Řepka slaví polosmrt: je mu čtyřicet. Stihne čtyřicítku v lize Horváth?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Jágr, Nedvěd, Ručinský, Šlégr, Patera, Petrovický, Kolařík. Slavných hokejových čtyřicátníků, z nichž někteří ještě střílejí góly za národní tým, případně míří na zimní olympijské hry do Soči, je spousta, ve fotbale je to ale jev nevídaný. V Gambrinus lize se týká jen brankářů. Jaromír Blažek, který si mimo jiné zachytal v úterý na Silvestra v utkání starých gard za Spartu a prohrál se Slavií, z niž mj. také hrával, 4:5, oslavil v neděli 29. prosince své již 41. narozeniny. Klíčový hráč Jihlavy se přiznal, že v průběhu své kariéry vůbec nečekal, že bude v tak „požehnaném“ věku ještě chytat v nejvyšší soutěži. Coby čtyřicátník startoval nedávno v lize slávista Martin Vaniak, jenž se rovněž objevil v úterním silvestrovském derby starých gard. Napodobit jej může v brance Slavie Radek Černý, který oslaví čtyřicátiny těsně před jarním startem ligy – 18. února 2014. Muž, o němž se říkalo, že bude na Gambrinus ligu stačit v poli i ve čtyřiceti letech, je drsný sparťan Tomáš Řepka. Ten slaví čtyřicátiny právě dnes – 2. ledna 2014. Jenže to spíš vypadá na jeho „polomsmrt“, jak říkal stavu, kdy definitivně skončí s fotbalem.

Řepka slaví polosmrt: je mu čtyřicet. Stihne čtyřicítku v lize Horváth?
8 borců, kteří jsou na českém trhu žhavé přestupové zboží

Jak známo, s ligovými Českými Budějovicemi se Řepka rozloučil ve zlém, trval na smlouvě až do konce jara roku 2013, Jihočeši v čele s Karlem Poborským chtěli kontrakt koncem roku 2012 ukončit. Takže Řepka fotbalově stál a Budějovičtí bez něj v červnu 2013 spadli do druhé ligy, kde se jim ani na podzim 2013 moc nevedlo (mj. po podzimu vyhodili jinde velmi úspěšného trenéra Hoftycha).

Tomáš Řepka v pauze, kdy tvrdil, že je stále oficiálním hráčem Českých Budějovic, to zkusil krátce jako sportovní manažer druholigového Baníku Most. Na podzim 2013 (přesně 21. září) se na trávník konečně vrátil, ovšem pouze v dresu středočeské vísky u Prahy jménem Hvozdnice v I. A třídě.

Fenin? Jablonec a Slovácko ne

„Jestli budu na jaře kopat za Hvozdnici, ani ještě nevím. Uvidím. Jsem s rodinou, ta je pro mě nejdůležitější. Děkuju za přání k narozeninám, ale povídání si nechte pro celebrity. To já nejsem,“ prohlásil stroze v deníku Aha! Tomáš Řepka, jenž na rozdíl od Blažka vynechal i silvestrovské derby v Edenu, přestože jej přede dvěma lety (31. prosince 2011) nadšení fanoušci Sparty odnesli ze hřiště na ramenou.

Vrcholový fotbal náročnější než hokej!


Zdá se tedy, že se „Rebel“ Řepka už přece jen pomalu smiřuje se svou polosmrtí. V Gambrinus lize ho coby čtyřicátníka už nejspíš nikdy neuvidíme. A nějací další potencionální ligoví čtyřicátníci mimo brankářů?

Uvidíme. Plzeňskému Pavlu Horváthovi bude letos 22. dubna 39 let, Patrik Gedeon z pražské Dukly oslaví stejný věk 19. července 2014. Zkušenému stoperovi Slovácka Janu Trousilovi bude 9. dubna 38 let, Václavu Kolouškovi z Vysočiny Jihlava, jenž se během své dlouhé kariéry úspěšně popral i s leukémií, bude osmatřicet 13. dubna 2014. A znojemský bulharský obránce Todor Jonovov oslaví osmatřicátiny letos 11. května.

Video: 5 nejvtipnějších okamžiků roku 2013 podle Eurosportu

Pokud jde o brankáře, je tu ještě jablonecký gólman Michal Špit, dlouho očekávající stovku zápasů s nulou (má jich stále „jen“ 99) – tomu bude 39 let ve středu 9. dubna 2014.

Jak vidět, současný vrcholový fotbal, v němž hráči musejí na hřišti vydržet nepřetržitě 90 minut, je přece jen náročnější než lední hokej, kde se po několika desítkách vteřin pravidelně střídá. I když to na první pohled tak nevypadá. Počet ligových čtyřicátníků ovšem hovoří jasnou řečí.

Časy sira Stanleyho Matthewse, jedenačtyřicetiletého držitele Zlatého míče z roku 1956, který hrál nejvyšší anglickou soutěž ještě ve svých padesáti letech, jsou nenávratně pryč. Dnešní odpočívající čtyřicátník Tomáš Řepka toho budiž živým dokladem.


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK