Chelsea na hostování, jelikož šanci na trvalejší místo v sestavě mu zhatilo zranění a nyní se potřebuje znovu rozehrát. Už v minulosti o něj projevil zájem Dortmund, který má momentálně kvůli zraněním nedostatek obránců.

Malé herní vytížení trápí také Tomáše Pekharta v Norimberku či Michala Papadopulose v polském Lubinu. Z hostování v PAOKu Soluň se zřejmě vrátí do CSKA Moskva Tomáš Necid a zatím není jisté, kde bude hrát na jaře. Podobně je na tom například Martin Fenin, se kterým už nepočítají v pražské Slavii.

Přestupní období začne 1. ledna a pro většinu evropských zemí skončí 31. ledna.

Že Vrba před zápasy zvrací, je lidské, měl by ale lépe snášet kritiku a popularitu