Hráči chtějí přestoupit, řekl Kolář. O koho jde konkrétně?

Hráči chtějí přestoupit, řekl Kolář. O koho jde konkrétně?

Uskutečnit zajímavý přestup v zimním období je podle fotbalového agenta Viktora Koláře mnohem těžší než v létě. Kluby totiž pracují podle dlouhodobého plánu, který počítá spíše s letními transfery, a nemají tak často na nové posily peníze ani prostor. Přesto Kolář věří, že pro své méně vytížené klienty najde uplatnění. Dres by mohli změnit zejména Michal Kadlec, Marek Suchý či Tomáš Kalas.

"Někteří hráči chtějí přestoupit, na čemž pracujeme, ale v zimě je to složitější než v létě. Kluby mají naplněné rozpočty či kvóty pro cizince a mají připravené transfery na léto," řekl ČTK Viktor Kolář ze společnosti Sport Invest Group. "Proto to bude spíše klidnější přestupové období. Ať už u nás, nebo v zahraničí," dodal.

Očekávaná pasivita Plzně a Sparty = klidné přestupní období

Momentálně pracuje na transferech tří reprezentačních obránců. Michal Kadlec kvůli kvótě cizinců často chybí v nominaci Fenerbahce Istanbul, proto by se nebránil novému angažmá. V klubu je deset zahraničních fotbalistů a klub preferuje ofenzivní hráče, jak je v Turecku zvykem.

"Čekáme na rozhodnutí Fenerbahce, jestli nám dají zelenou k tomu, abychom mu něco našli. Zřejmě by šlo o hostování do konce sezony v některé z předních lig. V Německu věříme, že bychom angažmá našli, protože zde má velice dobrou pověst. Ovšem ve hře je rovněž Itálie či Španělsko. Ale nechci předjímat. Když si ho bude chtít Fenerbahce nechat, tak tam zůstane a bude se to řešit v létě," uvedl Kolář.

Hostování se řeší také u Kalase, který kvůli zranění přišel o šanci trvaleji se zařadit do kádru Chelsea. "Zájem Tomáše i Chelsea je, aby na jaře pravidelně hrál. V průběhu ledna budeme hledat klub, ve kterém by mohl pravidelně nastupovat na postu středního obránce a aby to byl klub, který se filozofií blíží Chelsea," řekl Kolář.

Konkrétní jednání jsou také u Suchého ze Spartaku Moskva. "Se Spartakem jsme se dohodli, že se můžeme dívat po zájemcích. Mohlo by to být formou hostování s opcí či rovnou přestup. Začátkem ledna už by mohlo být jasněji," dodal Kolář.

Nemyslí si, že by touha hráčů změnit dres vyplývala jen z příchodu nového reprezentačního trenéra. Pavel Vrba prohlašuje, že nominovat bude jen hráče, kteří pravidelně hrají.

"Obecně platí, že každý hráč se chce prosadit a pravidelně hrát. Pokud bychom postoupili na mistrovství světa, tak by se ještě zvýšil zájem hráčů, aby na jaře hráli pravidelně. Ale když se nepostoupilo, tak spíše řeší, jak zabojovat v dosavadním působišti ve zbytku již nedlouhé sezony. V létě bude více prostoru a času to vyřešit," řekl Kolář.

Těší ho, že se díky postupům Plzně a Liberce do jarní fáze Evropské ligy zvyšuje prestiž českého klubového fotbalu, ale zároveň nezaznamenal zvýšení poptávky po českých hráčích. I kvůli tomu, že za Plzeň i Liberec nehraje příliš hráčů, kteří by byli okamžitě dobře prodejní.

"V Plzni by mohl být aktuálně zájem o Rajtorala či Koláře, v budoucnu Tecla, Hořavu či Kovaříka. U ostatních už je problém ve věku. A v Liberci je to podobné - šanci mají Pavelka, Frýdek, Rabušic, Sackey či Kelič, kterému v létě končí smlouva. Je však potřeba si uvědomit, že na seznamu vyhlédnutých posil velkých klubů mnohdy zatím nefigurují na předních příčkách a ještě to bude o tvrdé práci hráčů i manažerů, aby se posunuli," prohlásil Kolář.

Největší zájem v zahraničí je podle něj o hráče kolem 16 let. "Ti mají největší šanci odejít. Zvláště pokud to mají podložené nějakým úspěchem v mládežnických reprezentacích. Kluby si chtějí tento polotovar vybrousit," řekl Kolář.

"Když zůstane v Česku, musí se hráč prosadit v A-týmu a mít úspěch v evropských pohárech či reprezentaci. Když se to nestane, tak je to složité. Věková hranice pro přestupy padá dolů a hranice je tak 24 let. Pak už je to velmi těžké," dodal.

Horváth: Který tým v lize se snaží víc útočit? Žádný