Pomstí Plzeň Slavii a pokoří Šachtar, jež vlastní stvořitel nenáviděného prezidenta Janukovyče?

Pomstí Plzeň Slavii a pokoří Šachtar, jež vlastní stvořitel nenáviděného prezidenta Janukovyče?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Když pražská Slavia podlehla na Strahově koncem srpna roku 2000 v kvalifikaci Ligy mistrů tehdy neznámému Šachtaru Doněck 0:2 po prodloužení, byť ještě pár vteřin před koncem dvouminutového nastavení držela po výhře 1:0 na Ukrajině postupovou bezbrankovou remízu, bylo to považováno za velkou sportovní tragédii a obří neúspěch. Marně slávistický trenér František Cipro upozorňoval na fakt, že rozpočet hornického doněckého klubu mnohonásobně převyšuje české možnosti. Měl pravdu, Doněck na Ukrajině časem předběhl i slavné Dynamo Kyjev a v roce 2009 vyhrál mj. Pohár UEFA, nynější Evropskou ligu. To už v jeho řadách působil český reprezentant Tomáš Hübschman. Nyní může Slavii ve dnech 20. (v Plzni) a 27. února (v Doněcku) pomstít v play off Evropské ligy (32 týmů) Viktoria Plzeň. Bylo by to o to pikantnější, že Šachtar vlastní kontroverzní oligarcha Rinat Achmetov, nejbohatší muž Ukrajiny a v podstatě „stvořitel“ na kyjevských barikádách tolik nenáviděného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Přesvědčí Pelta Spartu i fandy, aby hrála na novém Strahově? Nebo sem naláká jiný klub?

Před týdnem jsem na tomto místě vyjádřil pochybnosti o tom, jestli vůbec půjde na rozjitřené Ukrajině, která má mezi 32 týmy Evropské ligy hned čtyři celky (Šachtar Doněck, Dynamo Kyjev, Dněpr Dněpropetrovsk a Černomorec Oděsa), řádně odehrát únorové zápasy EL. Cožpak o to, proruský východoukrajinský Doněck, Janukovyčovo rodiště, nejspíš udrží ve městě klid.

Ovšem, co Kyjev? Vždyť hned u stadionu Dynama proti sobě už od konce minulého roku stojí na barikádách strážci zákona a demonstranti? A už za čtrnáct dní, ve čtvrtek 20. února, tu má proti Dynamu nastoupit FC Valencie, sobotní přemožitel Barcelony! A „kravaťáci“ z UEFA tradičně mlčí…

Jak doněcký majitel k penězům přišel?


Vraťme se raději k Šachtaru. Ten, jak bylo řečeno, vlastní velmi kontroverzní, sedmačtyřicetiletý uhlobaron (a stejně jako vůdce ukrajinské opozice Vitalij Kličko bývalý boxer) Rimat Achmetov. Nejbohatší Ukrajinec v zemi.

Ten podporuje prezidenta Janukovyče už od 90. let. „Dokonce se říká, že to byl on, kdo v roce 1997 přesvědčil tehdejšího prezidenta Leonida Kučmu, aby z vesnického kriminálníka Janukovyče (ano, nynější šéf Ukrajiny v mládí opakovaně seděl ve vězení) udělal gubernátora Doněcké oblasti,“ napsala v MfDNES Adéla Dražanová. A když pak již zvolený prezident Janukovyč v roce 2005 při tzv. oranžové revoluci nakonec svolil k opakování voleb (v nichž pak prohrál s Juščenkem), údajně mu za tento ústupek majitel Šachtaru Doněck Achmetov ve vzteku uštědřil tvrdou ránu pěstí!

V České televizi protežují Spartu a urážejí Slavii – bude to řešit Rada ČT?

„Achmetov pochází z rodiny horníka a prodavačky. K majetku přišel, jak už to u oligarchů postsovětského prostoru bývá, v divokých 90. letech, jež on sám později nazval dobou neformální ekonomiky. Právě tehdy jsem vydělal svůj první milion, přiznal Achmetov,“ dodává Dražanová v MfDNES. „Jednal vždy legálně? Nedopustil se ve svém podnikání nějakého toho přečinu? Vyloučené to rozhodně není a na Ukrajině je řada novinářů, kteří považují kriminální vroubek na Achmetovově kariéře za svého druhu jistotu. A že nebyl oligarcha nikdy za nic odsouzen? Copak někdy naše soudy byly nezávislé? odpověděli by vám ukrajinští žurnalisté,“ píše Adéla Dražanová.

Hübschman si v proruském Doněcku liboval


Achmetovovi fotbalisté se však v Šachtaru měli vždy královsky. Ostatně i Hübschman v českých médiích v minulosti situaci na Ukrajině zlehčoval a život v Doněcku si velmi pochvaloval.

Je to jeho volba, ale někomu mohou tyhle prachy poněkud „sedět“. Ostatně i jiný, pro změnu ruský oligarcha, majitel londýnské Chelsea Roman Abramovič přišel po rozpadu SSSR ke svému obřímu majetku nejspíš za podobných okolností. Je věcí svědomí jeho zaměstnanců, třeba i Josého Mourinha či Petra Čecha, zda-li jim to vadí, či nevadí.

Já osobně mám i z těchto důvodů mnohem raději tradiční slavné anglické kluby, byť dnes nehrají ani Premier League (třeba Leeds United či Nottingham Forest).

A zvláště v těchto dnech by bylo fajn, kdyby Viktoria Plzeň v EL pokořila klub oligarchy, který podporuje bývalého vesnického kriminálníka, dnes kontroverzního ukrajinského prezidenta Janukovyče.

Další Potěmkinova vesnice u Krymu, tentokrát v Soči


Říká se, že politika do sportu nepatří, tvrdí to mj. i český prezident Miloš Zeman, který osobně navštíví začínající Putinovy ZOH v Soči. Právě tyhle Hry jsou ovšem výhradně politickou záležitostí. Ostatně nechápu, jak mohou zimní Hry, svou velikostí a rozsahem zanedbatelné proti letním olympijským hrám, stát mnohonásobně víc, tedy rekordních padesát miliard dolarů!

Sehraje Plzeň odvetu s Doněckem kvůli nepokojům na neutrální půdě?

„Berlín roku 1936, Moskva roku 1980, Peking roku 2008. A nyní v zimní verzi Soči roku 2014. Pořád stejná historka. Diktátorské a autoritářské režimy dokážou olympiádu dokonale zorganizovat a proměnit v majstrštyk své propagandy,“ napsal v Lidových novinách profesor Martin C. Putna. „Ve skutečnosti tyto show nemají s olympijskou myšlenkou nic společného. Nejsou to žádné olympiády. Jsou to potěmkiniády. Soči ostatně leží nedaleko od Krymu, kde kníže Potěmkin své slavné vesnice poprvé stavěl.“ Připomíná Putna v LN.

Zajímavé je, že, když Slavia v roce 2000 smolně podlehla Doněcku, bylo rovněž před olympiádou. Ovšem nádhernou, v australském Sydney.

Ještě v průběhu ZOH 2014 v Soči nastoupí nyní Plzeň proti Doněcku. Takže nás fotbalisty, které olympijské zimní blouznění tolik nebere, čeká naštěstí i jiná zábava. Ostatně pokračuje i anglická Premier League, španělská La Liga, německá bundesliga, italská Serie A, či francouzská Ligue 1, tak co?

A poslední únorový víkend, kdy ZOH v Soči končí, naopak prvním jarním kolem startuje jarní část Gambrinus ligy. Jen mě překvapilo, že na nedělní odpoledne 23. února je naplánováno pouze jediné ligové utkání (Baník Ostrava – Viktoria Plzeň). Že by fotbalisté doufali, že Jágr a spol. budou v té době válčit ve finále olympijského hokejového turnaje?

Posune se prodej Slavie? Řebíček údajně použil peníze za Petráka, aby uklidnil Sisáka

No to by bylo moc pěkné. Ovšem vzpomeňme na loňský květen, tehdy vyklidila závěru MS v ledním hokeji Gambrinus liga celý nádherný víkend a Češi pak vypadli už předtím se Švýcarskem ve čtvrtek ve čtvrtfinále… Místo na ligový fotbal jsme šli na koupaliště.

No nic, ale ten plzeňský únorový postup přes Doněck by mi právě v současné době udělal fakt velikou radost. A věřím, že nejen mně.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="43764"]